SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komisja Europejska oskarża Qualcomm o dumpingowe ceny i płacenie producentom smartfonów

Komisja Europejska skierowała przeciw koncernowi Qualcomm zarzuty o praktyki monopolistyczne. Producent mobilnych procesorów jest oskarżany o zaniżanie cen swych podzespołów i finansowe zachęty dla wytwórców smartfonów.

O skierowaniu zarzutów wobec Qualcomma, jednego z największych obecnie producentów układów do urządzeń przenośnych, Komisja Europejska poinformowała w oficjalnym komunikacie.

Według informacji zgromadzonych przez unijnych urzędników Qualcomm wykorzystuje swoją dominującą pozycję na rynku stosując m.in. finansowe zachęty dla producentów smartfonów, które mają skłaniać ich do montowania w tych urządzeniach wyłącznie procesorów amerykańskiego koncernu.

Qualcomm jest również podejrzewany o to, że oferuje zaniżone ceny swoich produktów, co negatywnie wpływa na równowagę rynkową i stawia tego producenta w uprzywilejowanej pozycji wobec konkurentów.

- W naszym przekonaniu działanie podejmowane przez Qualcomm utrudniają innym firmom prowadzenie konkurencyjnej polityki na rynku - podkreśla Margrethe Vestager, unijna komisarz ds. konkurencji. - Naszym zadaniem zaś jest zastosowanie wszystkich środków zapewniających użytkownikom w krajach Unii dostęp do najlepszej możliwej oferty.

W swoim oświadczeniu Qualcomm zapewnił, że będzie współpracował z KE w sprawie wyjaśnienia postawionych mu zarzutów, zaznaczył jednak, że w jego opinii konkurencja na rynku mobilnych podzespołów nie została zachwiana i nadal pozostaje silna.

Koncern ma czas do kwietnia 2016 r. na oficjalną odpowiedź na zarzuty. Jeśli KE potwierdzi jego uchybienia, może nałożyć na Qualcomm karę w wysokości 10 proc. jego rocznych przychodów, które w ub.r. wyniosły 26,4 mld dol.

Na początku listopada br. Qualcomm zaprezentował swój nowy układ Snapdragon 820 przeznaczony do urządzeń mobilnych.

Dołącz do dyskusji: Komisja Europejska oskarża Qualcomm o dumpingowe ceny i płacenie producentom smartfonów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl