SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komisja Finansów Publicznych zarekomendowała Marka Belkę na prezesa NBP

Komisja Finansów Publicznych - większością 28 głosów "za" wobec 11 "przeciw" - zarekomendowała w środę byłego premiera i ministra finansów Marka Belkę na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Komisja Finansów Publicznych zarekomendowała Marka Belkę na prezesa NBP

Sam Belka zadeklarował, że pozytywnie ocenia politykę pieniężną prowadzoną przez bank centralny pod przewodnictwem Sławomira Skrzypka i nie planuje w niej rewolucyjnych zmian.

"28 osób głosowało za pozytywnym zaopiniowaniem kandydatury pana prof. Belki, 11 było przeciwnych, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Stwierdzam, że pan Marek Belka uzyskał pozytywną opinię Komisji Finansów Publicznych" - powiedział przewodniczący komisji Paweł Arndt po głosowaniu nad wnioskiem w sprawie Belki.

Wcześniej w środę szef klubu parlamentarnego PSL Stanisław Żelichowski poinformował po posiedzeniu Konwentu Seniorów, że Sejm zdecyduje w głosowaniu w czwartek o godz. 17.00 o ewentualnym poszerzeniu porządku obrad o wybór nowego prezesa NBP, natomiast samo głosowanie nad kandydaturę Belki byłoby możliwe tego dnia ok. godz. 21.00.

Podczas przesłuchania przed komisją, Belka zadeklarował, że nie planuje radykalnych zmian w banku centralnym.

"Chciałbym podpisać się pod tymi opiniami, które wskazują, że polityka pieniężna, prowadzona w naszym kraju […] była właściwa i nie chciałbym rozpoczynać spotkania od sugestii, że przychodzi ktoś, kto chciałby dokonać rewolucji. […] To nie znaczy, że w każdej sprawie mam pogląd identyczny" - powiedział Belka podczas obrad komisji.

Kandydaturę Belki zgłosił w końcu maja pełniący obowiązki prezydenta, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Obecnie obowiązki prezesa NBP, po tragicznej śmierci Sławomira Skrzypka pełni pierwszy wiceprezes Piotr Wiesiołek. Na mocy uchwały Rady Polityki Pieniężnej (RPP) z 12 kwietnia pełni on także rolę jej przewodniczącego z prawem do zwoływania posiedzeń.
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Komisja Finansów Publicznych zarekomendowała Marka Belkę na prezesa NBP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl