SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komisja Nadzoru Finansowego podejrzewa manipulację akcjami Ekipa Holding

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie zdecydowała o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie obrotu akcjami czterech spółek, m.in. Ekipa Holding. Chodzi o podejrzenie ujawnienia informacji poufnej i manipulacji. Ekipa Holding i jej mniejszościowy akcjonariusz JR Holding ASI zapewniają, że będą w tej sprawie współpracować z KNF.

Michał Wojtas i Paulina NowakArticle

W poniedziałkowym komunikacie podano, że Komisja Nadzoru Finansowego o wszczęciu postępowania wyjaśniającego postanowiła jednogłośnie 13 marca, a w zeszły piątek zdecydowała, że to ujawni. - Poinformowanie o tym opinii publicznej jest uzasadnione skalą potencjalnych nieprawidłowości oraz liczbą spółek, których mogą one dotyczyć - wyjaśniono.

Postepowanie dotyczy „podejrzenia popełnienia przestępstw wykorzystania i ujawnienia informacji poufnej oraz manipulacji” w obrocie akcjami spółek Ekipa Holding, Impera Capital ASI, Medicofarma Biotech i Medcamp. Działania nadzoru mają „ustalić, czy zachodzą podstawy do złożenia przez Komisję do organów ścigania zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia tych przestępstw”.

Zaznaczono, że postępowanie dotyczy też działań JR Holding ASI, akcjonariusza Ekipa Holding i Medcamp. Przypomniano, że JR Holding złożył wniosek o zatwierdzenie prospektu, bo chce przejść z bocznego na główny rynek warszawskiej giełdy.

Ekipa Holding podkreśla transparentność i współpracę

- Informacja o wszczęciu postępowania przez Komisję ma na celu ochronę interesów uczestników rynku finansowego. Poinformowanie inwestorów o sytuacji dotyczącej obrotu akcjami wymienionych spółek wpływa na zwiększenie ich świadomości przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych - podkreśliła KNF.

Wyliczyła też, co na mocy prawa grozi za naruszenia przepisów, których dotyczy postępowanie. - Złamanie zakazu manipulacji stanowi naruszenie art. 15 rozporządzenia MAR1 i jest zagrożone grzywną do 5 000 000 zł albo karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, albo oboma tymi karami łącznie. Wejście w porozumienie z inną osobą, mające na celu manipulację, o której mowa w art. 12 rozporządzenia MAR, stanowi przestępstwo zagrożone grzywną do 2 000 000 zł - opisano.

- Złamanie zakazu wykorzystania informacji poufnej stanowi naruszenie art. 14 lit. a rozporządzenia MAR i jest zagrożone grzywną do 5 000 000 zł albo karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, albo oboma tymi karami łącznie. Bezprawne ujawnienie informacji poufnej jest zabronione przez art. 14 lit. c rozporządzenia MAR i zagrożone karą grzywny do 2 000 000 zł albo karą pozbawienia wolności do lat 4, albo oboma tymi karami łącznie - dodano.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Ekipa Holding stwierdziła w oświadczeniu, że o postępowaniu wszczętym w sprawie obrotu jej akcjami dowiedziała się z komunikatu KNF. - Podjęliśmy już działania mające na celu jak najszybsze wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Informujemy też, że żaden przedstawiciel KNF ani innych organów dotychczas nie zwracał się do nas z prośbą o wyjaśnienia w sprawie - podała spółka.

- Mając na uwadze powyższe, a także rozumiejąc rolę regulatora rynku, spółka deklaruje pełną transparentność i wolę współpracy, jednocześnie podkreślając że nie ma wpływu na decyzje inwestycyjne podejmowane przez jej akcjonariuszy. Mamy nadzieję na jak najszybsze wyjaśnienie zaistniałej sytuacji - podkreśliła.

JR Holding nie wie nic o naruszeniach przepisów

JR Holding ASI w komunikacie zapewnił, że jak na razie nie otrzymał żadnej korespondencji z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na temat postępowania wyjaśniającego. Podkreślił, że nie ma informacji ani podejrzeń odnośnie jakichkolwiek naruszeń regulacji Rozporządzenia MAR w kontekście firmy ani akcji jej spółek portfelowych.

Spółka przypomniała, że w połowie maja ub.r. złożyła do KNF wniosek o zatwierdzenie prospektu związanego z planowanym przejściem z bocznego na główny rynek giełdowy. Zapewniła, że „w tej sprawie jest w stałym kontakcie z UKNF oraz odpowiada na wszystkie stawiane przez UKNF pytania”.

Podkreśliła również, że „deklaruje dalszą, pełną współpracę z UKNF i wyraża nadzieję na szybkie przeprowadzenie postępowania przez UKNF oraz zatwierdzenie złożonego prospektu”.

Ekipa Holding na giełdzie od prawie roku

Na bocznym rynku warszwskiej giełdy Ekipa Holding pojawiła się w połowie maja ub.r., w efekcie tzw. odwrotnego przejęcia Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego. Na potrzeby fuzji oszacowano wartość obu firm według stanu na początek sierpnia 2021 roku. Ekipa była wtedy u szczytu popularności, na której zaczęła dużo zarabiać poza internetem - w sklepach hitem były lody jej marki wyprodukowane przez Koral.

Wartość rynkową Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego określono na 26,44 mln zł w oparciu o jego kurs giełdowy, została. Natomiast wartość godziwą Ekipa Holding metodą wartości skorygowanej aktywów netto ustalono na 252,25 mln zł (z czego wycenę znaku towarowego na 241 mln zł). Przyjęto przy tym, że przychody firmy z 3 mln zł w 2021 roku pójdą w górę do 120 mln zł cztery lata później, a zysk operacyjny wzrośnie w tym okresie z 1 do 80 mln zł.

