SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Karta podatkowa dla lekarzy

Lekarzom, jako świadczącym usługi w zakresie ochrony zdrowia, przysługuje prawo wyboru karty podatkowej, jako formy opodatkowania uzyskiwanych przychodów. Należy jednak pamiętać, że warunkiem koniecznym  jest nie tylko złożenie wniosku ale także w szczególności prowadzenie działalności bez zatrudniania innych lekarzy.

Najprostszą formą opodatkowania, przewidzianą przepisami prawa podatkowego jest karta podatkowa, której główną zaletą jest ograniczenie do niezbędnego minimum wszystkich formalności. Podatnicy, którzy zdecydowali się na rozliczanie podatku dochodowego na podstawie karty podatkowej, między innymi nie podlegają obowiązkowi prowadzenia ewidencji uzyskiwanych dochodów,  jak i ponoszonych kosztów. Wynika to bezpośrednio z faktu, iż kwota podatku, którą należy zapłacić fiskusowi za każdy miesiąc jest stała w trakcie całego roku podatkowego.

Wysokość miesięcznego zobowiązania z tytułu podatku dochodowego, jest ustalana indywidualnie dla każdego podatnika przez naczelnika urzędu skarbowego i zależy między innymi od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, jak też liczby godzin przeznaczanych na wykonywanie zawodu miesięcznie.

Karta podatkowa przysługuje lekarzom świadczącym usługi w ramach wolnego zawodu

Pomimo ewidentnych zalet karty podatkowej, nie każdy podatnik może z niej skorzystać. Do grupy podatników uprawnionych do zastosowania karty podatkowej należą miedzy innymi osoby, reprezentujące tak zwane wolne zawody, do których należą między innymi lekarze. Od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność w ramach wolnego zawodu, polegającą na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego. 

Przez wolny zawód na potrzeby ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne rozumie się pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście między innymi przez lekarzy, pod warunkiem, iż nie jest ona wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej.
Za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.


Niezbędny wniosek

Nie jest to jednak jedyne ograniczenie, decydujące o prawie zastosowania tej formy opodatkowania. Do opodatkowania przy zastosowaniu tej formy koniczne jest:
• złożenie wniosku o zastosowanie opodatkowania w tej formie na druku PIT-16 (wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej za dany rok podatkowy należy złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż do dnia 20 stycznia danego roku, a jeżeli podatnik rozpoczyna działalność w trakcie roku podatkowego – przed rozpoczęciem działalności),
• zgłoszenie we wniosku prowadzonej działalności w zakresie wykonywania zawodu lekarza,
• przy prowadzeniu działalności nie można korzystać z usług osób nie zatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw i zakładów, chyba że chodzi o usługi specjalistyczne,
• nie prowadzenie, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w art. 23, innej pozarolniczej działalności gospodarczej,
• nieprowadzenie działalności w tym samym zakresie przez małżonka podatnika,
• niewytwarzanie wyrobów opodatkowanych, na podstawie odrębnych przepisów, podatkiem akcyzowym,
• prowadzenie zgłoszonej we wniosku działalności tylko terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Rodzaj wykonywanego zawodu

Liczba godzin przeznaczonych na wykonywanie zawodu miesięcznie

Stawka

Lekarz i lekarz

stomatolog

do 48

11,10 zł za każdą godzinę

powyżej 48 do 96

532,80 zł + 14,90 zł za każdą godzinę ponad 48

powyżej 96

1248,00 zł

 


Elżbieta Węcławik, Tax Care
Adam Bujalski, księgowy Tax Care
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Karta podatkowa dla lekarzy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl