SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmarła aktorka Katarzyna Łaniewska

W wieku 87 lat zmarła aktorka teatralna, filmowa i serialowa Katarzyna Łaniewska. Przez kilka lat współprowadziła program „Ziarno” w TVP, była felietonistką tygodnika „Sieci”.

Katarzyna ŁaniewskaKatarzyna Łaniewska

Informację o śmierci Katarzyny Łaniewskiej przekazała w poniedziałek po południu rzeczniczka prasowa PIS Anita Czerwińska. - Droga Pani Kasiu, dziękujemy za wszystko. Pozostanie Pani w naszych sercach na zawsze. R.I.P. - stwierdziła na Twitterze.

Portal TVP.info podał, że Katarzyna Łaniewska zmarła w poniedziałek w swoim domu rodzinnym w Łodzi, a niedawno na kilka dni trafiła w ciężkim stanie do szpitala.

Katarzyna Łaniewska ukończyła wydział aktorski PWST w Warszawie, grała w kilku stołecznych teatrach: Dramatycznym, Narodowym i Polskim.

Sporą popularność przyniosły jej role filmowe (m.in. w cyklu „Kogel Mogel”) oraz serialowe (m.in. w „Klanie” i „Plebanii”), łącznie zagrała w kilkudziesięciu filmach i serialach. Ostatnią rolą w jej dorobku jest babcia Solska w „Koniec świata, czyli kogel-mogel 4”. Film kręcono w lipcu i sierpniu br., premierę zapowiadano na początek 2021 roku.

W latach 2004-2010 Łaniewska była jedną z prowadzących program „Ziarno” w TVP1, a od jesieni 2013 roku pisała felietony do tygodnika „Sieci”.

Katarzyna Łaniewska od końcówki lat 70. działała opozycji antykomunistycznej, współpracowała m.in. z ks. Jerzym Popiełuszką. W ostatnich latach wiele razy wspierała PiS i kandydatów tej partii na prezydenta, w 2011 roku bez powodzenia startowała z listy PiS do Senatu w okręgu Warszawa-Śródmieście.

Katarzyna Łaniewska wspominana przez ministra kultury

- Nie żyje Katarzyna Łaniewska. Aktorka, działaczka opozycji antykomunistycznej, założycielka NSZZ „Solidarność” w Teatrze Ateneum, po 2010 roku zaangażowana w inicjatywy społeczne upamiętniające ofiary Tragedii Smoleńskiej - stwierdził na Twitterze Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. - Zaledwie kilka dni temu, w listopadzie, nagrodzona Nagrodą @MKiDN_GOV_PL za całokształt swojej drogi artystycznej i twórczej. Niech Pani spoczywa w pokoju, Pani Katarzyno - dodał.

- Wielki żal. Wspaniała, ciepła, mądra i życzliwa ludziom Artystka - napisał Michał Karnowski, publicysta „Sieci” i członek zarządu Fratrii. - Odeszła Pani Katarzyna Łaniewska... Niech Pan Bóg przyjmie Ją do swojego Królestwa... I choć prawdziwym celem każdego z nas jest Niebo, jakoś strasznie boli ta lawina strat... - stwierdziła Marzena Nykiel, redaktor naczelna wPolityce.pl.

 

Dołącz do dyskusji: Zmarła aktorka Katarzyna Łaniewska

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ewa
Rzecznik partii informuje o śmierci aktorki. Ja pikole...
odpowiedź
User
ioio
A kto wygumkował z życiorysu towarzyszki taki cudny epizodzik: W czasie studiów należała do socjalistycznej organizacji młodzieżowej ZMP, jednak jak sama stwierdziła „nie jest prawdą, co niektórzy próbują insynuować, że kierowałam ZMP. Tak nie było”. Następnie należała do PZPR.
odpowiedź
User
olo
Towrzyszka Łaniewska będzie teraz zakładać POP PZPR w niebie.
odpowiedź