SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komisja Europejska podejrzewa, że właściciel Facebooka naruszył unijne przepisy antymonopolowe

Komisja Europejska poinformowała firmę Meta, która jest właścicielem Facebooka, że według wstępnej oceny naruszyła ona unijne przepisy antymonopolowe, zakłócając konkurencję na rynkach ogłoszeń drobnych online. Jeśli zarzuty potwierdzą się w toku dochodzenia, to KE może nałożyć na firmę kary finansowe.

fot. unsplash.comfot. unsplash.com

KE nie zgadza się z tym, że Meta powiązała swoją internetową usługę ogłoszeń drobnych, Facebook Marketplace, z jej osobistą siecią społecznościową Facebook. Organ unijny jest również zaniepokojony tym, że Meta narzuca nieuczciwe warunki handlowe konkurentom Facebook Marketplace dla własnej korzyści.

Komisja Europejska wstępnie stwierdza, że Meta dominuje na rynku osobistych sieci społecznościowych, który obejmuje całą Europę, jak również na krajowych rynkach internetowych reklam displayowych w mediach społecznościowych.

 

KE: Meta nadużyła swojej pozycji dominującej na dwa sposoby

Wstępnie stwierdzono, że Meta nadużyła swojej pozycji dominującej na dwa sposoby.

Po pierwsze, Meta łączy swoją internetową usługę ogłoszeń drobnych Facebook Marketplace z siecią społecznościową Facebook. Oznacza to, że użytkownicy Facebooka automatycznie uzyskują dostęp do Facebook Marketplace, czy tego chcą, czy nie. KE obawia się, że konkurenci Facebook Marketplace mogą zostać wykluczeni, ponieważ takie rozwiązanie daje Facebook Marketplace znaczną przewagę w zakresie dystrybucji.

Po drugie, Meta jednostronnie narzuca nieuczciwe warunki handlowe konkurencyjnym internetowym serwisom ogłoszeń drobnych, które reklamują się na Facebooku lub Instagramie. KE jest zaniepokojona, że warunki, które upoważniają firmę Meta do wykorzystywania danych dotyczących reklam pochodzących od konkurentów na rzecz Facebook Marketplace, są nieuzasadnione, nieproporcjonalne i niepotrzebne do świadczenia usług wyświetlania reklam online na platformach Meta. Takie warunki stanowią obciążenie dla konkurentów i przynoszą korzyści wyłącznie Facebook Marketplace.

W przypadku potwierdzenia praktyki te stanowiłyby naruszenie art. 102 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), który zakazuje nadużywania dominującej pozycji rynkowej.

Dołącz do dyskusji: Komisja Europejska podejrzewa, że właściciel Facebooka naruszył unijne przepisy antymonopolowe

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rk72
No a komisja europejska narusza traktatyNietylko narusza ale łamie I gdzie jest ta praworządnosc lewicowa
odpowiedź
User
kompilacja
source code kurskiego ktore elektryzowalo przez 7 lat a teraz nic co wydawalo sie obowiazkowe jeszcze nie zostalo wdrozone
odpowiedź