SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Klauzule poufności mogą uciszać skandale seksualne w BBC, szef stacji w ogniu przesłuchań

BBC przyznała, że stosuje w umowach o pracę klauzule poufności zabraniające pracownikom publicznego wypowiadania się na tematy związane ze stacją. Choć nadawca zastrzega, że klauzule nie są powszechne, to brytyjskie instytucje publiczne podejrzewają, że BBC ucisza pracowników by nie ujawniali przypadków molestowania czy dyskryminacji na tle seksualnym. Wyjaśnień w tej sprawie w toku oficjalnych przesłuchań ma udzielić Tony Hall, szef BBC.

Tony Hall, fot. BBCArticle

Kwestię wątpliwości związanych z umowami o pracę stosowanych w BBC ujawnił dziennik „The Independent” informując o dochodzeniach prowadzonych w tej sprawie w Wielkiej Brytanii.

Według podejrzeń Komitetu Równości Kobiet oraz Komitetu Kultury, Mediów i Sportu BBC zmusza pracowników podczas zawierania umów do podpisania klauzuli poufności. Zobowiązuje ona osoby zatrudnione w stacji do powstrzymywania się od publicznych wypowiedzi w sprawach związanych z sytuacją w redakcji.

Cytowana przez „The Independent” Maria Miller, przewodnicząca Komitetu Równości Kobiet podkreśla, że tego typu zapisy w umowach zmuszają do milczenia m.in. osoby dotknięte molestowaniem czy dyskryminacją na tle seksualnym. Oznacza to, że nadawca za publiczne pieniądze Brytyjczyków może tuszować niewygodne dla siebie incydenty wewnątrz firmy.

BBC miała zrezygnować ze stosowania klauzul poufności w umowach po wybuchu w 2016 r. skandalu w sprawie molestowania nieletnich przez prezentera BBC Jimmy’ego Savile’a. Okazało się wówczas, że nadawca m.in. za pomocą umów zmuszał do milczenia własnych pracowników przymykając oko na praktyki których dopuszczała się jedna z największych gwiazd BBC.

Teraz podejrzenia o stosowanie klauzul poufności pojawiły się znowu, a stacja udzieliła niejasnych odpowiedzi w tej sprawie. W oficjalnym komunikacie BBC przyznała bowiem, że stosuje zapisy o poufności w wybranych przypadkach, odmówiła jednak podania bliższych szczegółów.

W sprawie postępowania BBC toczą się śledztwa prowadzone przez Komitet Równości Kobiet oraz Komitet Kultury, Mediów i Sportu. W toku tych postępowań ma zostać przesłuchany Tony Hall, obecny szef BBC. Nie jest wykluczone że Hall będzie udzielał wyjaśnień także przed brytyjskim parlamentem, bowiem własne dochodzenie zamierza rozpocząć grupa tamtejszych posłów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Klauzule poufności mogą uciszać skandale seksualne w BBC, szef stacji w ogniu przesłuchań

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl