SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KGHM zainwestuje 500 mln USD w złoże w Kanadzie

KGHM Polska Miedź przewiduje, że zainwestuje ok. 0,5 mld USD w swój pierwszy kanadyjski projekt wydobywczy dopiero po 2011 roku, wynika ze środowej wypowiedzi dyrektora Krzysztofa Kubackiego.

KGHM zainwestuje 500 mln USD w złoże w Kanadzie

"Zakończenie prac nad studium wykonalności przewidujemy do grudnia 2011 roku (…). Budowa kopalni trwałaby ok. 12 miesięcy, a wydatki byłyby rozłożone na 18 miesięcy po opublikowaniu studium wykonalności" - powiedział Kubacki.

Według niego, finansowanie przedsięwzięcia w kwocie 535 mln USD ma przypadać proporcjonalnie na partnerów - 80% na KGHM, a 20% na Abacus. "Abacus może skorzystać z oferty KGHM udzielenia kredytu na warunkach rynkowych na sfinansowanie tych 20%" - powiedział.

Kubacki poinformował, że za wcześnie aby mówić o dokładnej strukturze finansowania nakładów szacowanych obecnie na 535 mln USD. "W tego typu projektach standardem jest 50 na 50 [50% środki inwestora, 50% środki obce]" - powiedział.

We wtorek KGHM Polska Miedź poinformował, że na mocy podpisanej z firmą Abacus Mining & Exploration Corporation z Vancouver umowy inwestycyjnej w sprawie wspólnej realizacji projektu górniczego miedzi i złota, obejmie 51% udziałów w tworzonej wspólnie z Abacus spółce joint - venture, poprzez wniesienie wkładu gotówkowego w wysokości 37 mln USD (o równowartości 110,7 mln zł). Abacus wniesie do spółki joint - venture wszelkie posiadane prawa do złoża Afton - Ajax. Środki pieniężne zostaną przeznaczone na wykonanie Bankowego Studium Wykonalności oraz na dalsze prace eksploracyjne.

Umowa przewiduje nabycie przez KGHM prawa opcji na zakup dalszych 29% udziałów w spółce joint - venture, za kwotę nie większą niż 35 mln USD (o równowartości 104,7 mln zł) . Skorzystanie z prawa opcji możliwe będzie po opublikowaniu Bankowego Studium Wykonalności.

Spółka podała, że realizacja postanowień umowy inwestycyjnej wymaga zgody akcjonariuszy Abacus i w związku z powyższym strony uzgodniły termin zawarcia ostatecznej umowy joint - venture na drugi kwartał 2010 roku, jednak nie później niż do 30 września 2010 r.

KGHM podał, że umowa inwestycyjna przewiduje ponadto nabycie do 10% akcji spółki Abacus (15 mln sztuk akcji) w drodze emisji zamkniętej za łączną kwotę 4,5 mln CAD (o równowartości 13,3 mln zł), w terminie do 10 maja 2010 r.

Umowa inwestycyjna zawiera również zobowiązanie KGHM dotyczące zorganizowania finansowania wydatków inwestycyjnych projektu w wysokości 535 milionów USD (o równowartości 1.601,1 mln zł) oszacowanych wg raportu technicznego (studium możliwości) Wardrop Engineering Inc. z 29 lipca 2009 r. Zobowiązanie powstanie w momencie wykonania przez KGHM prawa opcji na nabycie dodatkowych 29% udziałów w spółce joint - venture.

Zgodnie z raportem technicznym, projekt zakłada produkcję roczną miedzi na poziomie 50 tys. ton a produkcję złota na poziomie 100 tys. uncji (ponad 3 tony złota). Przewiduje się 23 - letni okres eksploatacji złoża począwszy od roku 2013.

Koszty produkcji jednej tony miedzi szacowane są na poziomie ok. 2000 USD, czyli znacznie taniej niż w Polsce.

Strategia KGHM Polska Miedź na lata 2009-2018 zakłada zwiększenie produkcji miedzi w koncentracie do ok. 700 tys. ton rocznie z 500 tys. ton obecnie. Cel ma być realizowany między innymi poprzez inwestycje w zagraniczne aktywa górnicze.

W środę prezes KGHM Herbert Wirth poinformował, że za kilka miesięcy może poinformować o kolejnych projektach inwestycyjnych, a Kanada pozostanie jednym z głównych obszarów zainteresowania.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KGHM zainwestuje 500 mln USD w złoże w Kanadzie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl