SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KER: reklamy Euro RTV AGD z uczniami obiecującymi dobre oceny to promocja niewłaściwych zachowań dzieci

Reklamy sieci marketów Euro RTV AGD z hasłem „Mój kandydat na wrzesień” są niezgodne z branżowym kodeksem etycznym, bo promują niewłaściwe wzorce zachowań dzieci - orzekła Komisja Etyki Reklamy.

Article

Do KER wpłynęły skargi na internetową i outdoorową reklamę sieci Euro RTV AGD będące elementami kampanii „Mój kandydat na wrzesień” prowadzonej wczesną jesienią ub.r.

W reklamie internetowej pojawiło się hasło „Obiecuję podniesienie oceny minimalnej, jeśli kupisz mi laptopa”, a w reklamach outdoorowych - „Obiecuję 3 miliony szóstek, jeśli kupisz mi smartfona”. W pierwszej widniało zdjęcie chłopca w stroju ucznia, który upozowany jest na kandydata w wyborach i prezentuje swój program wyborczy, a w drugiej zdjęcie uczennicy. Kreacją tych reklam zajęła się agencja S4.

W jednej ze skarg napisano, że „ta reklama budzi roszczeniową postawę wśród dzieci. Motywując je do wymuszania na rodzicach dokonywania zakupów rozmaitych przedmiotów. Nie licuje to z edukacją jako taką, a kreacja posługuje się nawiązaniami do szkoły czym, w moim odczuciu, obniża prestiż tej instytucji”. W drugiej z kolei stwierdzono „że kierowanie reklamy do dzieci w ten sposób i z użyciem takich argumentów (będę się uczył jak kupisz mi to i tamto) jest nieetyczne. Dodatkowo przyczynia się do pogorszenia w szkołach sytuacji dzieci, których rodzice nie mogą pozwolić sobie na drogi sprzęt elektroniczny”.

Przedstawiciele spółki Euro-Net, która jest właścicielem sieci RTV Euro AGD, wyjaśnili m.in., że twórcy reklamy nie upozowali chłopca jako kandydata w wyborach prezentującego swój program wyborczy. - Kandydatem ucznia jest produkt, tj. laptop. Sam chłopiec nie jest natomiast „kandydatem”, o którym mowa w skardze. Ponadto na potwierdzenie powyższego należy wskazać, że poniżej, pod hasłem reklamowym, odnaleźć można zakładkę „zobacz wszystkich kandydatów” tj. zobacz wszystkie produkty. Oczywistym jest, że założeniem twórcy reklamy było przyciągnięcie za pośrednictwem jej przekazu jak największej grupy potencjalnych klientów sklepu. Stąd wykorzystanie opisywanego stereotypu - jego dosłowności. Nie było zaś zamiarem twórców reklamy, ani ich celem przekazywanie treści wskazującej brak motywacji uczniów do nauki w sytuacji braku zakupu produktu ze strony rodzica. Żaden element reklamy nie zawiera takiego przekazu. Skarżony przekaz zawiera reklamę smartfona oraz laptopa po okazyjnych cenach - tłumaczyła firma. - Opisana reklama wykorzystuję konwencję groteski w zakresie namawiania rodziców przez dzieci do określonego działania w zamian za dobre zachowanie. Jest to głęboko zakorzenione w naszej kulturze zjawisko często wykorzystywane w reklamie. Niejako pierwowzorem tego działania w mediach była reklama z początku lat 90., szamponu Johnson & Johnson z wypowiedzią dziecka „obiecałaś”, które zwraca uwagę na obiecane działanie rodzica - dodano w odpowiedzi na skargi.

Komisja Etyki Reklamy stwierdziła jednak, że reklama promuje niewłaściwe wzorce zachowań dzieci, które mogą wywierać presję na rodzicach czy opiekunach w kwestiach zakupów, obiecując lepsze wyniki w nauce. Tym samym, bazując na negatywnych emocjach, promuje nieodpowiednie relacje pomiędzy dziećmi i ich rodzicami czy opiekunami.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KER: reklamy Euro RTV AGD z uczniami obiecującymi dobre oceny to promocja niewłaściwych zachowań dzieci

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ewa
Też mnie ta reklama zbulwersowała.
9 8
odpowiedź