SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Fundacja Klubów „Gazety Polskiej” o 22 proc. zwiększyła zysk. Dużo mniej z darowizn

W ub.r. Fundacja Klubów „Gazety Polskiej” zanotowała spadek przychodów z działalności statutowej i gospodarczej o 22,2 proc. do 1,21 mln zł, a przy większym ograniczeniu kosztów jej zysk netto poszedł w górę ze 192,4 do 351,8 tys. zł.

Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, prezes Telewizji RepublikaArticle

Przychody Fundacji Klubów „Gazety Polskiej” z działalności statutowej zmalały z 1,36 mln zł do 670 tys. zł, a z działalności gospodarczej zwiększyły się ze 198,4 do 545,9 tys. zł.

W sprawozdaniu zaznaczono, przychody fundacji ze sprzedaży usług wzrosły z 664,1 do 807,5 tys. zł, a z darowizn zmniejszyły się z 899,1 do 408,4 tys. zł.

Z kolei koszty działalności statutowej fundacji zwiększyły się ze 186,7 do 196,1 tys. zł, koszty działalności gospodarczej - ze 198,4 do 545,9 tys. zł, natomiast koszty ogólnego zarządu spadły z 482,5 do 346,7 tys. zł, a pozostałe koszty rodzajowe skurczyły się z 383,9 do 9 tys. zł.

Fundacja wspiera Kluby „Gazety Polskiej”

Serwis internetowy fundacji informuje, że jej podstawowym celem jest wspieranie i promowanie Klubów „Gazety Polskiej”. Kluby te organizują wiele spotkań, coroczne zjazdy, na których goszczą czołowi politycy Zjednoczonej Prawicy (w ostatnich latach m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki), wydarzenia z okazji rocznic wydarzeń historycznych i miesięcznice smoleńskie w różnych miastach.

Kluby od wielu lat organizowały też w marcu wyjazd do Budapesztu na święto narodowe Węgier. W br. z powodu epidemii koronawirusa wyjazd odwołano, a coroczny zjazd Klubów „GP” odbył się w formie transmisji internetowych.

Fundacja Klubów „Gazety Polskiej” działa od jesieni 2012 roku, jej prezesem jest dyrektor biura Klubów Ewa Wójcik, wiceprezesem - prezes Klubów Ryszard Kapuściński, w zarządzie zasiada też Anna Wójcik. Natomiast członkami rady fundacji są Ryszard Kapuściński, Tomasz Sakiewicz (redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”) oraz dziennikarka „GP” Katarzyna Hejke.

Zysk w górę, 776 tys. zł na koncie

Zysk operacyjny Fundacji Klubów „GP” wyniósł w ub.r. 356,5 tys. zł, wobec 573,3 tys. zł rok wcześniej. Natomiast dzięki bardzo dużemu spadkowi pozostałych kosztów operacyjnych zysk brutto i netto zwiększył się ze 192,4 do 351,8 tys. zł.

Na koniec ub.r. fundacja w kasie i na rachunkach bankowych miała 776,1 tys. zł.

Czołowi dziennikarze „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” założyli też Fundację Niezależne Media, o której głośno zrobiło się dwa lata temu, kiedy dostała 7,2 mln zł dotacji od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki na serwis Puszcza.tv.

W ub.r. Fundacja Niezależne Media zanotowała wzrost przychodów z dotacji (głównie na Puszcza.tv) z 902,7 tys. zł do 1,59 mln zł oraz spadek wpływów z darowizn z 228,2 do 26 tys. zł. Wynik netto fundacji poszedł w dół z 74,9 tys. zł zysku do 56,2 tys. zł straty.

Niezależne Wydawnictwo Polskie, wydawca „Gazety Polskiej”, w ub.r. zanotowało spadek przychodów o 0,4 proc. do 17,94 mln zł oraz zysku netto z 311,9 do 305,8 tys. zł. Firma spisała na straty 613,3 tys. zł należności od Ruchu - wynika z analizy portalu Wirtualnemedia.pl.

Z kolei spółka Słowo Niezależne, wydawca portalu Niezalezna.pl i miesięcznika „Nowe Państwo”, osiągnęła w ub.r. wzrost przychodów o 36,5 proc. do 8,55 mln zł oraz zysku netto z 441,6 tys. zł do 1,1 mln zł. Firma wypłaci 200 tys. zł dywidendy, z czego 158 tys. zł otrzymają jej prezes Tomasz Sakiewicz i spółka Srebrna.

Dołącz do dyskusji: Fundacja Klubów „Gazety Polskiej” o 22 proc. zwiększyła zysk. Dużo mniej z darowizn

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Te "ograniczenie kosztów" najlepiej widać po Sakiewiczu. Głównie ograniczyło mu się miejsce w posiadanej odzieży.
odpowiedź
User
Rysiek Bobina
Jeszcze trochę a Jabba będzie tak gruby, że nadadzą mu własny kod pocztowy
odpowiedź
User
Robin Hood
Jeszcze trochę a Jabba będzie tak gruby, że nadadzą mu własny kod pocztowy

* Dlaczego Jabba nie Hutt?
* Bo za dużo jadł.
odpowiedź