SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kina mogą być otwarte od 6 czerwca, multipleksy nie zdążą. Zajęta połowa miejsc, widzowie w maseczkach

Kina, teatry, filharmonie, opery i cyrki będą mogły przyjmować widzów od 6 czerwca - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Z powodu epidemii placówki rozrywkowe i kulturalne są zamknięte od połowy marca. Przedstawiciele największych operatorów kinowych zadeklarowali już, że ich obiekty nie zostaną ponownie tak szybko otwarte.

Kino, fot. Shutterstock.comArticle

Przedstawiciele rządu podali, że od 6 czerwca działalność, w określonych warunkach sanitarnych, mogą wznowić:
- kina, teatry, opery, balet,

- baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
- sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

W kinach i placówkach kulturalnych będzie mogła być zajęta połowa miejsc, a widzowie będą musieli mieć założone maseczki. - Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów. - Zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż podamy po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami - zapowiedziano w serwisie rządowym.

- Nie możemy określić daty pełnego odmrożenia. Kultura jest bardzo ważna w czasie epidemii. Dziękuję polskim artystom, którzy przeszli do sieci, gdy nie mogli działać na żywo - powiedział Piotr Gliński, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Nadal nie będą natomiast mogły działać dyskoteki i kluby taneczne.

Ponadto Mateusz Morawiecki poinformował  że od 30 maja nie trzeba już będzie zasłaniać ust i nosa maseczką, o ile zachowany jest dystans 2 metrów od innych osób. Natomiast w sklepach, kościołach, pojazdach komunikacji zbiorowej czy kinach maseczki nadal będą obowiązkowe.

Zniesione też zostaną limity osób przebywających jednocześnie w sklepach, lokalach gastronomicznych i kościołach. Będą mogły odbywać się zgromadzenia publiczne do 150 osób, a od 6 czerwca - także wesele z udziałem do 150 osób (uczestnicy wesel nie będą musieli nosić maseczek). Ponadto będą mogły odbywać się koncerty plenerowe z udziałem maksymalnie 150 osób.

Uczestnicy zgromadzeń publicznych muszą zasłaniać usta i nos lub zachować dwumetrowy dystans społeczny. - Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego - zaznaczono.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, premier Mateusz Morawiecki dodał, że rząd razem z Polskim Związkiem Piłki Nożnej pracuje nad protokołem, który umożliwi obecność kibiców na meczach PKO BP Ekstraklasy, z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego.

Pierwszy po przerwie spowodowanej epidemią mecz piłkarskiego Totolotek Pucharu Polski odbył się we wtorek, a rozgrywki PKO BP Ekstraklasy zostaną wznowione w najbliższy weekend.

Już od 18 maja znów mogą funkcjonować kina plenerowe oraz - z zachowaniem rygorów sanitarnych - mogą być prowadzone prace na planach zdjęciowych do produkcji wideo i próby w teatrach.

 

Kina zamknięte od połowy marca

Wszystkie kina w kraju zostały zamknięte - tak samo jak szkoły, uczelnie, placówki kulturalne, lokale gastronomiczne i większość sklepów niespożywczych - 13 marca. Sklepy i hotele otwarto 4 maja, działają według rygorów epidemicznych. W ostatnich tygodniach przywrócono też funkcjonowanie lokali gastronomicznych oraz zorganizowaną opiekę nad dziećmi w szkołach i przedszkolach.

Największymi sieciami kinowymi w Polsce są Multikino, Cinema City i Helios. Prezes tej ostatniej (należącej do notowanej na giełdzie Agory) Tomasz Helios w połowie marca ocenił, że zamknięcie kin na najbliższe dwa tygodnie oznacza dla firmy spadek wpływów o ok. 9 mln zł i zysku operacyjnego o 1,2-1,5 mln zł.

W całym ub.r. przychody z biletów w kinach Helios poszły w górę o 9,1 proc. do 258,1 mln zł, ze sprzedaży barowej o 23,1 proc. do 111 mln zł, a z reklam - o 17,9 proc. do 35,6 mln zł. Tylko w czwartym kwartale dynamika była dużo niższa: wpływy z biletów zmalały o 1,4 proc. do 79,1 mln zł, a ze sprzedaży barowej zwiększyły się o 7,7 proc. do 33,7 mln zł.

Na koniec ub.r. do Heliosa należało 49 kin, które miały 277 ekranów i mogły pomieścić jednocześnie 52,4 tys. widzów.

Cinema City jest w Polsce operatorem 34 kin (w tym 6 z salami 4DX i w 6 kinach M IMAX) w 19 miastach. Firma należy do koncernu Cinema City International, do którego należą też kina w Czechach, Rumunii, Bułgarii, na Słowacji, Węgrzech, w Izraelu, Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Według sprawozdania złożonego w KRS spółka Cinema City Poland od grudnia 2017 do listopada 2018 roku zanotowała 353,2 mln zł wpływów z wyświetlania filmów, 31,3 mln zł z reklam i 118,9 mln zł z gastronomii.

