SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

1,3 mln widzów pierwszego odcinka „Kasty” w TVP Info. Sprzeczne opinie o programie

Pierwszy odcinek programu „Kasta” w TVP Info oglądało w poniedziałek 1,3 mln osób, zapewniając stacji pozycję zdecydowanego lidera wśród kanałów informacyjnych. Część dziennikarzy i polityków z rządu mocno chwaliła program, pojawiły się też krytyczne opinie.

„Kasta” zadebiutowała w TVP Info w poniedziałek o godz. 21:30. - Program o tym, jak ludzie, którzy powinni stać na straży prawa, a sami nazwali się nadzwyczajną kastą, w zwyczajny sposób i w majestacie prawa zniszczyli życie zwykłym ludziom - stwierdził na początku prowadzący Miłosz Kłeczek.

Zwrócił uwagę, że program był krytykowany, zanim jeszcze trafił na antenę. - Najgłośniej krytykowało środowisko sędziowskie. Uspokajamy: ten program nie powstał, aby atakować, tylko po to aby pomóc naprawiać naszą wspólną rzeczywistość, w której wciąż za dużo jest krzywdy i poczucia niesprawiedliwości - stwierdził Kłeczek.

W pierwszym odcinku „Kasty” pokazano historię państwa Szypulskich, których w 1998 roku eksmitowano z mieszkania, mimo że zdobyli już pieniądze na spłatę zaległego czynszu w spółdzielni. Do ich mieszkania wprowadziła się córka księgowej w tej spółdzielni. Szypulscy oddali sprawę do sądu, po 20 latach przyznano im w pierwsze instancji 20 tys. zł odszkodowania, a w drugiej - 80 tys. zł. W reportażu podkreślono, że mieszkanie jest warte kilka razy więcej.

Zestawiono to też z sytuacją byłego prezesa tej spółdzielni Zenona Procyka, któremu sąd za niesłuszny areszt przyznał początkowo 611 tys. zł odszkodowania, a w drugiej instancji podwyższył je do prawie 2 mln zł. Zaznaczono, że Procyk w PRL-u był tajnym współpracownikiem SB.

Miłosz Kłeczek zapowiedział kontynuację tego tematu, m.in. historię budowy tzw. bloku sędziowskiego przez spółdzielnię zarządzaną przez Procyka, okoliczności jego uniewinnienia oraz jego prywatne rozmowy z nadal orzekającymi sędziami. Zaraz po emisji reportażu Kłeczek krótko rozmawiał z mec. Markiem Markiewiczem (w latach 90. był członkiem KRRiT, potem pracował w Polsacie, od 2010 roku należy do PiS, w ub.r. bez powodzenia startował w wyborach do Senatu).

 

Debiut „Kasty” z 1,3 mln widzów

„Kasta” będzie emitowana w TVP Info od poniedziałku do czwartku o 21:30, natomiast w piątki dłuższe wydanie programu (z dyskusją w studiu) będzie zaczynać się o godz. 21:00.

Według danych Nielsen Audience Measurement pierwszy odcinek „Kasty” oglądało 1,3 mln osób, co dało 8,67 proc. udziału w rynku oglądalność w tym paśmie. W grupie komercyjnej obejmującej osoby w wieku 16-49 lat program miał 0,19 mln widzów.

Dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski zaznaczył, że w szczytowym momencie „Kastę” oglądało 1,7 mln osób. - W tym paśmie TVN24 miał 341 tys. oglądających, a program Polsat News śledziło niespełna 140 tys. osób (źródło: NAM)  Dziękuję Widzom. Gratuluję zespołowi Krystiana Kuczkowskiego (to szef TVP Info - przyp.) - dodał Olechowski.

„Kastę” od ponad tygodnie wielokrotnie zapowiadano w TVP Info i programach informacyjnych TVP, m.in. każdym głównym wydaniu „Wiadomości”.

