SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kaufland kolejną siecią sklepów czynnych w niehandlowe niedziele

Od 5 września br. wybrane sklepy sieci Kaufland Polska będą czynnie w niehandlowe niedziele. Detalista wykorzysta do tego fakt, że funkcjonują one jako placówki pocztowe.
 

Article

Kaufland Polska otwierając wybrane sklepy w niedziele objęte zakazem handlu skorzysta z wyjątku w przepisach, który umożliwia prowadzenie sprzedaży w placówkach pocztowych.

Przypomnijmy, że Kaufland ma od 2019 roku umowę z firmą kurierską DHL Parcel, dzięki której w wybranych sklepach tej sieci można nadawać i odbierać przesyłki i paczki. Dodatkowo pod koniec maja Kaufland zawarł umowę na prowadzenie takich usług.

Dzięki temu sieć będzie mogła otworzyć w niehandlowe niedziele sklepy w kilkudziesięciu miastach. Od września 2021 r. w każdą niedzielę w g. 8:00 – 20:00 otwarte będą sklepy sieci Kaufland w miejscowościach:

    Bolesławiec
    Brzeg
    Bydgoszcz, ul. Solskiego 48
    Ciechanów
    Gdańsk
    Gorzów Wielkopolski
    Kalisz
    Kołobrzeg
    Konin
    Kraków, ul. Bratysławska 4
    Kraków, ul. Ćwiklińskiej 14
    Kraków, os. Kombatantów 16 A
    Lubin
    Łomża
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Nysa
    Oleśnica
    Piastów, ul. Warszawska 1
    Poznań, Aleja Solidarności 42
    Sanok
    Skierniewice
    Suwałki
    Świnoujście
    Tarnów
    Tczew
    Wałbrzych
    Warszawa, ul. gen. Fieldorfa 41
    Warszawa, ul. Korkowa 165A
    Warszawa, ul. Stalowa 60/64
    Włocławek
    Wrocław, ul. Bardzka 1A
    Wrocław, ul. Długa 37/47
    Wrocław, ul. Legnicka 62
    Wrocław, ul. Długosza 74
    Zielona Góra, ul. Energetyków 2A.

Maja Szewczyk, dyrektorka działu komunikacji korporacyjnej Kaufland Polska w rozmowie z serwisem Handelextra.pl przyznała wprost, że sieć zdecydowała się na otwarcie wybranych placówek w niedziele niehandlowe w związku z nieustannie rosnącą liczbą placówek otwieranych w niedziele przez konkurencję.

Zakaz niedzielnego handlu od trzech lat

Zakaz handlu w prawie wszystkie niedziele obowiązuje w Polsce od 2018 roku, przy czym we wprowadzającej go ustawie zapisano 32 wyjątki, m.in. dotyczący placówek z usługami pocztowymi. W praktyce sieci sklepów po podpisaniu odpowiedniej umowy z operatorem pocztowym (np. na odbiór przesyłek w sklepach) może prowadzić handel także w niedziele niehandlowe.

Z tego wyjątku korzystają sklepy Żabka (od początku obowiązywania zakazu), Dino Polska (od lipca br.), Lewiatan, niektóre placówki Kaufland, należące do Grupy Muszkieterów Bricomarché i Intermarché, ABC, Delikatesy Centrum, Stokrotka Express czy wybrane sklepy z elektroniką Euro RTV AGD. Od połowy lipca w niedziele niehandlowe jest otwarta część sklepów Biedronka, ich właściciel Jeronimo Martins Polska podpisał z Pocztą Polską umowę na obsługę opcji "Odbiór w punkcie".

Kiedy pod koniec maja br. Kaufland zapowiedział otworzenie wszystkich swoich sklepów w niedziele niehandlowe, firmę mocno skrytykowała „Solidarność". - Postępowanie firmy Kaufland to lekceważenie państwa polskiego oraz parlamentu jako ustawodawcy. Na takie działania w Niemczech Kaufland by sobie nie pozwolił - komentował dla Wirtualnemedia.pl Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu, Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność".

PiS złożył projekt nowelizacji usuwającej "wyjątek pocztowy"

W sprawie zakazu handlu w niedziele pod koniec lipca wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny. Trybunał uznał dwa zaskarżone przepisy z ustawy dotyczącej zakazu handlu w niedzielę za konstytucyjne; w pozostałej części sprawa została umorzona. Trybunał nie wypowiedział się w sprawie dwóch kluczowych przepisów.

Pierwszy z nich to artykuł ustanawiający zakaz handlu. Zgodnie z nim "w niedziele i święta w placówkach handlowych handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – są zakazane". Drugi przepis wskazywał wyjątki od tego zakazu.

Pod koniec lipca do Sejmu został wniesiony projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, który w praktyce ma ukrócić stosowanie tzw. "wyjątku pocztowego" przez sieci detaliczne. Projekt przewiduje, że w niehandlowe niedziele otwarte będą mogły być te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca.

Jak zapisano, chodzi o przeważającą działalność wskazaną we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, która stanowi co najmniej 50 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży, uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym jest prowadzony handel lub są wykonywane czynności związane z handlem. Według ostatnich badań CBRE, aż 55 proc. osób chciałoby robić zakupy w niedzielę, w tym co trzecia jest zdecydowanie za tym pomysłem. Poparcie dla tego pomysłu wzrosło w porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy za otwarciem sklepów w niedzielę opowiadało się 51 proc. osób.

Dołącz do dyskusji: Kaufland kolejną siecią sklepów czynnych w niehandlowe niedziele

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl