SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Komisja Europejska oskarża Facebooka o manipulowanie danymi użytkowników WhatsApp, chce 220 mln dol. kary

Komisja Europejska przedstawiła Facebookowi zarzuty dotyczące współdziałania serwisu i aplikacji WhatsApp. Unijni urzędnicy twierdzą, że firma Zuckerberga nieprawnie korzysta z danych osobowych użytkowników WhatsApp i zapowiada nałożenie na Facebook kary w wysokości 220 mln dol.

Article

Sprawa zarzutów KE pod adresem Facebooka sięga roku 2014, gdy serwis Marka Zuckerberga przejął mobilny komunikator WhatsApp. Według zawartej wówczas umowy zagwarantowano, że z WhatsApp nie będą przekazywane do Facebooka żadne poufne dane użytkowników tej aplikacji.

W toku dochodzenia przeprowadzonego przez KE okazało się, że serwis złamał wcześniejsze ustalenia i trafiają do niego niektóre informacje dotyczące użytkowników WhatsApp, co jest niezgodne z przepisami dotyczącymi ochrony prywatności na terenie Unii.

Kwestia złamania przez Facebook unijnych norm wypłynęła już wcześniej, kiedy niemiecki odpowiednik Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych zabronił Facebookowi zbierania i przechowywania danych użytkowników aplikacji WhatsApp będących obywatelami Niemiec. Informacje zgromadzone przez Facebook miały zostać skasowane. Jednak serwis Zuckerberga nie zgodził się z tą decyzją i zapowiedział odwołanie.

Teraz swoje zastrzeżenia przedstawiła KE która grozi, że za złamanie przepisów nałoży na firmę karę finansową w wysokości 1 proc. kwoty zapłaconej przez Facebook za przejęcie WhatsApp. Ponieważ ostatecznie sięgnęła ona 22 mld dol., więc kara może wynieść 220 mln dol. Facebook zgodnie z przepisami ma czas do 31 stycznia 2017 r. aby odnieść się do zarzutów postawionych przez KE.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Komisja Europejska oskarża Facebooka o manipulowanie danymi użytkowników WhatsApp, chce 220 mln dol. kary

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl