SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kaufland w miejsce sklepów Tesco w Krakowie, Gdańsku i Warszawie

Z początkiem lutego br. trzy sklepy Tesco: w Krakowie, Gdańsku i Warszawie przestaną działać. W ich miejscu pojawią się markety Kaufland. Nowy właściciel przejmuje też pracowników tych placówek.

Article

Zmiany dotyczą sklepów Tesco zlokalizowanych w Krakowie przy ul. Wielickiej 259, w Gdańsku przy ul. Cienistej 30 oraz w Warszawie przy ul. Stalowej 60/64. Ich właścicielem z początkiem lutego zostanie sieć Kaufland Polska.

Kaufland wraz z przejęciem tych placówek zatrudni w swoich sklepach dotychczasowych pracowników Tesco. Poinformowała o tym NSZZ Solidarność z Tesco, m.in. zamieszczając na Facebooku list skierowany do pracowników.

„W sferze prawnej: podmiot przejmujący (Kaufland) stanie się automatycznie stroną istniejących stosunków pracy i zastąpi dotychczasowego pracodawcę (Tesco)” - napisali związkowcy w piśmie do pracowników.

Warunki pracy tych osób mają być dostosowane do tych obowiązujących w Kauflandzie, zwłaszcza pod kątem stanowisk pracy oraz zakresu obowiązków.

Tesco na sprzedaż

Przy prezentacji każdych kolejnych wyników finansowych detalista podkreśla, że do coraz niższych przychodów Tesco Polska przyczynił się wprowadzony zakaz handlu w wybrane niedziele (w ub.r. były to po 2 niedziele w miesiącu, teraz jest tylko jedna niedziela z możliwością handlu - ostatnia w miesiącu) oraz rosnąca sprzedaż w internecie.

Pod koniec października w reprezentującym brytyjskie Tesco banku inwestycyjnym Barclays złożone zostały oferty na zakup spółki Tesco Polska, która zarządza w naszym kraju siecią niemal 350 supermarketów i hipermarketów kompaktowych. Centrala Tesco chce sprzedać sieć swoich sklepów w Polsce, bo mimo wprowadzonej restrukturyzacji (zamknięcie wybranych sklepów, zwolnienia pracowników) nie udało się powstrzymać spadających przychodów i straty.

W ostatnim czasie Tesco Polska wystawiło na sprzedaż lub sprzedało kilka najlepszych lokalizacji w dużych miastach - wśród nabywców są m.in. Kaufland i Leroy Merlin. Wśród zainteresowanych zakupem mają być fundusze inwestycyjne i inwestorzy branżowi, czyli konkurencyjne sieci handlowe. Do sfinalizowania transakcji może dojść już na koniec obecnego roku finansowego, czyli w lutym 2020 roku.

Tesco Polska ze spadkiem wpływów i mniejszą stratą

Od marca ub.r. do lutego br. przychody Tesco Polska wyniosły 10,51 mld zł, co wobec 11,7 mld zł rok wcześniej oznacza spadek o 10,1 proc. Wpływy ze sprzedaży towarów i materiałów zmalały z 10,61 do 9,6 mld zł, ze sprzedaży produktów - z 1,08 mld zł do 916,5 mln zł, a przychody od spółek zależnych - ze 147,5 do 132,2 mln zł. Podobnie do przychodów zmalały koszty operacyjne firmy - o 10,1 proc. do 10,74 mld zł, z czego wartość sprzedanych towarów i materiałów zmniejszyła się z 9,1 do 8,05 mld zł. Nakłady na usługi obce spadły z 1,14 do 1,06 mld zł, na wynagrodzenia - z 798,8 do 779,4 mln zł, a na ubezpieczenie społeczne i inne świadczenia pracownicze - ze 183 do 170,1 mln zł. Na koniec lutego br. stałe zatrudnienie w firmie wynosiło 19 144 etatów, z czego 17 858 to pracownicy sklepów i magazynów, a 1 286 - pracownicy biurowi.

Strata sprzedażowa Tesco Polska zmniejszyła się z 259,9 do 230,5 mln zł. Jeszcze mocniej zmalały strata operacyjna i netto, głównie dzięki dużemu wzrostowi pozostałych przychodów operacyjnych (z 83,5 do 235,1 mln zł) i wpływów finansowych (z 1,2 do 14,8 mln zł). Strata operacyjna zmniejszyła się z 308,7 do 124,3 mln zł, a strata netto - z 406,8 do 198 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kaufland w miejsce sklepów Tesco w Krakowie, Gdańsku i Warszawie

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
real
patrząc jak wygląda Tesco w środku, asortyment, obsługa to jeszcze dziw, że ludzie tam przychodzą
odpowiedź
User
Reuus
Wreszcie znikną te okropne sklepy. Nigdy nie lubiłem Tesco, wszystko drogie i słabe. Byłem tam tylko kilka razy w życiu i zawsze prawie pusty koszyk. Kaufland o wiele lepszy.😃
odpowiedź