SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komisja Europejska: darmowy roaming bez limitu, ale z kontrolą użytkowników

W trakcie prac nad przepisami o darmowym roamingu Komisja Europejska zmieniła wcześniejszą koncepcję i zaproponowała nowe regulacje. Nie będzie limitu 90 dni rocznie na brak opłat roamingowych, zamiast niego zostaną wprowadzone skuteczniejsze mechanizmy zapobiegające nadużyciom.

fot. Shutterstock.comArticle

O zmianach w pierwotnym projekcie norm dotyczących zniesienia opłat roamingowych Komisja Europejska (KE) poinformowała w oficjalnym komunikacie. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom KE nie wprowadzi limitu 90 dni w roku, w ramach którego obywatele wspólnoty mieliby być zwolnieni z opłat roamingowych.

W komunikacie KE potwierdziła, że opłaty za roaming zostaną zniesione 15 czerwca 2017 r. Komisarze omówili nowy system, który ma działać zgodnie z tzw. zasadą uczciwego korzystania i postanowili, że konsumenci korzystający ze swoich urządzeń przenośnych za granicą nie powinni podlegać ograniczeniom czasowym ani ilościowym.

Jednocześnie nowy system przewiduje solidne zabezpieczenia chroniące operatorów przed ewentualnymi nadużyciami. Nowy system opierał się będzie na tym, w którym kraju konsument zamieszkuje lub z którym z krajów UE jest trwale związany.

Projekt ma umożliwić podróżnym korzystającym z karty SIM wydanej w państwie członkowskim, w którym zamieszkują lub z którym są trwale związani, korzystanie z urządzeń przenośnych w innych krajach UE na takich samych warunkach jak w tym kraju.

Wśród osób trwale związanych z określonymi krajami znajdują się na przykład osoby codziennie przekraczające granicę w drodze do pracy, emigranci, którzy często odwiedzają kraj rodzinny, oraz studenci programu Erasmus. Europejczycy będą mogli telefonować, wysyłać SMS-y i korzystać z internetu za pomocą urządzeń mobilnych podczas pobytu w innym kraju UE po cenach krajowych, jak również będą mieli dostęp do innych elementów swojego abonamentu (np. dostępnego co miesiąc pakietu danych).

KE podkreśla w komunikacie, że usługi roamingowe są przeznaczone dla podróżujących. Nowe przepisy pozwolą operatorom na sprawdzanie sposobów ich użytkowania, aby uniknąć nadużyć mechanizmu „Roam like at home” (czyli świadczenia usług roamingu po cenach usług krajowych).

Na niepełnej liście kryteriów (która będzie uzupełniana) znalazły się: niewielka aktywność krajowa w porównaniu z aktywnością na roamingu, długi okres nieaktywności podstawowej karty SIM oraz korzystanie kolejno z wielu kart SIM przez tego samego użytkownika w ramach roamingu.

W takich przypadkach operatorzy będą musieli zwrócić uwagę użytkownikom, że dokonują nadużycia. Tylko po spełnieniu tych warunków operatorzy będą mogli naliczać niewielkie opłaty (Komisja proponuje następujące pułapy: 0,04 euro/min za połączenie, 0,01 euro za SMS oraz 0,0085 euro/MB za transfer danych).

Nadużycia mogą również polegać na masowym skupowaniu, a następnie odsprzedaży kart SIM w celu ich ciągłego wykorzystywania poza krajem, w którym działa wydający je operator. W takich przypadkach operator będzie mógł podjąć natychmiastowe i proporcjonalne środki zaradcze oraz poinformować o nich krajowe urzędy regulacyjne.

Projekt KE zakłada, że w razie wzrostu cen na konkretnych rynkach lub innych okoliczności wpływających negatywnie na sytuację konsumentów krajowych operatorzy będę mogli wystąpić z systemu „Roam like at home”, dzięki czemu, o ile wyrazi na to zgodę krajowy organ regulacyjny, będą mogli tymczasowo naliczać te same niewielkie opłaty (0,04 euro/min za połączenia, 0,01 euro za SMS i 0,0085 euro/MB za transfer danych). W tym celu operatorzy będą musieli udowodnić, że system „Roam like at home” stanowi zagrożenie dla ich systemu naliczania opłat krajowych.

Zgodnie z planem komisarze zatwierdzą ostateczną wersję wniosku ustawodawczego w terminie do 15 grudnia 2016 r. po konsultacjach z Organem Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC), państwami członkowskimi i wszystkimi innymi zainteresowanymi stronami.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Komisja Europejska: darmowy roaming bez limitu, ale z kontrolą użytkowników

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kolejny martwy przepis UE
A pytanie brzmi: w jaki sposób mieliby ustalić, że ta sama osoba korzysta z kilku kart SIM na przemian, jeśli w części krajów UE rejestracja nie jest nawet obowiązkowa? Wystarczy kupić kilka starterów w Czechach lub w UK i po problemie.
odpowiedź