Krótko przed wybuchem epidemii w Polsce Cinema City wprowadziło duże promocje cenowe: koszt pojedynczego biletu zmalał o ok. 50 proc. do 15-17 zł, a miesięczny koszt karty Unlimited - z 42 zł (49 zł z uwzględnieniem kin w Warszawie) do odpowiednio 33 i 38 zł. Natomiast od początku maja firma umożliwia użytkownikom kart Unlimited korzystać bezpłatnie przez 60 dni z platformy z audiobookami i podcastami Audioteka. Dostęp można aktywować do końca maja.

Z kolei do Multikina należy 45 kin z 322 ekranami w 37 miastach. W połowie ub.r. firma przejęła 12 kin od Cinema 3D.

Kina czołowych sieci nie zostaną otwarte 6 czerwca

Przedstawiciele największych operatorów kinowych zadeklarowali już, że ich obiekty nie zostaną ponownie otwarte 6 czerwca, tylko później.

- Mając na względzie bezpieczeństwo i komfort naszych pracowników oraz widzów, kina sieci Multikino będą otwierane stopniowo w późniejszym terminie. O planowanej dacie otwarcia poszczególnych kin sieci Multikino, poinformujemy w kolejnych komunikatach - przekazała firma w oświadczeniu.

- Do ponownego otwarcia naszych multipleksów podchodzimy ze spokojem i chcemy być dobrze przygotowani. Czekamy na wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczące funkcjonowania kin po otwarciu. Będziemy się do nich bezwzględnie stosowali, ponieważ bezpieczeństwo naszych widzów i pracowników jest dla nas absolutnym priorytetem - zaznaczyła.

- Do ponownego otwarcia naszych multipleksów podchodzimy ze spokojem i chcemy być dobrze przygotowani. Czekamy na wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczące funkcjonowania kin po otwarciu. Będziemy się do nich bezwzględnie stosowali, ponieważ bezpieczeństwo naszych widzów i pracowników jest dla nas absolutnym priorytetem. W sieci Multikino zadbamy o zaplecze sanitarne, które umożliwi wszystkim przyjemny i bezproblemowy udział w seansach filmowych. We foyer naszych kin oraz w toaletach ulokujemy stacje do dezynfekcji rąk. Ponadto nasze kina wyposażamy w specjalne oznakowania graficzne ułatwiające zachowanie dystansu między klientami w kolejkach do kas - dodaje Paweł Świst, prezes zarządu sieci Multikino.

Katarzyna Opertowska, dyrektor marketingu w Cinema City Poland, stwierdziła, że kina firmy nie zostaną otwarte 6 czerwca także dlatego, że nie ma odpowiednio dużego repertuaru filmów. Taką samą decyzję podjął Helios. - Jestem zaskoczony tak wczesną datą. Czekamy na szczegółowe zasady reżimu, który powinniśmy zastosować - powiedział „Parkietu” Tomasz Jagiełło, prezes Heliosa.

Na zamknięciu kin zyskały serwisy VoD

W związku z zamknięciem kin niektóre filmy krótko po emisji w kinach pod koniec marca i w kwietniu pojawiły się w płatnych ofertach serwisów VoD. W ten sposób dystrybuowano m.in. filmy „Sala samobójców. Hejter”, „Bad boy”, „365 dni” i „Zenek”.

Z kolei horror „W lesie dziś nie zaśnie nikt” w ogóle nie trafił do kin (jego premierę zaplanowano na 13 marca), tylko pojawił się na Netfliksie.

Izolacja społeczna wywołała duże wzrosty odwiedzalności serwisów VoD. Według badania Gemius/PBI w kwietniu osiem czołowych serwisów miało 18 proc. użytkowników i 50 proc. więcej odsłon niż rok wcześniej.

Rekordowe wyniki pdwiedzalności w Polsce osiągnął Netflix, który globalnie już w pierwszym kwartale br. miał najwyższe wyniki w swojej historii: wzrost liczby subskrybentów o 15,77 mln do 182,86 mln, 5,77 mld dolarów przychodów i 709 mln dolarów zysku netto.

Natomiast liczba subskrybentów CDA Premium w połowie maja przekroczyła 300 tys., podczas gdy na koniec ub.r. wynosiła 231,7 tys., a na koniec marca br. - 266,3 tys. Trendy wzrostowe zostały wzmocnione przez restrykcje narzucone przez rząd w związku ze stanem epidemiologicznym - skomentował zarząd CDA.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kina mogą być otwarte od 6 czerwca, multipleksy nie zdążą. Zajęta połowa miejsc, widzowie w maseczkach

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Vvvv
Boże w reszcie nie beda zarli tych popcornów i coli :D
odpowiedź
User
r2dw
Ale co oni będą w tych kinach puszczać, jak żadnych premier od dwóch miesięcy nie ma i co najmniej dwa kolejne miesiące nie będzie? Czesi otworzyli kina i przyszło 6% widowni sprzed zamknięcia.
odpowiedź
User
Aneczka
Przecież tyle reklam można puścić.
odpowiedź