SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komisja Etyki Polskiego Radia: naruszano zasady etyki w kwestii „wolności sumienia i wyznania”

Rada nadzorcza Polskiego Radia będzie debatować nad propozycją zarządu o wyłączeniu Radiowego Centrum Kultury Ludowej poza struktury Programu II Polskiego Radia. Jak wynika z nieoficjalnych informacji przyczyną może być konflikt pracowników RCKL z dyrekcją i zgłoszenie skargi na wicedyrektora do Komisji Etyki Polskiego Radia, a nie marginalizacja kultury folkowej w PR2.

Article

Działające od 1994 roku Radiowe Centrum Kultury Ludowej zajmuje się promowaniem polskiej kultury tradycyjnej, m.in. muzyki folkowej, na różnych antenach Polskiego Radia. Wczoraj informowaliśmy, że w połowie czerwca zarząd Polskiego Radia podjął uchwałę o wyłączeniu RCKL ze struktur radiowej Dwójki. O tym, czy decyzja wejdzie w życie, ma zdecydować rada nadzorcza nadawcy.

Część dziennikarzy i współpracowników Dwójki obawia się, że wyłączenie RCKL ze struktur stacji to początek dużych zmian w jej ramówce, obejmujących marginalizację muzyki i kultury folkowej.

Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, decyzja zarządu może mieć jednak związek z konfliktem między częścią zespołu radiowej Dwójki a kierownictwem anteny, który trwa od lutego br. Sprawa dotyczy wicedyrektora anteny Jacka Hawryluka i trafiła przed komisję etyki Polskiego Radia. Właśnie w czerwcu br. - kiedy zarząd zdecydował o wyłączeniu Radiowego Centrum Kultury Ludowej ze struktur Dwójki - komisja wydała opinię na temat rozpatrywanej skargi.

- Chodziło o zmuszanie pracowników Radiowego Centrum Kultury Ludowej do prowadzenia koncertu muzyki tanecznej w Środę Popielcową (1 marca br. - przyp. red.) - wyjaśnia portalowi Wirtualnemedia.pl Anna Szewczuk-Czech, ówczesna kierownik RCKL. Na 1 marca zaplanowano urodzinowy koncert z okazji 80-lecia Programu II Polskiego Radia.

Według relacji Szewczuk-Czech, 8 lutego br. na kolegium kierownictwa Dwójki odmówiła Hawrylukowi nadania w tym dniu koncertu muzyki tanecznej w ramach pasma z muzyką ludową. Argumentowała to tym, że kultura ludowa jest ściśle związana z kalendarzem liturgicznym, wobec czego w okresie Wielkiego Postu emitowana jest muzyka pasyjna, a nie muzyka taneczna.

- Nasza odmowa została uznana przez pana wicedyrektora Jacka Hawryluka za „nieprofesjonalne i śmieszne zachowanie” oraz potraktowana za odmowę w udziale w urodzinowym koncercie Dwójki - opisuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Anna Szewczuk-Czech. Tydzień później szefowa RCKL złożyła skargę na Jacka Hawryluka do Komisji Etyki Polskiego Radia.

Portal Wirtualnemedia.pl dotarł do dokumentu podpisanego przez członków Komisji Etyki Polskiego Radia, datowanego na 8 czerwca br. W dokumencie nazwanym „opinią dotyczącą naruszenia zasad etyki zawodowej obowiązujących w Polskim Radiu przez Jacka Hawryluka” przyznano, że opisana przez Annę Szewczuk-Czech sytuacja naruszała zasady etyki zawodowej w kwestii „wolności sumienia i wyznania, gwarantowanej przez Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej”. Członkowie komisji w swej decyzji powołują się na artykuł 53. Ustawy zasadniczej, który każdemu obywatelowi zapewnia wolność sumienia i religii.

Według nieoficjalnych informacji portalu Wirtualnemedia.pl, od czerwca w redakcji Programu II przeprowadzany jest wewnętrzny audyt, badający kwestie finansowe. - Dziennikarze i współpracownicy Dwójki odbierają decyzję o wyłączeniu RCKL ze struktur Programu II jako karę - słyszymy w Polskim Radiu.

Jacek Hawryluk jest dziennikarzem muzycznym związanym z Polskim Radiem od 2001 roku. W przeszłości pracował w Rozgłośni Harcerskiej i Radiostacji. Jego felietony ukazują się w „Gazecie Wyborczej” i „Przekroju”. Dyrektorem i redaktorem naczelnym PR2 jest Małgorzata Małaszko-Stasiewicz (od 2011 roku).

Według badania Radio Track w drugim kwartale br. Dwójka miała 0,5 proc. udziału w rynku słuchalności.

Dołącz do dyskusji: Komisja Etyki Polskiego Radia: naruszano zasady etyki w kwestii „wolności sumienia i wyznania”

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hmmm
wiecej polityki! kto wiecej nakradł lewica czy prawica. kto wiecej obsadził stanowisk. kto wiecej wydał pieniedzy. kto komu dał pieniadza. kto wiecej oszukiwał, lewica czy prawica. Ambitny program jak ten złodziejski fałszywy kraj
odpowiedź
User
słuchacz Dwójki
Szkoda by było, żeby efektem konfliktu personalnego było zaoranie lub nierozważne rekonstruowanie jednej z najlepszych audycji o muzyce ludowej i dziedzictwie muzycznym - zarówno polskim jak i światowym. Dwójkę cenię właśnie za to że gdy mamy do czynienia ze świętami - czy to katolickimi, prawosławnymi czy też protestanckimi zawsze starają się dostosować audycję i pokazać ten wyjątkowy czas przez pryzmat muzyki i tradycji ludowych związanych z poszczególnymi świętami. Wydaje mi się że spór może też brać się z tego że oboje państwo prezentują nieco inne zainteresowania muzyczne - różne kręgi świata - Pani Anna, bardziej krajowa i wschodnia muzyka a Pan Jacek to raczej obszar francuskojęzyczny. Zresztą siłą magazynu Źródła jest właśnie to, że pojawiają się różne rodzaje muzyki ludowej z całego świata.

Słucham radiowej Dwójki od ponad 15 lat i przy tej okazji mogę powiedzieć, że wymaga ona zmian i unowocześnienia. Państwo w redakcjach nieco się zatrzymali przed erą nowych technologii i social mediów - Dwójce ewidentnie brakuje interakcji ze słuchaczami poprzez np. FB. Mając tak znakomicie wykształconych prowadzących z potężnym zasobem wiedzy, radiowa Dwójka mogłaby być agresywniejsza i bardziej postarać się marketing tak aby jej słuchali także Ci którzy po tego typu muzykę nie sięgają. Wartoby czerpać zarówno z niektórych pomysłów RMF Classic ale także np. z Wielkiej Brytani z BBC czy też ClassicFM. Dziś dla mnie Dwójka jest często zbyt akademicka i brakuje wyjścia po słuchacza innego niż dotychczas, no ale na to trzeba odpowiedniego budżetu marketingowego i pomysłu. Jak nie będzie takiej inwestycji nie będzie zwiększenia słuchalności.
odpowiedź
User
synest
Czy to nie są działania, aby podważyć sens istnienia Dwójki? I skomercjalizować ją?
odpowiedź