SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wszystkie kanały naziemne z ogólnopolskich MUX-ów mogą trafić do serwisów streamingowych

Już niebawem wszystkie kanały znane z ogólnopolskich multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej mogą trafić do serwisów streamingowych oferujących linearne stacje. Trwają prace nad zmianą przepisów, które mają raz na zawsze zakończyć spór wokół interpretacji zasady „must carry, must offer”.

ojciec Tadeusz Rydzyk na antenie TV TrwamArticle

Z nieoficjalnych informacji „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że w Kancelarii Premiera opracowywana jest regulacja dla rynku telekomunikacyjnego – prawo komunikacji elektronicznej (PKE) i ustawa go wprowadzająca. Po ich przegłosowaniu może dojść do zmian, które wpłyną na funkcjonowanie platform satelitarnych, sieci kablowych i części serwisów streamingowych.  

Różne interpretacje „must carry, must offer”

Obecnie obowiązująca zasada „must carry, must offer” nakłada na operatorów płatnej telewizji i serwisy streamingowe obowiązek oferowania w swoich pakietach stacji, które kiedyś były nadawane w analogowej telewizji. To TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TV4, TVN i TV Puls. W przypadku sieci kablowych nie ma problemów z przestrzeganiem tych przepisów. W przypadku platform satelitarnych już pojawiają się wątpliwości. Telewizja Polska oczekuje, żeby Polsat Box, Canal+ i Orange oferowały wszystkie 16 wersji TVP3. W ich ofercie jest tylko TVP3 Warszawa w jakości SD.

Były szef TVP nie krył też, że zależy mu na odpowiednim eksponowaniu stacji publicznego nadawcy i obowiązku ich emisji w wysokiej rozdzielczości. - Cieszę się, że jest w rządzie ustawa o implementacji Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, której przyjęcie może sprawić - wierzę, że tak się stanie - że wszyscy Państwo będą mieli na pilocie na trzecim programie, trzeci program Telewizji Polskiej i właściwy terytorialnie sygnał ośrodka. Nie tak jak jest dzisiaj w Polsacie, że na 68 kanale TVP3 Warszawa w Białymstoku w formacie SD. Będzie w HD, właściwy terytorialny na numerze 3. Bardzo liczę, że tak się stanie. Łączenie z ośrodkami podczas koncertu było celowe, żeby pokazać jaki jest potencjał ośrodków i jak blisko możemy być wspólnot lokalnych. Szczególnie, że za rok mamy wybory samorządowe. Informacja lokalna jest bardzo ważna, żeby dotarła do Polaków - stwierdził w czerwcu ówczesny prezes TVP Jacek Kurski.  Poprzednia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji interpretowała „must carry, must offer” jako obowiązek oferowania tylko jednej wersji TVP3. Nie wiadomo czy w rządowym projekcie przewidziano zmiany w tym zakresie.

Jeszcze więcej wątpliwości zasada budzi w przypadku serwisów streamingowych. Mimo kilkukrotnych upomnień KRRiT, panuje tu swego rodzaju „wolna amerykanka”. Player nie oferuje stacji TVP, Polsatu i TV Puls. TVP GO nie udostępnia stacji TVN, Polsatu i TV Puls, a Polsat Box Go głównych anten TVN, TVP i TV Puls. Co prawda Canal+ online niedawno udostępnił Polsat i TV4, ale wciąż nie ma w ofercie TVN, TVP1, TVP2 i TV Puls. Nieoficjalnie przedstawiciele tych serwisów twierdzą, że ich konkurenci nie życzą sobie, żeby udostępniać ich kanały. Chcą budować zasięgi swoich usług. 2 lata temu TVP mocno atakowała platformę WP Pilot za udostępnienie jej kanałów na podstawie „must carry, must offer”. Nowe przepisy mogą ostatecznie zakończyć takie spory.

TVP Nauka, TVP World i TV Trwam znajdą się w każdym pakiecie?

Już 3 lata temu ówczesny przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski proponował, żeby zasadą objąć wszystkie stacje wchodzące w skład ogólnopolskich MUX naziemnych. - Chcemy rozszerzenia zasady must carry, must offer na wszystkie bezpłatne kanały naziemnej telewizji cyfrowej. Tak, by dać pełną podstawę do konstruowania oferty programowej dla wszystkich operatorów - zarówno dużych, jak i małych - poinformował portal Wirtualnemedia.pl Kołodziejski.

Tym samym zasadą poza dotychczasowymi stacjami zostałyby objęte: TVP Info, TVP Kobieta, TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Polonia, TVP Sport, TVP ABC, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Historia, TVP World, TV Puls 2, TVN7, TTV, Super Polsat, TV6, Polo TV, Eska TV, Fokus TV, Metro, WP, Zoom, Stopklatka, Nowa TV, Antena HD, Wydarzenia24. W przypadku platform satelitarnych wiązałoby się to z koniecznością emisji na transponderach Hot Birda 13E kanałów TVP Nauka, TVP Kobieta czy TV Trwam. Część nowych kanałów nadawcy publicznego nadal nie jest dostępnych dla abonentów Canal+, Polsat Box i Orange.

Z kolei stacja ojca Tadeusza Rydzyka korzysta z pozycji orbitalnej Astra 19,2E, z której polskie platformy nie korzystają. W sieciach kablowych taka zmiana nie wywołałaby rewolucji, bo wiele z nich już oferuje wszystkie stacje TVP i TV Trwam. Znaczącemu poszerzeniu uległaby za to oferta serwisów streamingowych. 

Dołącz do dyskusji: Wszystkie kanały naziemne z ogólnopolskich MUX-ów mogą trafić do serwisów streamingowych

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mikołaj
Ekspozycja poszczególnych stacji w EPG operatora bezwzględnie powinna podlegać możliwości swobodnego ułożenia przez użytkownika wg jego preferencji, a co więcej gwarantować utrzymanie ustawień podczas wszystkich aktualizacji odbiornika. Operator powinien mieć prawo jedynie do wyjściowej propozycji kolejności beż możliwości blokowania EPG.
Jeżeli ktosvpiaci za energię elektryczną, to energetyka nie może mu narzucać z jakich urządzeń ma korzystać, a stacją benzynowa gdzie pojedzie. To samo powinno dotyczyć dostawców płatnej TV.
odpowiedź
User
Mitek
Blokowanie ustawień kolejności EPG przez operatorów to nadmierne wykorzystywanie swojej pozycji w danym terenie. To powinno być nielegalne.
Polsat nie może narzucać ze w pierwszej kolejności będą jego stacje, Canal+ że jego a poszczególni kablarze czerpać z tego ukryte korzyści że tak czy inaczej wyeksponują stacje. Tym powinna zająć się UOKIK bo tu powinien być chroniony interes konsumenta jako nadrzędny, ale też swoboda wolnej konkurencji w korzystaniu z produktów jakimi są oferty TV.
odpowiedź
User
Pawel
Odbiorca tv u kazdego operatora powinien miec mozliwosc ukladania kolejnosci kanalow wg.swoich upodoban.W NTC mozna to zrobic bez problemu.TVPinfo powinno byc w must carry,must offer.
odpowiedź