Na podstawie takich wycen ustalono parametry połączenia: akcjonariusze dawnej Ekipa Holding w ramach subskrypcji prywatnej objęli 36,71 mln akcji stanowiących 89,95 proc. kapitału połączonej spółki. Ten kapitał podwyższono z 409,9 tys. zł do 4,08 mln zł.

Głównymi akcjonariuszami Ekipa Holding są influencer Karol „Friz” Wiśniewski (ma akcje stanowiące 41,21 proc. kapitału i głosów na walnym zgromadzeniu), Łukasz Wojtyca, który w styczniu br. zastąpił Krzysztofa Misiałkiewicza na stanowisku prezesa spółki (ma 19,68 proc. walorów), oraz JR Holding (13,43 proc.). JR Holding zainwestował w firmę dwa lata temu, pomagał jej przy debiucie giełdowym.

W poniedziałek na koniec sesji giełdowej za akcję Ekipa Holding płacono 4,28 zł, co daje wycenę w wysokości 174,6 mln zł. Od początku stycznia kurs zyskał 25 proc., ale w połowie maja ub.r. sięgał 7,50 zł.

Ekipa Holding obniżyła wartość firmy o 91 proc.

Tydzień temu Ekipa Holding poinformowała o obniżeniu wartości swojej firmy w bilansie z 238,4 do 21,5 mln zł. Wyjaśniła, że nową wartość firmy - dla potrzeb amortyzacji rozłożonej na osiem lat - ustalono w oparciu o standard rachunkowości MSSF3.

W konsekwencji posiadane przez Ekipa Holding wartości niematerialne i prawne, których zdecydowaną większość stanowi wartość spółki, zmalały z 240,38 do 21,68 mln zł, a aktywa trwałe łącznie (czyli także inwestycje, nieruchomości i sprzęt) - z 249,29 do 30,37 mln zł. Natomiast po stronie pasywów kapitał zapasowy skurczył się z 264,31 do 44,94 mln zł.

Zmiana wartości spółki wiąże się z rozłożonymi na osiem lat odpisami amortyzacyjnymi. Pierwszy, w wysokości 1,79 mln zł, obciążył wyniki firmy za czwarty kwartał i cały ub.r.

- Wycena NIE uległa zmianie. Poinformowaliśmy tylko, że będziemy amortyzować wycenę BBI, z którą się łączyliśmy - zapewnił Łukasz Wojtyca. - Taka jednorazowa zmiana w bilansie uwolni nas od księgowych strat, jakie ponosilibyśmy na skutek ogromnych odpisów amortyzacyjnych - podkreślił.

Friz, Wojtyca i JR Holding nie będą sprzedawać akcji przez kilka lat

W ub.r. Ekipa Holding przy 26,84 mln zł przychodów miała 5,73 mln zł zysku EBITDA, 2,6 mln zł operacyjnego i 1,25 mln zł zysku netto, chociaż po trzech kwartałach była na minusie, ze strata netto w wysokości 1,69 mln zł.

To jednak dużo mniej niż rok wcześniej. Krótko przedtem debiutem giełdowym Ekipa Holding podała, że w 2021 roku w ujęciu pro forma (czyli uwzględniając spółki związane z „Frizem” i Wojtycem, które potem włączono do holdingu) zanotowała 45,89 mln zł przychodów sprzedażowych, 12,13 mln zł zysku operacyjnego i 9,57 mln zł zysku netto.

W połowie marca Karol „Friz” Wiśniewski, Łukasz Wojtyca i JR Holding uzgodnili, że przez najbliższe sześć lat nie będą sprzedawać żadnego z tych walorów, a przez dalsze cztery lata to zobowiązanie będzie dotyczyło kolejno 80, 60, 40 i 20 proc. posiadanych pakietów. JR Holding podpisał jeszcze podobne zobowiązanie do września 2025 roku dotyczące 3,39 proc. akcji spółki z innej serii.

JR Holding przez dwa lata z ponad 450 mln zł strat

Ze spółek, których dotyczy postępowanie KNF, JR Holding jest też inwestorem w Medcamp - ma 29,14 proc. jego akcji (spółka chce uruchomić w Poznaniu centrum badań i rozwoju zajmujące się medycyną spersonalizowaną, genetyką, genomiką i bioinformatyką)

Medcamp jest notowany na rynku głównym warszawskiej giełdy, przy cenie 0,98 zł za akcję na zamknięciu poniedziałkowej sesji kapitalizacja firmy to 25,6 mln zł.

Łącznie JR Holding ma akcje ok. 50 spółek, głównie z branż gamingu, usług cyfrowych, produkcji elektroniki i deeptechu, przemysłu kosmicznego, energii odnawialnej i biotechnologii.

W ub.r. JR Holding zanotował 131,1 mln zł straty z inwestycji i 97,35 mln zł straty netto, a rok wcześniej przy 459,95 mln zł straty inwestycyjnej strata netto sięgnęła 376,4 mln zł straty netto. Natomiast w samym czwartym kwartale ub.r. był już na plusie: osiągnął 36,65 mln zł zysku inwestycyjnego i 25,35 mln zł zysku netto.

Większościowym akcjonariuszem spółki jest January Ciszewski, ma 64,51 proc. kapitału i głosów na walnym. Według kursu z poniedziałku firma jest wyceniana na 406 mln zł, przez ostatnie 12 miesięcy jej akcje podrożały o 31 proc.

Dołącz do dyskusji: Komisja Nadzoru Finansowego podejrzewa manipulację akcjami Ekipa Holding

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
MAX
Wuja nie będzie zadowolony
odpowiedź
User
Seba
Że to jedna wielka sciema wie każdy ze średnim IQ, więc skąd to zaskoczenie?
odpowiedź
User
walter
grubo
odpowiedź