SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kobiety z wysoką świadomością o cytologii, gorzej z badaniami i wiedzą o raku szyjki macicy

Kobiety mają wysoką świadomość na temat konieczności wykonywania badań cytologicznych, ale nadal zbyt rzadko wykonuje je co trzecia Polka (rzadziej niż raz na dwa lata). Niepełna jest również wiedza na temat raka szyjki macicy - wynika z badania IQS.

fot. Shutterstock.comArticle

82% Polek co najmniej raz w życiu wykonało badanie cytologiczne. Cytologię mają za sobą niemal wszystkie Polki po 30 roku życia (96%) oraz 3/4 (74%) kobiet w wieku 20-29 lat. Najrzadziej badanie cytologiczne wykonują nastolatki w wieku 15-19 lat (16%). Jednocześnie blisko 1/5 Polek nie wykonała w swoim życiu ani jednego badania cytologicznego i jest to silnie skorelowane z młodym wiekiem badanych.

Większość (76%) kobiet w wieku 20-39 lat wykonuje cytologię regularnie (co najmniej raz na 2 lata). Po 40 roku życia częstotliwość wykonywania cytologii maleje - regularnie badanie to wykonywane jest przez ok. 60% kobiet w tym wieku.

Częstotliwość wykonywania cytologii skorelowana jest również z wykształceniem kobiet. Najczęściej cytologię wykonują kobiety z wyższym wykształceniem (raz na 2 lata 74%), rzadziej ze średnim (62%), a najrzadziej z podstawowym (55%).

Pierwsza cytologia najczęściej wykonywana jest w wieku ok. 24 lat, zazwyczaj przed planowaną ciążą lub rozpoczęciem życia seksualnego.

Pierwsze badanie cytologiczne wykonywane jest najczęściej nieodpłatnie na NFZ.

Blisko połowa kobiet (45%), które wykonywały cytologię, wielokrotnie deklaruje, że zdarzało się im płacić za to badanie, a co szósta (16%) płaciła za każde wykonane badanie cytologiczne.

Udział w Populacyjnym Programie Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy deklaruje co dziesiąta kobieta (9%). Istotnie częściej są to osoby po 40 roku życia, z miast powyżej 200 tys. mieszkańców.

Ponad połowa kobiet nie wie, że do cytologii należy się przygotować i w jaki sposób. Częściej są to osoby przed 30 rokiem życia i z niższym wykształceniem.

Lekarze nie informują pacjentek w jaki sposób mają się przygotować do tego badania. Na brak informacji częściej narzekają nastolatki oraz mieszkanki wsi i małych miast.

Według pacjentek najpopularniejszym sposobem pobierania próbki jest patyczek z wacikiem (48%), a blisko co piąta kobieta (18%) w ogóle nie jest świadoma techniki poboru próbki. Tylko co trzecia badana (34%) wskazała właściwą metodę poboru próbki, czyli specjalną szczoteczkę.

Barierą dla wykonywania badań cytologicznych jest brak informacji od lekarza o konieczności wykonania takiego badania. Równie często podawaną przyczyną, szczególnie przez nastolatki, jest skrępowanie, wstyd przed lekarzem, a szczególnie lekarzem – mężczyzną. Stosunkowo często kobiety deklarują bezradność, niewiedzę w jaki sposób zapisać się na to badanie. Istotny jest również aspekt polskiej mentalności: poczucie, że co ma być, to będzie, że lepiej nie robić badań, bo "jeszcze coś wyjdzie", a na co dzień są ważniejsze sprawy.

Jak wynika z badania, nadal nie ma wśród Polek jednoznacznej wiedzy odnośnie przyczyn zachorowań na raka szyjki. Jednocześnie nadal co piąta kobieta w Polsce nie wie, jaka jest etiologia raka szyjki macicy, choć większość badanych jest świadoma, że cytologia jest podstawowym badaniem profilaktycznym w wykrywaniu raka szyjki macicy. Większość kobiet, które trafnie wymieniają zakażenie wirusem HPV, jednocześnie jako przyczynę wskazują zachorowania w rodzinie. Dotyczy to także kobiet z najbardziej świadomych grup (młode, wykształcone, z dużych miast).

Podobnie jak w przypadku innych chorób kobiecych, rzadko rozmawia się o tym z rodziną. Niski jest też poziom świadomości występowania chorób w rodzinie.

Kobiety dbają o higienę intymną. Większość używa dedykowanych, specjalistycznych produktów.


Badanie zostało zrealizowane przez agencję badawczą IQS, w ramach kampanii "Piękna bo zdrowa", na zlecenie organizatora kampanii - ogólnopolskiej organizacji "Kwiat Kobiecości", w dniach 2-7 grudnia 2016 r., techniką wywiadu internetowego, na próbie Polek w wieku 15-55 lat, N=800.

Dołącz do dyskusji: Kobiety z wysoką świadomością o cytologii, gorzej z badaniami i wiedzą o raku szyjki macicy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Loli
No ale też myślę, że jak się ma dobrego lekarza, to on zwraca uwagę na to, co jeszcze możemy dla siebie zrobić. No przynajmniej ja tak mam, że mnie dr Jankowski informuje, czy wszystko jest ok, co jeszcze mogę dla siebie zrobić. Moim zdaniem to jest bardzo ważne, żeby mieć świadomość tego, jak możemy o siebie zadbać.
odpowiedź