SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KER: reklama Braveranu nie jest seksistowska ani szkodliwa dla dzieci (wideo)

Komisja Etyki Reklamy nie dopatrzyła się naruszenia norm branżowego kodeksu etycznego w animowanym spocie telewizyjnym Braveranu (Aflofarm Farmacja Polska).

Article

Do Komisji Etyki Reklamy działającej przy Radzie Reklamy wpłynęło kilka skarg na emitowany w telewizji od paru miesięcy spot preparatu poprawiającego potencję u mężczyzn Braveran, którego producentem jest Aflofarm Farmacja Polska.

W jednej ze skarg napisano, jest to kolejna reklama seksistowska. „W naganny sposób opisuje działanie produktu. Mówienie o zapalaniu korzenia jednoznacznie wskazuje co autor miał na myśli. O ile emitowanie tej reklamy po godzinie 23. nie byłoby problemem, o tyle emitowanie jej o godzinie 19:20 uważam za przejaw degeneracji, chamstwa i totalnym braku smaku, o uczuciach już nie wspomnę” - można przeczytać w uzasadnieniu skarżącego. Kolejny skarżący napisał: „Domagam się wycofania tego rodzaju spotów z pory emisji przed godz. 23.00”.

W innej skardze czytamy z kolei: „Rzeczoną reklamę stacja Polsat Film puszczała w trakcie emisji filmu dla dzieci pt. Matylda. Pragnę nadmienić, że ten film jest dla dzieci i bez ograniczeń wiekowych. Uważam, że są odpowiedniejsze godziny (np. wieczorne) na emisję reklam o takiej tematyce. Oglądałam film z małymi dziećmi, które według mnie nie muszą być jeszcze atakowane takimi treściami”.

W odpowiedzi na złożone skargi przedstawiciele Aflofarmu poinformowali, że spot Braveranu nie jest skierowany do dzieci ani młodzieży, lecz osób pełnoletnich. „Co więcej, wskazuję, że reklama ta poprzez użyte środki wyrazu w żaden sposób nie jest sprzeczna z dobrymi obyczajami ani nie narusza żadnych norm moralnych. Ponadto dotyczy produktu wspomagającego funkcje seksualne, a więc skierowana jest do osób, które z różnych powodów odczuwają potrzebę lepszego zadbania o ten aspekt życia” - napisali.

Ich zdaniem forma przekazu reklamowego jest subtelna, nie emanuje seksem, nie jest też wulgarna ani wyzywająca, nie nawołuje i nie zachęca do podjęcia aktywności seksualnej. Ponadto zawiera sformułowania, które właśnie wyłącznie osobom dorosłym mogą nasuwać jakiekolwiek skojarzenia, a dziecko nie powiąże treści ani obrazu reklamy z przeznaczeniem produktu.

Komisja postanowiła oddalić złożone skargi. Uznała, że reklama Braveranu nie zagraża fizycznemu, psychicznemu lub moralnemu rozwojowi małoletnich. Ponadto ze względu na swoją subtelność i kreację w formie filmu rysunkowego nie naruszyła odpowiedzialności społecznej ani dobrych obyczajów.

KER jednocześnie zaapelowała do reklamodawców o zachowanie szczególnej wrażliwości oraz głębszej analizy czasu emisji spotów, aby te adresowane wyłącznie do osób dorosłych nie były emitowane w sąsiedztwie audycji skierowanych do dzieci.

Dołącz do dyskusji: KER: reklama Braveranu nie jest seksistowska ani szkodliwa dla dzieci (wideo)

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
Rozdupan, sraluran, pierdziź, rzygowix, wątrobix... tak wygląda polski rynek reklamy!
odpowiedź