SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Komisja Europejska blokuje TikToka na urządzeniach swoich pracowników

Wszyscy pracownicy Komisji Europejskiej nie mogą korzystać z TikToka na urządzeniach służbowych oraz na prywatnych, jeśli tych drugich używają do pracy. Wcześniej podobny zakaz wydała administracja rządowa Stanów Zjednoczonych.

Fot. Pixabay Article

Dział informatyczny Komisji Europejskiej mailowo poprosił w czwartek 23 lutego wszystkich pracowników o odinstalowanie TikToka z ich urządzeń firmowych, a także z osobistych, jeśli mają na nich zainstalowane aplikacje służbowe. Powód? Obawy o ochronę danych - informuje Euractiv.

Pracownicy na usunięcie chińskiej aplikacji mają czas do 15 marca. Tym, którzy nie wykonają polecania, zostaną zablokowane aplikacje służbowe takie jak poczta elektroniczna Komisji i Skype for Business.

Restrykcja ma na celu ochronę danych i systemów Komisji Europejskiej przed potencjalnymi zagrożeniami cybernetycznymi - pisze Euractiv.

TikTok rozczarowany decyzją KE

"Jesteśmy rozczarowani tą decyzją, którą uważamy za błędną i opartą na fundamentalnych nieporozumieniach. Skontaktowaliśmy się z Komisją Europejską, aby wyjaśnić sprawę i przedstawić nasze działania nakierowane na ochronę danych 125-milionowej społeczności TikToka w UE, która na co dzień korzysta z platformy. Jednocześnie pragniemy podkreślić, że kontynuujemy ulepszanie naszego podejścia do bezpieczeństwa danych, m.in. poprzez utworzenie trzech centrów danych w Europie do ich lokalnego przechowywania, dalsze ograniczanie dostępu pracowników do danych użytkowników oraz minimalizowanie przepływu danych poza Europę" - czytamy w oświadczeniu TikToka przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl.

W grudniu ubiegłego roku władze Tajwanu wprowadziły zakaz korzystania z TikToka na urządzeniach pracowników sektora publicznego. Aplikacja została też niedawno zakazana na urządzeniach rządowych w Stanach Zjednoczonych na poziomie stanowym i federalnym. Dotąd podobnych kroków nie podjął żaden rząd w Europie.

W marcu Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów będzie głosować nad projektem ustawy, która ma zablokować korzystanie z TikToka na terenie USA. "Aplikacja ta otwiera chińskiemu rządowi tylne drzwi do naszych telefonów" - uzasadnia projekt ustawy kongresmen Partii Republikańskiej Michael McCaul.

Zastrzeżenia co do przetwarzania danych przez TikToka pojawiają się w USA od miesięcy. „Forbes” pod koniec października ub.r. podał, że wewnętrzny dział audytu u właściciela TikToka planował śledzić dane o lokalizacji użytkowników platformy z USA. Koncern ByteDance zapewnił, że nie zbiera takich informacji, a publikacji magazynu zarzuca nierzetelność.

Dołącz do dyskusji: Komisja Europejska blokuje TikToka na urządzeniach swoich pracowników

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
NoNieMożeByć
Za to pisowscy aparatczykowie właśnie pootwierali tam konta.
13 4
odpowiedź
User
Ale to już
Wolność słowa według kolektywnego zachodu, hipokryzja do potęgi entej.
4 11
odpowiedź
User
ROK1984
Po tym co się obecnie dzieje na świecie, to śmiem twierdzić że pozorna III wojna, wkracza na nowy etap, a przetesowania wśród elit, tego świata tj. kto z kim, tylko mnie w tym utwierdza i obym dożył czwartej, na kije i kamienie.
2 1
odpowiedź