Różne opinie o pierwszym odcinku „Kasty”

Premierowy odcinek „Kasty” na bieżąco komentowali niektórzy dziennikarze aktywni na Twitterze. - #Kasta bardzo ok. Dobre historie. Polecam, a wiem co mówię, bo od lat w tym robię. Oglądajcie - stwierdził Wojciech Biedroń z „Sieci”. - Aż mi ciśnienie skoczyło po obejrzeniu #Kasta, a to dopiero początek. Do zaorania to towarzystwo wzajemnej adoracji, do zaorania - napisała Lidia Lemaniak z Niezalezna.pl. - Obejrzałem program #Kasta. Teraz nie będę mógł zasnąć - skomentował Hubert Biskupski z „Super Expressu”.

Dziennikarz śledczy Mariusz Kowalewski, który niedawno napisał książkę mocno krytykującą pion informacyjno-publicystyczny TVP (pracował tam przez ponad dwa lata), ma zastrzeżenia co do rzetelności reportażu z pierwszego odcinka „Kasty”.

- Sąd udowodnił, że prokuratura wymyśliła akt oskarżenia. To raz. Dwa, eksmisja jest opisana w aktach. Szkoda, że nikt ich nie czytał. Zupełnie inaczej to wygląda. Nakaz eksmisji sąd orzekł w 1996… na długo przed tym niż Procyk został prezesem. Spółdzielnia 3 lata prosiła kobiete by spłaciła dług. Kobieta mieszkała w domu pod Olsztynem, nie zajmowała tego mieszkania z rodziną i dziećmi. To jest w aktach sprawy - wyliczył. - A ja znam akta. I powiem Ci, że tyle manipulacji na 10 minut to Urban nie był w stanie zrobić - dodał Kowalewski w dyskusji z innym internautą.

- Oglądam #Kasta i pierwsze minuty, te w studiu, to kalka tefałenowskiego #CzarnoNaBiałym. Włącznie z muzyką i chmurnym obliczem prowadzącego :) Patrzę dalej…. - ocenił Wojciech Krzyżaniak, dziennikarz współpracujący z Onetem i Halo.radio
Straszna nuda ta #Kasta. W dodatku bez tempa, energii i zapału. Ale się wyrobią ;) Będzie jazda. Na razie nadrabiają dyskusją po programie. #Nuda - dodał.

„Kastę” chwalili natomiast niektórzy politycy obozu rządzącego. - Świetny debiut programu #Kasta - przełamana zmowa milczenia wobec tysięcy Polaków - pokrzywdzonych, a czasem wręcz zniszczonych przez sędziowskie układy. Biedni ludzie, którzy nie mieli szans w starciu z potężnymi kastami, będą mogli opowiedzieć publicznie o tym, co ich spotkało! - stwierdził wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz. - Bardzo mocny pierwszy odcinek programu #Kasta. Tymczasem w Senacie powstał projekt #UstawaPrzemocowa. Od początku sporu o reformę sądownictwa opozycja i część sędziów walczy z Izbą Dyscyplinarną. Jutro zapraszam na briefing w tej sprawie - napisał wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Według danych Nielsen Audience Measurement w 2019 roku udział TVP Info w rynku oglądalności wyniósł 3,65 proc. (po wzroście o 6,42 proc. rok do roku).

Dołącz do dyskusji: 1,3 mln widzów pierwszego odcinka „Kasty” w TVP Info. Sprzeczne opinie o programie

38 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Łukasz
Atak na sądownictwo nabiera rozmachu. Prawicowi pubicyści wprost podbużają Polaków. Potem będzie skok na media i kamień na kamieniu nie zostanie z demokracji.

odpowiedź
User
3osSURVIVED
brawo Krystian Kuczkowski. Rodzina na pewno jest dumna. Dajesz radę, wszyscy myśleli, że sobie nie dasz, bo jesteś lewakiem, a jednak!
tak trzymaj
odpowiedź
User
Vincenty
Jakby umieli robić propagandę w TVP to Kastą byłaby emitowana codziennie po Wiadomościach, a w TVP info powtórki byłyby o 19tej - w porze Faktów. Jednak kilku minutowy program tylko połebkach porusza dany temat, rozbijajac go na kilka odcinków. Na co warto zwrócić uwagę to sam temat pierwszego odcinka. Był już on opisywany m.in w Newsweeku i należy się spodziewać pozwów wobec TVP, które zapewne ta przegra.
odpowiedź