SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kolejne odnawialne źródła energii z finansowaniem od Banku Pekao

Bank Pekao S.A. nie zwalnia tempa w zakresie finansowania odnawialnych źródeł energii, tym razem kredyty Pekao trafią na rozbudowę farmy fotowoltaicznej oraz budowę farmy wiatrowej. Obydwa projekty realizowane są przez grupę ZE PAK na terenie Wielkopolski, a łączna wartość kredytów udzielanych na te projekty przez bank to blisko 120 mln zł.

Article

Pierwszy z projektów to finansowanie powstającej w gminie Miłosław w Wielkopolsce farmy wiatrowej. Instalacja ma mieć moc 9,6 MW, a Bank Pekao udzieli do 100 proc. kredytowania transzy inwestycyjnej oraz transzy VAT, odpowiednio do 95,5 mln zł oraz do 5 mln zł. Projekt jest realizowany przez Park Wiatrowy Pałczyn 1 Sp. z o.o., spółkę celową powołaną przez ZE PAK S.A.

Drugi z projektów to finansowanie rozbudowy istniejącej, będącej w fazie operacyjnej i jednej z największych w Polsce farmy fotowoltaicznej zlokalizowanej w gminie Brudzew w Wielkopolsce. Obecna moc farmy to 70 MW, a ma ona zostać zwiększona o kolejne 12,4 MW. W tym celu konsorcjum udzieliło  44 mln zł kredytu, z czego Bank Pekao udzielił finansowania na kwotę 16,5 mln zł.

Grupa ZE PAK wykorzysta wolne warunki przyłączeniowe, które nie zostały zagospodarowane w ramach budowy farmy Brudzew dzięki zakupowi i budowie projektu przylegającego do istniejącej farmy. Inwestycja będzie realizowana w ramach istniejącej spółki PAK PCE Fotowoltaika.

Grupa Kapitałowa ZE PAK jest największą prywatną grupą energetyczną w Polsce, która obecnie przechodzi bardzo dynamiczny proces transformacji wygaszając stopniowo wydobycie i produkcję energii z węgla i rozwijając równolegle szereg projektów z obszaru nisko-i zeroemisyjnych źródeł energii oraz wytwarzania i wykorzystania zielonego wodoru.  

Bank Pekao w ogłoszonej w czerwcu 2021 r. Strategii ESG założył, że w latach 2021-2024 zorganizuje finansowanie dla nowych projektów zrównoważonych na kwotę co najmniej 30 mld zł. Na tę liczbę złoży się co najmniej 8 mld zł nowego finansowania projektów zrównoważonych obejmujących projekty zielone i społeczne oraz wsparcie emisji obligacji ESG klientów banku w kwocie co najmniej 22 mld zł. Udział zielonego finansowania – obejmującego m.in. takie przedsięwzięcia jak farmy wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne, niskoemisyjny transport czy ekologiczne budownictwo – zwiększy się do ponad 4 proc. portfela bilansowego Pekao.

Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 293 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 6,4 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (jest na drugim miejscu wśród 50 najbardziej odpornych banków w Europie w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA). Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.

Dołącz do dyskusji: Kolejne odnawialne źródła energii z finansowaniem od Banku Pekao

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl