SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej szykuje specjalną ramówkę

W piątek 10 kwietnia 2020 roku - w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej Polskie Radio na wszystkich swoich antenach o godzinie 8.41 w hołdzie ofiarom odczyta nazwiska 96 ofiar. W związku z rocznicą szykuje także specjalne programy.

fot. papArticle

W najbliższy piątek o godzinie 16.00 również na wszystkich antenach Polskiego Radia oraz w internecie na stronie polskieradio.pl zostanie wyemitowany koncert symfoniczny „W hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej”. Odbył się on w dniach żałoby narodowej - 18 kwietnia 2010 roku, w dniu pogrzebu śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Będzie można usłyszeć m.in. II Symfonia („Symfonia pieśni żałosnych” op. 36) Henryka Mikołaja Góreckiego oraz epitafium katyńskie Andrzeja Panufnika.

Na każdej antenie pojawią się też specjalne audycje, reportaże, słuchowiska oraz wspomnienia dotyczące katastrofy i ofiar. Swoimi komentarzami podzielą się socjolodzy, politolodzy, psycholodzy, politycy, osoby duchowne i publicyści. W serwisach będą także nadawane relacje z obchodów 10. rocznicy katastrofy.

W Jedynce reportaże specjalne

W Programie I Polskiego Radia od 2 do 9  kwietnia, przed serwisem „Aktualności Jedynki” przypominane są sylwetki wszystkich 96. ofiar katastrofy smoleńskiej. Z kolei 9 kwietnia, po godzinie 23.00 wyemitowana zostanie audycja specjalna Małgorzaty Raduchy, która opowie o reakcjach Polaków i mediów zagranicznych na komunikat o katastrofie.

Natomiast 10 kwietnia stacja nada kilka reportaży poświęconych tematyce rocznicowej, w tym m.in. „Czas zjednoczenia” Olgi Mickiewicz (o godz. 23.10). W audycji będzie można posłuchać rozmów autorki z ludźmi z 10 kwietnia 2010 roku. W sobotę, 11 kwietnia Jedynka zaprezentuje premierowe słuchowisko Wacława Holewińskiego w reżyserii Janusza Kukuły „Strach trawi sumienie powoli”. Spektakl opowie o 80. rocznicy zbrodni katyńskiej i 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Wystąpią w nim: Anna Cieślak, Grażyna Barszczewska, Jarosław Gajewski, Andrzej Mastalerz, Krzysztof Wakuliński i Andrzej Ferenc. (emisja o godz. 21.35).

W Dwójce wspomnienia rodzin i słuchowiska

Program 2 Polskiego Radia od 6 kwietnia w paśmie „Kwadrans bez muzyki” między 15.00 a 15.15 przypomina postaci Krystyny Bochenek, Anny Walentynowicz, Tomasza Merty, Andrzeja Przewoźnika i Janusza Krupskiego. Nadawane są wspomnienia bliskich, przyjaciół oraz współpracowników. Cykl zakończy się 10 kwietnia.

W sobotę 11 kwietnia o godz. 19.00 Dwójka wyemituje słuchowisko Feliksa Netza „Odchodzimy” w reżyserii Jana Warenyci. To opowieść człowieka, który miał być jednym z 96 pasażerów samolotu Tu-154M lecącego do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku, ale swoje miejsce odstąpił innej osobie. W słuchowisku wystąpią: Mariusz Benoit, Tomasz Borkowski, Halina Łabonarska i Joanna Sobieska.

W Trójce przemówienia śp. Lecha Kaczyńskiego

W Programie III Polskiego Radia od 6 kwietnia prezentowane są wybrane przemówienia i wypowiedzi prezydenta Lecha Kaczyńskiego z Albumu „Prezydent RP Lech Kaczyński – Świadectwo”,  wydanego w tym roku przez Polskie Radio. Prezentacja zakończy się 11 kwietnia.

W piątek, 10 kwietnia od godz. 8.57 do 18.57 Radiowa Trójka zaprezentuje specjalny cykl audycji, w których znajdą się wypowiedzi m.in.: Lecha Kaczyńskiego, Marii Kaczyńskiej, Ryszarda Kaczorowskiego, gen. Franciszka Gągora, Macieja Płażyńskiego, Janusza Kurtyki, Andrzeja Przewoźnika, Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, Stefana Melaka. O godzinie 9.00 zostaną wyemitowane fragmenty „Śniadania w Trójce” z 10 kwietnia 2010 roku.

W Polskim Radiu 24 wspomnienia, wywiady, reportaże

Polskie Radio 24 wyemituje rozmowy z osobami, które oceniają tragedię z dzisiejszej perspektywy. Zaprezentowane zostaną wspomnienia, reportaże i wywiady  analizujące i oceniające wpływ katastrofy smoleńskiej na Polskę i jej obecną politykę.

W rozmowach wezmą udział m.in. prof. Leszek Żukowski i Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Radiowa Czwórka od 6 kwietnia przypomina sylwetki Lecha Kaczyńskiego, Anny Walentynowicz, o. Józefa Jońcy i Janusza Zakrzeńskiego. Z kolei 9 kwietnia o godz. 21.15 stacja wyemituje reportaż „Tamten czas” Magdy Skawińskiej.

Także Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Dzieciom i Polskie Radio dla Zagranicy 10 kwietnia o godz. 8.41 odczyta nazwiska wszystkich 96. Ofiar katastrofy smoleńskiej, a o godz. 16.00 – tak jak główne anteny Polskiego Radia – wyemitują koncert symfoniczny „W hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej”.

O 10. rocznicy będzie na bieżąco informować też portal PolskieRadio.pl, a w serwisie specjalnym smolensk.polskieradio24.pl pojawią się niepublikowane wcześniej materiały.

Polskie Radio wydało dwa albumy fonograficzne w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej: „Prezydent RP Lech Kaczyński – Świadectwo” oraz „Smoleńsk – ostatnia misja”, których fragmenty zostaną zaprezentowane na wszystkich antenach Polskiego Radia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio w hołdzie ofiarom katastrofy smoleńskiej szykuje specjalną ramówkę

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Fan
I tak mało kogo to interesuje
odpowiedź
User
pixy
To już wiadomo czego nie włączać w piątek. Nie ogarniam ludzi którzy lubią się dręczyć i dręczą innych swoimi wyrzutami sumienia, ale dla prezesa wszystko. Gdyby nie szalejący wirus ta impreza odbyłaby się z pełna pompą: transmisją mszy w TVP, kazaniem religijnego guru pisowskiego. Świat wg PiS jest wielkim wyrzutem sumienia, który dręczy i niszczy.
odpowiedź
User
\˚ㄥ˚\
Kogo rozumnego to interesuje ? Cały tydzień wspomnienia co godzinę. Zamiast zainteresować to do znudzenia. Plyty kto kupi kolekcje za kilkaset zlotych, wyrzucona kasa Z zachcianki Kaczora zrobili tragedię.
odpowiedź