SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rusza nowy kanały religijny EWTN Polska. Stawia na młodych odbiorców

W piątek, 19 października rozpocznie nadawanie nowy kanał religijny EWTN Polska. - Nasza grupa docelowa to przede wszystkim osoby młode - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl ksiądz Piotr Wiśniowski, dyrektor generalny polskiego oddziału EWTN.

Article

Eternal Word Television Network to największa na świecie międzynarodowa katolicka stacja telewizyjna, która nadaje od 15 sierpnia 1981 roku. W jej ofercie znajdują się m.in. transmisje mszy świętej oraz katolickich wydarzeń, serwisy informacyjne, programy publicystyczne, talk-shows, wywiady, filmy fabularne, dokumenty oraz programy katechetyczne.

Początkowo kanał był dostępny na terenie Stanów Zjednoczonych, ale w kolejnych latach powstały jego lokalne wersje w różnych krajach, m.in. w Ameryce Łacińskiej, Watykanie, Niemczech, Chorwacji, Słowacji, Czechach, Ukrainie czy Szwecji. Łącznie EWTN w różnych wersjach językowych dociera do ponad 150 krajów.

Start 19 października

Polska wersja EWTN ma ruszyć w piątek, 19 października 2018 roku. Z naszych informacji wynika, że kanał wystartuje transmisją mszy świętej z kaplicy św. Maksymiliana w Niepokalanowie. Otwarcie nowej stacji będzie się odbywało w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów we Wrocławiu. Uroczystej inauguracji dokona Michael Warsaw - prezes zarządu i dyrektor wykonawczy EWTN.

Dyrektorem generalnym polskiego oddziału EWTN został ksiądz Piotr Wiśniowski. - Misją tej stacji jest ewangelizacja, a więc nie zabraknie codziennej transmisji mszy świętej czy dokumentów na temat historii Kościoła. W ramówce znajdą się również programy poświęcone Biblii, a także filmy fabularne - komentuje Wirtualnemedia.pl Wiśniowski.

W początkowym okresie większość ramówki EWTN Polska wypełnią programy i filmy zaczerpnięte z oryginalnej ramówki amerykańskiej, ale pojedyncze audycje będą pochodziły z innych wersji językowych, m.in. hiszpańskiej czy niemieckiej. Wszystkie materiały będą przetłumaczone na język polski. - Mamy bogatą bibliotekę tych programów, aktualnie jesteśmy na etapie tłumaczeń wybranych przez nas pozycji - informuje ks. Wiśniowski.

Z naszych informacji wynika, że od początku nawania w naszym kraju EWTN będzie emitować lokalne audycje. Jedną z nich będzie codzienna transmisja mszy świętej z parafii św. Maksymiliana w Niepokalanowie. Do każdej mszy św. stacja dołączy uzupełniający komentarz liturgiczny.

Z czasem kanał ma produkować większą ilość polskich programów i filmów. - Sukcesywnie będą się pojawiały nowe autorskie programy. Mamy bardzo dużo pomysłów, m.in. na promocję polskich świętych. Ze swoją ofertą chcielibyśmy przede wszystkim dotrzeć do osób młodych, ale także starszych. Bardzo ważną kwestią jest apolityczność stacji - komentuje ks. Piotr Wiśniowski.

EWTN stawia na młodych odbiorców

Kanał EWTN Polska początkowo będzie dostępny w jakości HD w internecie, a także za pośrednictwem operatorów telewizji kablowej, z którymi już trwają rozmowy. Następnym krokiem będzie obecność EWTN na platformach cyfrowych. - Nasza grupa docelowa to przede wszystkim osoby młode, a więc intensywnie korzystające z sieci, dlatego od początku będziemy dostępni w internecie. Dostępność EWTN Polska za pośrednictwem operatorów telewizji kablowej oraz na platformach cyfrowych poszerzy grono naszych widzów o starszych odbiorów - tłumaczy nam dyrektor generalny.

EWTN Polska posiada już swoją stronę internetową, a także kanały w social media. Nadawca w chwili obecnej buduje studio EWTN Polska, które będzie zlokalizowane we Wrocławiu.

Eternal Word Television Network nie ma w swoim czasie antenowym reklam i nie korzysta z jakichkolwiek rządowych dotacji. Od początku nadawania utrzymuje się wyłącznie z darowizn. Z naszych informacji wynika, że tak będzie również w przypadku polskiej wersji kanału, która nie znajdzie się w panelu Nielsen Audience Measurement. Datki można przelewać na konto bankowe (szczegóły tutaj). - Matka Angelica, która jest założycielką EWTN twierdziła, że budżet jest wymysłem diabła, ponieważ ogranicza hojność Pana Boga. Może to zrozumieć tylko człowiek wierzący. Dlatego jesteśmy nastawieni na hojność tych osób, które nas znają i które nam dobrze życzą - komentuje ks. Wiśniowski.

EWTN nie będzie konkurencją dla Telewizji Trwam

EWTN Polska nie zamierza konkurować z nadającą w naszym kraju od 2003 roku Telewizją Trwam. - Szanujemy Telewizję Trwam i życzymy jej sukcesu, tak jak i innym polskim mediom katolickim. Jesteśmy otwarci na współpracę - mówi Wirtualnemedia.pl ks. Piotr Wiśniowski. - Niedawno Telewizja Trwam wyemitowała Apel Jasnogórski z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, którego rozważanie w całości było poświęcone EWTN Polska - dodaje.

Wiśniowski informuje nas, że EWTN z Telewizją Trwam współpracuje już od wielu lat. W ramówce kanału ojca Tadeusza Rydzyka znajdują się programy z biblioteki stacji stworzonej przez Matkę Angelicę.

Ksiądz Piotr Wiśniowski urodził się w 1972 roku we Wrocławiu, a święcenia kapłańskie przyjął w 1997 roku. Od 2012 roku jest proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Stobrawie. Duchowny jest twórcą tzw. misji w sieci (popularnie nazywany cyberFather), a także jednym z inicjatorów i wieloletnim duszpasterzem portalu pogotowieduchowe.pl, współzałożycielem fundacji Vide et Crede, rzecznikiem i współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów we Wrocławiu. Wolontaryjnie pracował w Radio Rodzina z Wrocławia tworząc własną autorską audycję przez prawie 2 lata, a także jako reporter współpracował z internetową TV Rodzina.

Dołącz do dyskusji: Rusza nowy kanały religijny EWTN Polska. Stawia na młodych odbiorców

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
:)
I to jest news dnia
odpowiedź
User
Mick
Ciekawe ile ludzi będzie tam pracować oprócz dyrektora, jaki będzie koszt uruchomienia i funkcjonowania, jaka forma prawna tej stacji tv, czy są odpowiednie zgody/koncesje ?
odpowiedź
User
Pawo
Głównym celem uruchomienia tego kanału TV w Polsce jest osłabienie kanału TV Trwam i rozbicie jego koncernu medialnego. EWTN bazuje na tym samym modelu biznesowym co TV Trwam. Zobaczycie jak za chwilę TVP uwolni jedno z miejscu na multipleksie 8 w DVB-T. Potem KRRiT wpadnie na pomysł by ogłosić konkurs na wolny kanał w DVB-T z założeniem, że będzie to kanał katolicki. Bardzo szkoda widzów, którzy za pośrednictwem tego typu kanałów będą odciągani od poznawania prawdziwej ewangelii.
odpowiedź