SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Helios ma umowę dot. 18,9 mln zł pożyczki w ramach tarczy finansowej, Agora negocjuje 67 mln zł kredytów

Sieć kinowa Helios, należąca do Agory, podpisała z Polskim Funduszem Rozwoju umowę dotyczącą 18,91 mln zł kredytu w ramach tzw. tarczy finansowej dla dużych firm. Zgodnie z przepisami spłata do 75 proc. pożyczki może zostać umorzona. Z kolei Agora podpisała z Santander Bank Polska termsheet dotyczący 67 mln zł finansowania kredytowego.

fot. materiały prasoweArticle

W komunikacie giełdowym Agory podano, że Helios z wnioskiem o wypłatę pożyczki może zwrócić się do Polskiego Funduszu Rozwoju, po spełnieniu warunków określonych w umowie, do 30 czerwca br.

Otrzymane środki mogą zostać wykorzystane na finansowanie bieżącej działalności Heliosa.

Nieumorzona część pożyczki ma zostać spłacona w 22 równych kwartalnych ratach kapitałowych począwszy od 30 września 2022 r. Oprocentowanie przyznanej pożyczki w skali roku jest stałe. Ostateczny termin jej spłaty do 31 grudnia 2027 roku.

Zabezpieczeniem spłaty pożyczki jest m.in. zastaw zwykły i zastaw rejestrowy na znaku towarowym Helios, na udziałach należącej do Heliosa spółki Step Inside oraz oświadczenie o poddaniu się egzekucji. Każde z zabezpieczeń sięga do kwoty 28,37 mln zł, PFR może wystąpić z wnioskiem o nadanie klauzuli wykonalności na dzień 31 grudnia 2029 roku.

Helios przed dwa lata ze 160 mln zł straty netto

Od wybuchu epidemii Helios, tak jak inne sieci kinowe, mocno odczuł nakaz zamknięcia kin wiosną 2020 roku oraz od listopada 2020 roku do maja ub.r. Ponadto przez wiele miesięcy w kinach obowiązywały limity wypełnienia widowni.

Spółka Helios w 2020 roku zanotowała 139,42 mln zł przychodów i 127,42 mln zł straty netto, a w ub.r. przy 216,39 mln zł wpływów miała 30,48 mln zł straty netto.

W ub.r. przychody Heliosa ze sprzedaży biletów zwiększyły się z 84,6 do 126,8 mln zł, ze sprzedaży przekąsek i napojów - z 37,2 do 62,4 mln zł, a ze sprzedaży gastronomicznej (do Heliosa należy sieci burgerowni Pasibus) - z 19,3 do 28,7 mln zł.

Agora negocjuje kredyty w kwocie 67 mln zł od Santander Bank Polska

W poniedziałek Agora poinformowała o efektach trwających od końcówki stycznia negocjacjach z Santander Bank Polska. Firma podpisała termsheet określający zasady, na których bank udzieli jej kredytu refinansowego w wysokości do 32 mln zł z 3-letnim okresem spłaty oraz kredytu w rachunku bieżącym w wysokości 35 mln zł z 2-letnim okresem dostępności od dnia zawarcia wiążącej umowy.

Zaznaczono, że sam termsheet nie wywołuje zobowiązań finansowych. Strony będą teraz negocjować treść umów kredytowych, a udostepnienie kredytu „będzie wymagało spełnienia warunków zawieszających, m.in. takich, jak ustanowienie stosownych zabezpieczeń, standardowych w tego typu umowach kredytowych”.

Agora zapowiedziała, że środki, które chce pozyskać z kredytów, zamierza wykorzystać na „refinansowanie istniejącego kredytu terminowego oraz kredytu w rachunku bieżącym w DNB Bank Polska oraz finansowanie kapitału obrotowego i bieżących potrzeb”.

Wsparcie dla grupy Agora z tarcz finansowych i antykryzysowych

W czerwcu ub.r. Helios w ramach tarczy kredytowej dla dużych firm uzyskał już 5,03 mln zł pożyczki od PFR. We wrześniu umorzono spłatę 3,129 mln zł, a zwrot pozostałej kwoty (1,902 mln zł) rozłożono na dziesięć równych kwartalnych rat.

Z kolei w ramach tzw. tarczy antykryzysowej w 2020 roku grupa Agora na sześć miesięcy obniżyła wynagrodzenia i wymiar pracy o 20 proc. Otrzymała 13,5 mln zł państwowego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników, z czego w IV kwartale zwróciła ok. 180 tys. zł w ramach korekty.

Natomiast w pierwszej połowie ub.r. należące do Agory spółki Helios, Step Inside i Next Film uzyskały 2,4 mln zł dofinansowania pensji pracowników z państwowego funduszu i oszczędziły 995 tys. zł dzięki umorzeniu składek pracowniczych na ZUS.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W czwartym kwartale ub.r. grupa kapitałowa Agora przy wzroście przychodów o 56,7 proc. do 351,7 mln zł osiągnęła 24,2 mln zł zysku netto, to jej pierwszy kwartalny zysk netto od dwóch lat. Całoroczna strata netto holdingu zmalała ze 130,2 do 46,6 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Helios ma umowę dot. 18,9 mln zł pożyczki w ramach tarczy finansowej, Agora negocjuje 67 mln zł kredytów

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
brat ze Szwecji
Jak trwoga to do budżetu państwa. :P
odpowiedź
User
fss
Czyli COVID spadł im jak z nieba. Nie ma reklam ze Skarbu Państwa, to można doić tak.
odpowiedź
User
q2
Jak trwoga to do budżetu państwa.
dokładnie :(
odpowiedź