SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kiedy uwolnienie cen gazu w Polsce dla przemysłu?

Urząd Regulacji Energetyki (URE) uważa, że pierwszym możliwym terminem uwolnienia cen gazu dla odbiorców przemysłowych jest 1 stycznia 2013 roku, wynika z informacji przedstawionej na stronach internetowych urzędu.

Kiedy uwolnienie cen gazu w Polsce dla przemysłu?

"Zdaniem prezesa URE, biorąc pod uwagę postępujące procesy liberalizacji rynku gazu na poziomie Unii Europejskiej, konieczne jest pilne przeprowadzenie działań skutkujących stworzeniem możliwości odejścia od administracyjnego nadzoru nad cenami tego paliwa. Zakładając, że zostaną one skutecznie przeprowadzone w 2012 roku, termin 1 stycznia 2013 roku, jest pierwszym możliwym terminem dla uwolnienia cen gazu dla odbiorców przemysłowych" - czytamy w komunikacie.

Ostatnio Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) przygotowało projekt Programu Uwolnienia Gazu (PUG) do konsultacji społecznych. Według przygotowywanych przez spółkę prognoz, po liberalizacji rynku ceny w Polsce będą zrównywać się z tymi, jakie obowiązują w Czechach czy Niemczech. Jednym z celów realizacji Programu jest dobrowolna odsprzedaż gazu ziemnego przez PGNiG na zasadach rynku giełdowego.

W połowie listopada URE przygotował "Rekomendacje dla Programu Uwalniania Gazu Ziemnego w Polsce". "Celem Rekomendacji jest omówienie warunków przygotowania i przeprowadzenia przez PGNiG programu uwalniania gazu, tak aby w wyniku realizacji programu, rynek gazu ziemnego w Polsce spełniał kryteria rynku konkurencyjnego (…) umożliwiające zwolnienie przedsiębiorstw sprzedających gaz ziemny z obowiązku przedkładania prezesowi URE taryf do zatwierdzenia dla odbiorców przemysłowych od 1 stycznia 2013 r." - czytamy w komunikacie URE.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kiedy uwolnienie cen gazu w Polsce dla przemysłu?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl