SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KE: Polska nie spełnia żadnego kryterium wymaganego do przyjęcia euro

Polska nie spełnia obecnie żadnego z kryteriów z Maastricht, wymaganych od kandydatów na członka strefy euro, oceniła Komisja Europejska w raporcie, opublikowanym w środę.

KE: Polska nie spełnia żadnego kryterium wymaganego do przyjęcia euro

"W świetle oceny kompatybilności prawnej oraz oceny realizacji kryteriów konwergencji, a także biorąc pod uwagę czynniki dodatkowe, Komisja uważa, że Polska nie spełnia warunków przyjęcia euro" - głosi raport.

Polska nie spełnia obecnie kryteriów konwergencji: inflacyjnego (wartość referencyjna to 1,0% wobec inflacji HICP wynoszącej w Polsce w okresie referencyjnym 3,9%), fiskalnego (dotyczącego tzw. general government deficyt - 7,1% PKB w 2009 r. - oraz wysokości długu publicznego - 51% w 2009 r.), walutowego (gdyż nie weszła jeszcze do systemu ERM 2), długoterminowych stóp procentowych (wartość referencyjna to 6,1% wobec wymaganych 6,0%) oraz regulacji prawnych dotyczących banku centralnego.

W grudniu ub.r. premier Donald Tusk zapowiedział, że w 2015 r. Polska będzie spełniała kryteria z Maastricht i będzie gotowa do wejścia do strefy euro. Jednak - jak podkreślał - decyzja, czy wówczas euro przyjmiemy zależeć będzie od wspólnej decyzji Polski i partnerów ze strefy euro. Później w podobnym tonie wypowiadali się przedstawiciele resortu finansów, którzy zastrzegali jednak zawsze, że "przyjęcie euro przez Polskę w roku 2015 jest nadal realne, ale data ta nie jest oficjalnym celem rządu". Ostatnio Tusk powiedział, że obecnie rząd musi przede wszystkim chronić Polskę przed skutkami greckiego kryzysu, "a do tematu euro wrócimy".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KE: Polska nie spełnia żadnego kryterium wymaganego do przyjęcia euro

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jasio
I całe, całe, całe szczęście .... Grecy to taki ugodowy naród ... i co się z nimi stało?
8 8
odpowiedź