SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KGHM inwestuje w program badawczy

KGHM przekazując wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju 200 mln zł na prace badawczo-rozwojowe liczy na konkretne korzyści, m.in. z zakresu wydobycia i ochrony środowiska. Z innowacyjnych rozwiązań wypracowanych przez naukowców, będzie mogła skorzystać cała branża metalurgiczna, zainteresowana m.in. wykorzystywaniem przetworzonych produktów miedziowych.

Dorota Włoch

Dorota Włoch

 – Myślimy o rzeczach, które są dedykowane rozwiązywaniu konkretnych problemów, czyli liczymy na to, że ogłosimy konkursy na takie programy, które skończą się konkretnymi rozwiązaniami, instalacjami i wdrożeniami w KGHM i nie tylko, tak żebyśmy mieli z tego konkretne korzyści – mówi Dorota Włoch, wiceprezes KGHM Polska Miedź. – Tak rozumiem tę współpracę między nauką a przemysłem, że ona jest związana z rozwiązywaniem pewnych problemów.

Miedziowy koncern podpisał z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju umowę o współpracy. Oba podmioty zainwestują po 100 mln zł w badania nad opracowaniem i wdrożeniem nowych technologii, przydatnych w branży metali nieżelaznych. Jak podkreślają inicjatorzy, program o nazwie CuBR to pierwsza inicjatywa, kiedy międzynarodowa spółka proponuje agencji rządowej finansowanie współpracy badawczo-rozwojowej.

KGHM zapewnia, że chce produkować taniej i bezpieczniej. I w tym właśnie pomóc mają nowe rozwiązania naukowe.

 – Idziemy wzdłuż ciągu technologicznego, zwracając uwagę na jeszcze nieefektywne elementy i nierozwiązane kwestie – mówi Dorota Włoch. – Mamy problemy w górnictwie dotyczące bardzo głębokiego wydobycia i automatyzacji. Są problemy na przeróbce, czyli podniesienie wzbogacalności złoża i podniesienie uzysków na flotacji. Potem problemy hutnicze i  – wzdłuż tego całego procesu  –  ochrona środowiska – wymienia.

Na razie na tak ogólnie sformułowanych czterech blokach mają się skupić prace, ale – jak wyjaśniają przedstawiciele spółki – szczegółowe projekty będą później dedykowane do bardziej konkretnych problemów.

 – Pieniądze zostaną przeznaczone na badania i rozwój technologii, które są w potencjalnym zainteresowaniu KGHM, w szczególności dotyczące nowych materiałów na bazie miedzi, ale też srebra i innych pierwiastków, których producentem jest koncern. Również dotyczące nowych wyrobów, projektów, proponujących technologie, zwiększające przerób miedzi w kraju, a więc w dłuższym rachunku ekonomicznym dających miejsca pracy w nowych polskich firmach, nie tylko wzmacniających pozycję KGHM jako lidera w Polsce i jednego z potentatów światowych – zapewnia prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektorem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Środki będą przydzielane na zasadzie konkursu. O dofinansowanie mogą starać się zespoły badawcze, jednostki naukowe lub uczelnie, które będą w stanie przeprowadzić badania w tej tematyce. Pierwszy konkurs zostanie ogłoszony w I kwartale przyszłego roku.

 – Pierwsze rezultaty, jeżeli założymy sobie na pierwszy rok, czyli na koniec 2013 roku, myślę, że niektóre programy albo będą już dobrze działały, albo niektóre będą się już kończyły. Natomiast mam nadzieję, że z każdym rokiem efekty będą przyrastały – przekonuje Dorota Włoch.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka podkreśla, że współpraca biznesu z nauką, która w Polsce powinna zyskiwać na popularności, przynosi korzyści obu stronom.

 – Należy jak najbardziej motywować naukowców, bo mogą mieć akurat fantastyczny pomysł na rozwiązanie technologiczne, które podbije rynki nie tylko polskie, ale i światowe – uważa minister nauki. – Ale z drugiej strony, im więcej tematów badawczych będzie definiowanych bezpośrednio przez wielki przemysł i firmy, tym więcej funduszy na to popłynie właśnie z biznesu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KGHM inwestuje w program badawczy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl