SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kasia Tusk zarzuciła marce Zara wykorzystanie jej zdjęcia. "Chętnie wskażę koncernowi zbiórkę charytatywną"

Kasia Tusk, która od lata prowadzi bloga Make Life Easier, zarzuciła marce Zara Home wykorzystanie jej zdjęcia w kolekcji świątecznej. O sprawie poinformowała na Instagramie. Przyznaje, że jest już w kontakcie z firmą, do której należy ta marka. - Chętnie wskażę koncernowi zbiórkę charytatywną - podkreśla.

Katarzyna Tusk, fot. YouTube/Rzeczy Od SercaArticle

Na profilu Make Life Easier na Instagramie Kasia Tusk napisała, że na swoje „okno” natknęła się podczas przeglądania oferty nowej świątecznej kolekcji Zara Home. Chociaż na początku pomyślała: „o kurczę, ale podobne to okno do mojego na tym zdjęciu”. Dopiero po kilku sekundach zrozumiałam, że fotografia została nieco zmodyfikowana. „To nie jest okno podobne do mojego - pomyślałam - to JEST moje okno. Mój żywopłot, gałęzie mojej leszczyny, moje zasłony, moje niedomykające się klamki. Tylko poduszki (notabene z hm-u) ktoś w odpowiednim programie zamienił na te z Zary” - podkreśliła. Do postu dołączyła zdjęcie swoje i te z kolekcji Zary. Fotografia, o której pisała miała zostać wykorzystana do promocji poszewki na poduszkę ze świątecznej kolekcji marki.

Profil Makelifeeasier_pl ma 380 tys. obserwujących. Jego fanki zareagowały oburzeniem. Jedna z nich zaproponowała, że blogerka powinna zażądać usunięcia zdjęcia, a jako ekwiwalent - wpłaty pieniędzy na cele charytatywne. Sprawę szybko opisały m.in. serwisy plotkarskie. Marka Zara Home nie skomentowała tej sprawy, ale w piątek po południu zdjęcie nie był już dostępne w jej serwisie.

Zapytaliśmy blogerkę co w związku z tą fotografią zamierza zrobić. - Od piątku jestem w kontakcie z Inditexem i mam nadzieję, że całą sprawę uda się przekuć w coś dobrego - chętnie wskażę koncernowi zbiórkę charytatywną, na którą mogliby przekazać kwotę adekwatną do kosztu licencji zdjęcia - informuje Wirtualnemedia.pl Kasia Tusk. Inditex to właściciel m.in. marek Zara i Zara Home.

Zara Home dla dwóch chorych dziewczynek

Ostatecznie Kasia Tusk, po rozmowie z prawnikami, ustaliła kwotę, jakiej mogłaby się domagać w razie procesu i zaproponowała, by marka Zara Home sfinansowała pomoc o tej wartości dla dwóch chorych dziewczynek.

Przedstawiciele brandu zgodzili się na taką propozycję i dodatkowo zapowiedzieli, że „zaokrąglą” zaproponowaną kwotę.

Jedynym warunkiem postawionym przez markę było nieujawnienie finalnej kwoty, ale jak zaznaczyła założycielka bloga MakeLifeEasier „było to raczej jedno z droższych zdjęć okien”.

Prawa do zdjęcia

Tomasz Ejtminowicz, prawnik z kancelarii Meritum, który specjalizuje się w prawie własności intelektualnej, w całej sprawie widzi kilka możliwych naruszeń. - Po pierwsze - bezprawne przejęcie cudzej fotografii. Za takie naruszenie poszkodowana może zgodnie z prawem autorskim żądać dwukrotnej wartości rynkowej fotografii plus zadośćuczynienia za naruszenie autorskich praw osobistych w kwocie wedle uznania sądu, która w tej sprawie może zaczynać się od kilku tysięcy w górę - tłumaczy Ejtminowicz.

Prawnik zwraca także uwagę, że skoro dany bloger czy blogerka promuje stale swoje mieszkanie w mediach społecznościowych, to można mówić również o naruszeniu tzw. „prawa wizerunku”. - Wizerunek to pojęcie szerokie i może oznaczać również wszelkie charakterystyczne atrybuty danej osoby. Np. w USA, gdzie to się nazywa „right of publicity” elementem wizerunku Jamesa Deana była jego charakterystyczna rajdówka. I tu już wchodzi w grę dużo wyższe roszczenie związane z komercjalizacją czyjegoś wizerunku bez zgody zainteresowanego - dodaje Ejtminowicz.

Katarzyna Tusk to córka Donalda Tuska, byłego premiera i szefa Rady Europejskiej. Od lat prowadzi bloga o modzie Make Life Easier. Wystąpiła w jednej z edycji programu „Taniec z Gwiazdami”.

Ostatnio informowaliśmy, że Sąd Okręgowy w Gdańsku orzekł, że „Gazeta Polska” (Niezależne Wydawnictwo Polskie) ma przeprosić Rafała Wojczala i Wojciecha Wilczyńskiego za wykorzystanie ich zdjęć do fotomontażu na okładce z 2017 roku. Dodatkowo wydawca tygodnika ma wpłacić 20 tys. zł na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kasia Tusk zarzuciła marce Zara wykorzystanie jej zdjęcia. "Chętnie wskażę koncernowi zbiórkę charytatywną"

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ups
ktoś stracił robotę :O
odpowiedź
User
asdf
Bardzo słabe zagranie ze strony Zary. Jeżeli podoba się im estetyka K. Tusk mogli zaproponować jej współpracę.
odpowiedź
User
Yahoo
Jeszcze jedna uwaga dotycząca komentarza „chętnie wskażę zbiórkę charytatywną”. Pani Katarzyna ewidentnie nie ma pojęcia o tym, jak działa prawo autorskie.
Naruszenia prawa autorskiego są ścigane z urzędu po stwierdzeniu naruszenia prawa lub otrzymaniu zgłoszenia i po rozpoczęciu toku prawnego traci prawo do wniesienia skargi, może co najwyżej dołączyć do sprawy jako oskarżyciel posiłkowy. Dopiero gdy zostanie stwierdzone naruszenie prawa autorskiego i łamiący je zostanie skazany prawomocnym wyrokiem może go skarżyć z powództwa prywatnego i otrzymać zadośćuczynienie, nawiązkę lub zawrzeć ugodę zawierającą prawa licencjonowania zdjęcia. Skazany prawomocnym wyrokiem ma wnieść opłatę na rzecz ZAiKS lub innej organizacji zarządzającej prawami autorskimi. Co więcej, nawet jeśli Zara zostanie skazana za to naruszenie, prywatne oskarżenie może zostać przez sąd odrzucone. Mało prawdopodobne, ale jednak.

Poza tym autorka bloga wspominała o tym, że ma agentkę. To agentka powinna wypowiadać się w jej imieniu i przejęcie sprawy bezpośrednio przez autorkę może sugerować, że agentka została zwolniona lub że jej nigdy nie było. Może to być o tyle problematyczne, że jeśli agentka (lub inna osoba trzecia) licencjonowała w imieniu autorki zdjęcie Zarze, to może się skończyć tym, że to autorka bloga zostanie wkrótce pozwana przez właściciela marki Zara za zniesławienie.
odpowiedź