SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kolejne instytucje podpisały deklarację na rzecz prostego języka w urzędach

Przyjazna komunikacja w urzędach ma być możliwa - przynajmniej w tych, które podpisały deklarację na rzecz prostego języka. Do grona w sumie szesnastu instytucji dołączył Powszechny Zakład Ubezpieczeń, Urząd Miasta Kalisza i skupiająca 24 samorządy Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.

fot. Shutterstock.comArticle

Podpisanie deklaracji oznacza, że instytucje przystępujące do porozumienia zobowiązują się do używania prostego języka w swoich instytucjach oraz wśród osób, z którymi współpracują. Deklaracja ma też służyć ułatwieniu odbioru komunikatów i uwrażliwienia pracowników na potrzeby odwiedzających urzędy - bez względu na wiek, poziom niepełnosprawności czy poziom wykształcenia.

W ramach spotkania podczas którego odbyło się uroczyste podpisanie deklaracji, rozmawiano także o prostym języku na stronach internetowych. Standardy językowe według ekspertów również wpływają na dostępność stron internetowych – treść na platformach wpływa także na strategię marki czy firmy oraz jej odbiór.

Do tej pory deklarację stosowania prostego języka podpisali przedstawiciele: Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, które jednocześnie jest inicjatorem porozumienia; Służby Cywilnej; Ministerstwa Energii; Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej; Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii; Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego; Zakładu Ubezpieczeń Społecznych; Polskiej Agencji Prasowej; Lubelskiej Fundacji Rozwoju; Centrum Szkoleń i Psychologii Biznesu w Warszawie; Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego; Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych; Ministerstwa Środowiska. Do tego grona dołączyli: Powszechny Zakład Ubezpieczeń, Urząd Miasta Kalisza i Aglomeracja Kalisko-Ostrowska.

Pierwsze deklaracje zostały podpisane 3 października 2018 roku.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kolejne instytucje podpisały deklarację na rzecz prostego języka w urzędach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl