SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Katowice żądają od Anity Gargas przeprosin i 100 tys. zł na cele charytatywne za materiał o inwestycjach deweloperskich

Prezydent Katowic żąda od autorów „Magazynu śledczego Anity Gargas” przeprosin w głównym wydaniu „Wiadomości”, wpłaty 100 tys. zł na cel charytatywny i usunięcia ze strony internetowej materiału, w którym opisano inwestycje deweloperskie w tym mieście. Skargę na reportaż złożono też w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, Radzie Etyki Mediów i u szefostwa TVP.

Anita Gargas, fot. tvpArticle

W materiale, wyemitowanym na antenie 23 stycznia, reporterzy „Magazynu śledczego Anity Gargas” zajęli się inwestycjami deweloperskimi miasta. - Szukamy odpowiedzi na pytanie, czy w Katowicach interesy biorą górę nad dobrem mieszkańców. Ogromny kompleks dla drugoligowego klubu za prawie 400 milionów. Po co miasto chce budować nowy obiekt dla klubu, który ma już swój stadion – napisano w zapowiedzi programu na stronie internetowej.

W programie wyliczono też inne inwestycje: modernizację rynku, budowę pawilonu na osi widokowej rynek – rondo czy galerii handlowej, która zdaniem autorów programu ma nie tylko szpecić i degradować centrum miasta, ale i powodować upadłości lokalnych przedsiębiorców.

Władze Katowic doszły do przekonania, że materiał narusza dobre imię miasta, wynajęły kancelarię prawną, a ta wysłała list z żądaniem zaprzestania naruszania dobrego imienia poprzez usunięcie ze strony internetowej TVP wzmiankowanego reportażu. W piśmie zawarto też treść sprostowania i przeprosin, jakie - według prawników Katowic - powinny być wyemitowane w głównym wydaniu „Wiadomości”, na stronie TVP.Info oraz w mediach społecznościowych.

- Przyznajemy, że informacje przekazane w tym programie dotyczące domniemanej zgody na wydatkowanie zawyżonych kwot na budowę stadionu były nieprawdziwe, a Magazyn przedstawiał działania gminy w sposób zmanipulowany i nie stanowił rzetelnej relacji prasowej i tym samym sprzeniewierzyliśmy się podstawowym obowiązkom dziennikarskim – czytamy w komunikacie. Pismo zawiera też żądanie zapłacenia 100 tys. zł na rzecz katowickiego Domu Aniołów Stróżów oraz „nieemitowania w przyszłości zmanipulowanych reportaży, dezinformujących, nierzetelnych i naruszających w ten sposób dobre imię”. W przypadku niespełnienia tych żądań sprawa ma zostać skierowana do sądu.

Skargi na materiał w „Magazynie” wysłano także do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Rady Etyki Mediów oraz zarządu Telewizji Polskiej. Anita Gargas odmówiła nam komentarza na temat żądań prezydenta Katowic.

„Magazyn śledczy Anity Gargas” dotyczy nieprawidłowości w samorządach, w lokalnej o centralnej polityce itp. Przygotowuje go Anita Gargas wraz z reporterską ekipą, producentem jest Leszek Mazur. Premierowe odcinki nadawane są w czwartki o godz. 22.25 na antenie TVP1, a reportaże opatrzone są autorskim komentarzem Gargas. Magazyn nadawany jest od września 2016 roku. https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/magazyn-sledczy-anity-gargas-na-antenie-tvp1-od-14-wrzesnia

Średnia widownia premierowych odcinków programu w okresie od 5 września do 21 listopada 2019 roku wyniosła 1,08 mln osób, co przełożyło się na 11,18 proc. udziału w rynku wśród wszystkich widzów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Katowice żądają od Anity Gargas przeprosin i 100 tys. zł na cele charytatywne za materiał o inwestycjach deweloperskich

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lol
Ten program to chyba jeden wielki fake news
odpowiedź
User
My
Wstyd
odpowiedź
User
My
Czyli stosujecie cenzurę wstyd
odpowiedź