SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KGHM kupi 51 proc. spółki wydobywczej w Kanadzie

Spółka KGHM Polska Miedź, na mocy podpisanej z firmą Abacus Mining & Exploration Corporation z Vancouver umowy inwestycyjnej w sprawie wspólnej realizacji projektu górniczego miedzi i złota, obejmie 51% udziałów w spółce wydobywczej w Kanadzie za 37 mln USD, poinformował KGHM, który ma też zorganizować finansowanie projektu w wysokości 535 milionów USD.

"Podpisana w dniu dzisiejszym Umowa Inwestycyjna przewiduje:
1. Zakup przez KGHM Polska Miedź SA 51% udziałów w tworzonej wspólnie z Abacus spółce joint - venture, poprzez wniesienie wkładu gotówkowego w wysokości 37 mln USD (o równowartości 110,7 mln zł). Abacus wniesie do spółki joint - venture wszelkie posiadane prawa do złoża Afton - Ajax. Środki pieniężne zostaną przeznaczone na wykonanie Bankowego Studium Wykonalności oraz na dalsze prace eksploracyjne.
2. Nabycie przez KGHM Polska Miedź SA prawa opcji na zakup dalszych 29% udziałów w spółce joint - venture, za kwotę nie większą niż 35 mln USD (o równowartości 104,7 mln zł) . Skorzystanie z prawa opcji możliwe będzie po opublikowaniu Bankowego Studium Wykonalności" - czytamy w komunikacie.

Spółka podała, że realizacja postanowień Umowy Inwestycyjnej wymaga zgody akcjonariuszy Abacus i w związku z powyższym strony uzgodniły termin zawarcia ostatecznej umowy joint - venture na drugi kwartał 2010 roku, jednak nie później niż do 30 września 2010 r.

KGHM podał, że Umowa Inwestycyjna przewiduje ponadto nabycie do 10% akcji spółki Abacus (15 mln sztuk akcji) w drodze emisji zamkniętej za łączną kwotę 4,5 mln CAD (o równowartości 13,3 mln PLN), w terminie do 10 maja 2010 r.

"Umowa Inwestycyjna zawiera również zobowiązanie KGHM Polska Miedź SA dotyczące zorganizowania finansowania wydatków inwestycyjnych projektu w wysokości 535 milionów USD (o równowartości 1601,1 mln zł) oszacowanych wg Raportu technicznego (studium możliwości) Wardrop Engineering Inc. z 29 lipca 2009 r. Zobowiązanie powstanie w momencie wykonania przez KGHM prawa opcji na nabycie dodatkowych 29% udziałów w spółce joint - venture" - czytamy dalej.

Zgodnie z raportem technicznym, projekt zakłada produkcję roczną miedzi na poziomie 50 tys. ton a produkcję złota na poziomie 100 tys. uncji. "Przewiduje się 23 - letni okres eksploatacji złoża począwszy od roku 2013" - głosi komunikat.
Koszty produkcji jednej tony miedzi szacowane są na poziomie ok. 2000 USD.

Strategia KGHM Polska Miedź na lata 2009-2018 zakłada zwiększenie produkcji miedzi w koncentracie do ok. 700 tys. ton rocznie. Cel ma być realizowany między innymi poprzez inwestycje w zagraniczne aktywa górnicze.

Abacus Mining & Exploration Corporation jest firmą zajmującą się poszukiwaniem złóż zasobów mineralnych oraz przedsięwzięciami górniczymi. Spółka jest notowana na giełdzie TSX - Venture (TSX-V) w Kanadzie.

KGHM Polska Miedź miała 2.540,18 mln zł jednostkowego zysku netto w 2009 roku wobec 2920,38 mln zł zysku rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KGHM kupi 51 proc. spółki wydobywczej w Kanadzie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl