SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KGHM z NuScale. W Polsce powstaną małe reaktory nuklearne

KGHM podpisał umowę w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem zaawansowanych małych reaktorów modułowych (SMR) w Polsce.

Article

W ramach zawartej umowy, KGHM z firmą NuScale wdroży technologię SMR w Polsce. Pierwsza elektrownia ma zostać uruchomiona do 2029 r.

"To pozwoli uniknąć Polsce nawet 8 mln ton emisji CO₂ rocznie. Czysta energia zasili oddziały produkcyjne miedziowej spółki. Projekt jest modułowy, a to oznacza bezproblemowe zwiększanie skali przedsięwzięcia." - czytamy w komunikacie KGHM.

Budowa małych reaktorów jądrowych do 2029 r. jest bezpośrednio związana z polityką klimatyczną KGHM Polska Miedź oraz nowym kierunkiem strategicznym spółki – energią.

KGHM podkreśla, że podpisana umowa handlowa stanowi ważny kamień milowy w kierunku komercjalizacji i rozwoju czystej, niezawodnej i przystępnej cenowo energii.

"W globalnym wyścigu o szybkie zmniejszenie emisji na całym świecie technologia NuScale stanowi idealne rozwiązanie, aby osiągnąć ten cel klimatyczny, jednocześnie zapewniając dobrobyt gospodarczy." - powiedział John Hopkins, prezes i dyrektor generalny NuScale Power.

Opracowana przez NuScale Power technologia modułowej elektrowni jądrowej z reaktorem lekkowodnym, dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania, produkcji wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym. To rozwiązanie, które jako jedyne spośród technologii małych reaktorów modułowych uzyskało zatwierdzenie Komisji Regulacji Jądrowej USA.

Projekt małego reaktora modułowego (SMR) zawiera w pełni fabrykowany moduł NuScale Power Module zdolny do generowania 77 MW energii elektrycznej przy użyciu bezpieczniejszej, mniejszej i skalowalnej wersji technologii reaktora ciśnieniowego. Skalowalna konstrukcja NuScale — elektrownie, które mogą pomieścić do czterech, sześciu lub dwunastu pojedynczych modułów zasilania — oferuje korzyści płynące z energii bezemisyjnej i zmniejsza zobowiązania finansowe związane z obiektami jądrowymi o wielkości gigawatów.

Większościowym inwestorem w NuScale jest Fluor Corporation, globalna firma zajmująca się inżynierią, zaopatrzeniem i budową, która od ponad 70 lat wspiera projekty jądrowe.

Nowak: inwestycje w mały atom to wsparcie zielonej transformacji w Polsce

Inwestycje w mały atom to wsparcie zielonej transformacji w Polsce i obniżenie kosztów energii dla odbiorców - podkreślił minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.

Minister Nowak towarzyszy wicepremierowi i ministrowi aktywów państwowych Jackowi Sasinowi podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych.

Jak podkreślił resort w komunikacie, kluczowym punktem wizyty jest podpisana w poniedziałek w Waszyngtonie umowa między KGHM Polska Miedź i amerykańską firmą NuScale Power na budowę małych reaktorów modularnych w Polsce (SMR).

"Podpisanie umowy między KGHM a NuScale Power to dobre wieści dla polskiej gospodarki. Powstanie reaktorów jądrowych zasili zakłady produkcyjne naszej miedziowej spółki i przyczyni się do zapewnienia jej stabilnego źródła energii" – powiedział cytowany w komunikacie minister rozwoju.

Dodał, że inwestycje w mały atom to wsparcie zielonej transformacji w Polsce i obniżenie kosztów energii dla odbiorców.

Podczas pierwszego dnia wizyty w USA szef MRiT spotkał się także z dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą. Jak poinformowano, głównymi tematami rozmowy były kwestie związane z wyzwaniami stojącymi przed światową gospodarką w związku z pandemią, inflacją i zaburzeniami łańcuchów dostaw.

Nowak rozmawiał też z sekretarz energii Stanów Zjednoczonych Jennifer Granholm i przedstawicielami Nuclear Energy Institute, stowarzyszenia handlowego przemysłu nuklearnego w Stanach Zjednoczonych. Rolą Nuclear Energy Institute jest m.in. reprezentowanie interesów branży jądrowej przed Kongresem Stanów Zjednoczonych.

"Polska przywiązuje dużą wagę do stosunków gospodarczych z USA. Nasz kraj jest głównym odbiorcą inwestycji amerykańskich w Europie Środkowo-Wschodniej – aż 40 proc. kapitału zainwestowanego przez amerykańskie firmy w tej części kontynentu trafia do Polski" - podkreślił Nowak. Dodał, że amerykańscy inwestorzy są już obecni w jednych z najbardziej innowacyjnych sektorów polskiej gospodarki – IT, usługach biznesowych, telekomunikacji, kosmonautyce i lotnictwie. Celem Polski jest kontynuowanie inwestycji w strategiczne sektory – IT/ICT (w tym cyberbezpieczeństwo), medtech i usługi medyczne, elektromobilność, zielona transformacja, lotnictwo i przestrzeń kosmiczna - wskazał szef MRiT.

"Moją wizytą w Stanach Zjednoczonych chcę podkreślić potencjał, który ma polska gospodarka, ale też wysłuchać wyzwań, przed którymi stoją amerykańskie firmy, planując inwestycje w Polsce. (...) Z satysfakcją odnotowuję również aktywność przedsiębiorców polskich na rynku amerykańskim" – stwierdził Nowak.

Według danych American Chamber of Commerce w Polsce, USA są drugim najważniejszym źródłem kapitału inwestycyjnego na polskim rynku. Odpowiadają za 11 proc. wartości wszystkich zagranicznych inwestycji bezpośrednich w naszym kraju.

Dołącz do dyskusji: KGHM z NuScale. W Polsce powstaną małe reaktory nuklearne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl