SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KGHM może nie sprzedać swoich akcji Polkomtela

KGHM może nie sprzedać swoich akcji w Polkomtelu, jeśli dojdzie do jego oferty publicznej, wynika z wypowiedzi prezesa Herberta Wirtha w czwartek. Wirth podkreślił, że ostateczna decyzja o wprowadzeniu na giełdę operatora sieci "Plus" jeszcze nie zapadła.

KGHM może nie sprzedać swoich akcji Polkomtela

"Może tak być" - powiedział Wirth zapytany przez agencję ISB o to, czy możliwy jest scenariusz w którym Polkomtel przeprowadzi ofertę, a KGHM nie sprzeda swojego pakietu akcji. Prezes KGHM ocenił, że wprowadzenie spółki na giełdę może być najlepszym sposobem wyceny jego akcji i wyjścia polskich akcjonariuszy, ale zaznaczył, że decyzja w tej sprawie nie zapadła.

Brytyjski Vodafone ma 24,39% udziałów w Polkomtelu, pozostałe udziały należą do polskich spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa: PKN Orlen, KGHM, PGE i Węglokoksu. Wszyscy polscy akcjonariusze spółki deklarowali chęć sprzedaży akcji spółki, z tym, że np. PKN Orlen chce uczynić to jak najszybciej. Natomiast Wirth podkreślił na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami, że dla KGHM sprzedaż akcji Polkomtela ma sens o ile będzie on potrzebował środków na inwestycje w swoją działalność podstawową, np. na przejęcia.

Wirth podkreślił też, że wyceny spółek którymi KGHM był zainteresowany poszły w górę, może więc odwlec on większe przejęcie w czasie.

"Kiedy polscy udziałowcy powiększali swój pakiet w Polkomtelu zawarli pewne gentleman's agrement" - powiedział Wirth dziennikarzom. Dodał, że polscy udziałowcy powinni porozumieć się co do tego jak wyjść z inwestycji, a rozmowy na ten temat mogą się odbyć pod egidą Ministerstwa Skarbu Państwa. Wirth przyznał, że może być trudno równocześnie sprzedać cały pakiet akcji Polkomtela należący do polskich udziałowców ze względu na jego wielkość. Analitycy oceniają, że jeśli dojdzie do IPO Polkomtela, to oferta może mieć wartość 12,9 mld zł.

Wirth jest przekonany, że Vodafone docelowo będzie chciał przejąć 100% udziałów w Polkomtelu. Agencja Dow Jones Newswires, powołując się na źródła zorientowane w sytuacji, informowała ostatnio że Vodafone może nie być zainteresowany szybkim i dużym powiększeniem swojego pakietu i wystarczy mu przejęcie kontroli nad firmą (do czego w praktyce potrzebuje znacznie mniej niż 50% udziałów).

W I poł. 2009 roku KGHM miał 1472,63 mln zł jednostkowego zysku netto wobec 1814,69 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 5099,26 mln zł wobec 6030,94 mln zł.

W sierpniu rada nadzorcza spółki zatwierdziła zweryfikowany budżet na 2009 r., który zakłada osiągnięcie 9662 mln zł przychodów i 1950 mln zł zysku netto.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KGHM może nie sprzedać swoich akcji Polkomtela

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl