SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Klub Kukiz’15: działalność zarządu TVP jest nie do zaakceptowania

Klub parlamentarny Kukiz’15 krytykuje działalność zarządu Telewizji Polskiej, w tym politykę programową i personalną. - Do ustalenia pozostaje jedynie, czy odpowiedzialność za obecny stan rzeczy ponosi cały zarząd, czy też jeden z jego członków - pisze poseł Piotr Liroy-Marzec.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł KulaArticle

Prezesi i członkowie rad nadzorczych Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i regionalnych rozgłośni Polskiego Radia - zgodnie z przyjętą przez Sejm w grudniu ub.r. nowelizacją ustawy medialnej - są mianowani przez ministra skarbu państwa na czas nieokreślony. MSP może też odwołać tych menadżerów w dowolnym momencie.

Zespół pod kierownictwem wiceministra kultury Krzysztofa Czabańskiego pracuje nad tzw. „dużą” nowelizacją ustawy medialnej, która ma być uchwalona do końca czerwca. Zakłada ona m.in. wprowadzenie opłaty audiowizualnej w wysokości 15 zł.

Wczoraj poseł Piotr Liroy-Marzec złożył w imieniu klubu parlamentarnego Kukiz’15 zapytanie do wicepremiera prof. Piotra Glińskiego w sprawie planowanej „dużej” nowelizacji ustawy medialnej. Liroy-Marzec podkreśla, że według medialnych doniesień rząd PiS chce opóźnić przyjęcie „dużej” nowelizacji ustawy medialnej.

- Obecnie pojawiają się informacje medialne jakoby PiS planował przedłużyć działanie tymczasowej ustawy a tym samym odsunąć w czasie prawdziwą nowelizację ustawy medialnej. Proszę o pilne odniesienie się w imieniu rządu do tych informacji prasowych. Czy rząd planuje lub popiera przedłużenie obecnego, tymczasowego stanu mediów publicznych? - czytamy w piśmie, jakie Piotr Liroy-Marzec skierował do Ministerstwa Kultury.

Na początku stycznia br. MSP szybko zmieniło zarządy TVP (prezesem został Jacek Kurski, a członkiem zarządu Maciej Stanecki) i Polskiego Radia (funkcję prezesa objęła Barbara Stanisławczyk, zaś wiceprezesami zostali- Marcin Palade i Jerzy Kłosiński).

Klub Kukiz’15 krytykuje dotychczasowe działanie zarządu Telewizji Polskiej, wytykając głównie politykę programową i personalną - w ostatnich miesiącach wielu dziennikarzy odeszło z TVP.

- Pragnę podkreślić, że nie tylko posłowie mojego klubu, ale także środowiska twórców kultury i dziennikarzy pilnie oczekują nowego, trwałego ładu medialnego. Zwłaszcza działalność obecnego zarządu telewizji publicznej i jego polityka programowa i personalna jest nie do zaakceptowania. Do ustalenia pozostaje jedynie, czy odpowiedzialność za obecny stan rzeczy ponosi cały zarząd, czy też jeden z jego członków - pisze poseł Piotr Liroy-Marzec.

Przypomnijmy, że Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie nowelizacji ustawy medialnej. Zdaniem RPO narusza ona konstytucyjne gwarancje wolności słowa i wolności mediów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Klub Kukiz’15: działalność zarządu TVP jest nie do zaakceptowania

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Olek
Dziwne ze się chłopak dziwi ☺. No i gdzie sie podzial ten entuzjazm w popieraniu działań gabinetu PiSu sprzed 3-4 miesiecy?
odpowiedź
User
g
Olek, Kukiz15 nigdy nie był zwolennikiem PiSu, skoro do tej pory tego nie pojąłeś to współczuje mózgu.
odpowiedź
User
WAD
Dostawali stołki, to siedzieli cicho. Teraz nagle coś jest nie tak.
odpowiedź