SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Karnowscy chcą pozwać media i Ryszarda Kalisza za sugerowanie, że napisali przemówienie szefowi CBA

Michał i Jacek Karnowscy żądają przeprosin od portali Fakt.pl, Gazeta.pl i NaTemat.pl, które bez zweryfikowania poinformowały o wypowiedzi Ryszarda Kalisza, sugerującej, że przemówienie Mariusza Kamińskiego przygotowali „dwaj bracia, którzy prowadzą jedno z pism prawicowych”. Tego samego domagają się od Kalisza.

Ryszard Kalisz w środę w „Kropce nad i” w TVN24 zasugerował, że to Michał i Jacek Karnowscy przygotowali przemówienie wygłoszone przez Mariusza Kamińskiego we wtorek na niejawnym posiedzeniu Sejmu. Wiadomo, że Kamiński, broniąc się przed zarzutami prokuratury, opowiadał o działaniach CBA w okresie, gdy był szefem Biura, dotyczących m.in. kupna willi w Kazimierzu Dolnym przez Aleksandra i Jolantę Kwaśniewskich.

- Doskonale to przemówienie było przygotowane. Do mnie dotarła informacja, że przygotowali je dwaj bracia, którzy prowadzą jedno z pism prawicowych - stwierdził Kalisz. W czwartek rano rozwinął ten wątek w rozmowie z NaTemat.pl, mówiąc: „Tego rodzaju informacje pochodzą od posłów PiS-u. To oni oczywiście rozpowiadają na lewo i prawo, że nad wystąpieniem Mariusza Kamińskiego trwała długa, długa praca i wykorzystano tam wszystkie osoby w zasięgu PiS-u, które potrafią tworzyć przemówienia. Wskazuje się na dziennikarzy związanych z PiS-em”.

O tej wypowiedzi oprócz NaTemat.pl poinformowały też Gazeta.pl i Fakt.pl. Wszystkie portale w tytułach tekstów zadały pytanie: „Karnowscy napisali przemówienie Kamińskiemu?”, zaznaczając, że zasugerował to Ryszard Kalisz.

Michał i Jacek Karnowski zdecydowanie zaprzeczyli tym sugestiom, określając je jako bzdurne. Podkreślili, że nie zajmują się pisaniem dla nikogo przemówień.

- We wszystkich naszych redakcjach i firmach obowiązuje absolutny zakaz tego typu współpracy, zarówno z politykami, jak też branżą PR-ową i reklamową. Mamy swoje poglądy i się ich nie wstydzimy, ale jesteśmy z daleka od świata polityki - deklaruje Michał Karnowski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Zaznacza, że kluczowe w tej sytuacji było to, że serwisy bezrefleksyjnie powieliły zarzut polityka wobec dziennikarzy, nie próbując go zweryfikować. - A chodzi o zarzut potworny dla dziennikarza - dodaje. - Redaktorzy serwisów w ogóle nie próbowali się z nami skontaktować. Co więcej, rozwinęli wypowiedź pana Kalisza, z lubością dodając nasze nazwiska jako dwójki wskazanych przez niego dziennikarzy. Portal parówkowy (czyli NaTemat.pl - przyp.red.) miał czas i siły, by zadzwonić do Kalisza i z nim porozmawiać, ale nie znalazł sił, by wysłać mail lub wykonać telefon do nas - opisuje Karnowski.

Bracia Karnowscy oczekują, że Fakt.pl, Gazeta.pl i NaTemat.pl w krótkim czasie sprostują te informacje i przeproszą za nie. - Jeżeli się tego nie doczekamy, wówczas wystąpimy do sądu z pozwem o nakazanie publikacji przeprosin i zapłatę niewielkiej kwoty na cel społeczny - zapowiada Michał Karnowski.

Podobny pozew zostanie skierowany przeciw Ryszardowi Kaliszowi. - Co prawda pan Kalisz ma immunitet i sformułował swoją paszkwilancką sugestię dość sprytnie, ale myślę, że i z tym poradzą sobie nasi prawnicy - mówi Karnowski.

Paweł Stremski, dyrektor programowy i wydawniczy Gazeta.pl, tłumaczy nam, że dziennikarze portalu próbowali w czwartek przed południem skontaktować się z braćmi Karnowskimi, ale bez powodzenia. - Po opublikowaniu ich wyjaśnień w serwisie wPolityce.pl, nasz tekst o sprawie został zaktualizowany o dementi i link do osobnego drugiego tekstu: „Karnowscy grożą pozwami i zapewniają: Nie pisaliśmy przemówienia Kamińskiego” opisującego ich stanowisko - relacjonuje Stremski.

Redaktorzy naczelni Fakt.pl i NaTemat.pl nie odpowiedzieli na nasze pytania o tę sprawę. Michał Karnowski w czwartek wieczorem zwrócił uwagę, że na pierwszym z tych portali nadal eksponowany jest tekst w pierwotnej wersji.

 

Dołącz do dyskusji: Karnowscy chcą pozwać media i Ryszarda Kalisza za sugerowanie, że napisali przemówienie szefowi CBA

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gogo
Może zamiast odszkodowań do kieszeni - kwiaty na grób red. Turskiego, gnojki?
odpowiedź
User
patryjota
Karnowscy akurat powinni siedzieć cicho po tym jak tuż przed śmiercią zaszczuli pana redaktora Turskiego.
odpowiedź
User
Dobre
Gdyby inne media chciały pozywać Karnowskich za insynuacje, manipulacje, kłamstwa i szczucie, jakie można codziennie spotkać na ich pudelkowych portalikach, to przepraszać musieliby 20 razy dziennie, a nie wypłaciliby się do końca życia. Nawet PiS ze swoimi pieniędzmi z dotacji państwa i Skoki by nie pomogły.
odpowiedź