SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kolporter zwiększył udział w rynku dystrybucji prasy

W lutym 2021 roku firma Kolporter miała 54,82 proc. udziału w rynku dystrybucji prasy. To wzrost o 1,47 proc. w porównaniu do lutego 2020 roku - wynika z danych Izby Wydawców Prasy.

Kolporter kontroluje ponad połowę rynku dystrybucji prasy (fot. Pixabay)Article

Na kolejnych miejscach znaleźli się Ruch z 23,75 proc. (wzrost o 0,03 proc.) i Garmond Press – 16,22 proc. (spadek o 0,76 proc.). Pozostałe firmy kolporterskie miały 5,21 proc. udziału w rynku (spadek o 0,75 proc.).

 

Badanie IWP przeprowadzono na nakładach globalnych tytułów płatnych 24 wydawców i grup wydawniczych, w tym niemal wszystkich gazet codziennych (poza „Naszym Dziennikiem”). Zbadany nakład stanowi ok. 65 proc. nakładu globalnego wszystkich (płatnych i bezpłatnych) tytułów prasowych w Polsce oszacowanego na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego.

IWP podała również dane o wielkości sieci detalicznej trójki największych kolporterów. Kolporter w lutym 2021 roku miał 21 tys. punktów sprzedaży (bez zmian w stosunku do lutego 2020 roku). Ruch miał takich punktów 14 408 (spadek o 9,38 proc.), a Garmond Press – 11 950 (wzrost o 1,27 proc.).

Czytaj też: UOKiK podejrzewa zatory płatnicze u Garmond Press i Kolportera. „Krótkotrwałe opóźnienia wskutek lockdownu”

Izba zbadała też dane dotyczące dystrybucji wydań cyfrowych. Na podstawie danych od wydawców oszacowano, że ok. 50 proc. całego rozpowszechniania płatnego wydań cyfrowych to dystrybucja własna. Ok. 40 proc. łącznego udziału w rynku ma firma e-Kiosk (poprzez platformy e-Kiosk, e-Gazety i Nexto), 3 proc. mają łącznie Publio, Amazon, AppStore i Google Play, a 7 proc. to inne kanały dystrybucji.

Dołącz do dyskusji: Kolporter zwiększył udział w rynku dystrybucji prasy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl