SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komisja Nadzoru Finansowego wydała zgodę na połączenie BZ WBK i Kredyt Banku

Komisja Nadzoru Finansowego wydała dzisiaj zgodę na połączenie Banku Zachodniego WBK i Kredyt Banku. Połączony bank będzie funkcjonował na rynku pod nazwą Bank Zachodni WBK.

Komisja Nadzoru Finansowego wydała zgodę na połączenie BZ WBK i Kredyt Banku

"Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) na posiedzeniu w dniu 4 grudnia 2012 r. jednogłośnie zezwoliła na połączenie Banku Zachodniego WBK SA i Kredyt Banku SA przez przeniesienie całego majątku Kredyt Banku SA na Bank Zachodni WBK SA" - głosi komunikat.

KNF podkreśla, że oceniając wniosek, wzięła pod uwagę m.in. dodatkowe zobowiązania związane z ostrożnym i stabilnym funkcjonowaniem połączonego banku złożone przez Banco Santander z Hiszpanii w związku z planowanym istotnym zwiększeniem udziału Grupy Santander w rynku polskim.

Hiszpański bank zobowiązał się m.in. do "doprowadzenia do uczynienia Santander Consumer Bank SA podmiotem bezpośrednio zależnym od połączonego banku do dnia 31 marca 2014 r.", "zwiększenia płynności akcji (free float) na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) do poziomu co najmniej 25% do dnia 1 kwietnia 2013 r. oraz 30% (lub ostatecznie ponad 30%) do dnia 31 grudnia 2014 r., a następnie do utrzymywania płynności akcji co najmniej na tym poziomie lub rozważenia dalszego zwiększenia płynności akcji do poziomu 40%" oraz "wprowadzenia akcji Banco Santander SA do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) do dnia 31 grudnia 2014 r.", podano w komunikacie.

W odrębnym komunikacie BZ WBK podał, że niezwłocznie po otrzymaniu akceptacji KNF złoży stosowny wniosek do Sądu Rejestrowego. "Z chwilą uzyskania wpisów w KRS, Bank Zachodni WBK i Kredyt Bank staną się prawnie jedną instytucją. Połączony bank będzie funkcjonował na rynku pod nazwą Bank Zachodni WBK" - deklaruje bank.

W wyniku połączenia, Bank Zachodni WBK stanie się następcą prawnym i wstąpi we wszystkie prawa i obowiązki Kredyt Banku. Oznacza to, że stroną zawartych umów z dotychczasowymi klientami Kredyt Banku stanie się Bank Zachodni WBK. Umowy te pozostaną w mocy i nie będą wymagały aneksowania. Zmianie nie ulegną również numery rachunków bankowych, aktywne pozostaną wszystkie karty i numery PIN.

Ponadto od dnia rejestracji połączenia nazwa „Kredyt Bank” będzie używana jako znak towarowy w odniesieniu do produktów i usług oferowanych przez Bank Zachodni WBK. Będą one nadal dostępne pod marką Kredyt Bank w sieci placówek oznaczonych logo KB a także pod dotychczasowym numerem infolinii, w systemie bankowości elektronicznej KB24 i KBNet oraz przez strony internetowe Kredyt Banku.

Obsługa dotychczasowych klientów KB będzie kontynuowana na niezmienionych zasadach, tzn. w placówkach oznaczonych logo „Kredyt Bank” oraz za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej KB24 i KBNet, infolinii i strony internetowej.

- Naszym priorytetem jest harmonijny i przyjazny dla wszystkich klientów przebieg rozpoczętej właśnie integracji. Absolutnie kluczowe jest zapewnienie klientom poczucia bezpieczeństwa i stabilności, dlatego też proces ten będziemy realizować etapami – mówi prezes Banku Zachodniego WBK, Mateusz Morawiecki. – Chcemy zbudować jeden z największych banków w Polsce, zdolny w przyszłości zawalczyć o pozycję lidera na rynku. Dzięki wsparciu naszego inwestora strategicznego - banku Santander - mamy silne fundamenty i know-how niezbędne do realizacji założonych celów – dodaje Morawiecki.

Bank Zachodni WBK dzisiaj jest trzecim bankiem w Polsce pod względem wypracowanego zysku i najsilniejszym, wśród banków rówieśniczych, pod względem zwrotu z kapitału. W efekcie połączenia z Kredyt Bankiem powstanie trzeci co do wielkości bank w Polsce pod względem aktywów, portfela kredytowego i depozytów oraz drugi pod względem działalności maklerskiej i funduszy inwestycyjnych. Silniejszy Bank Zachodni WBK będzie dysponował siecią liczącą docelowo ok. 900 placówek i obsługiwał 3,5 mln klientów, podano także w materiale.

Na mocy porozumienia zawartego 28 lutego 2012 r. między bankiem Santander i KBC parytet wymiany akcji ustalono na 6,96 akcji Banku Zachodniego WBK w zamian za każde 100 akcji Kredyt Banku. Połączenie obu banków nastąpi poprzez przeniesienie wszystkich aktywów i pasywów Kredyt Banku na rzecz Banku Zachodniego WBK, z równoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego Banku Zachodniego WBK poprzez emisję akcji Banku Zachodniego WBK, które zostaną wydane wszystkim dotychczasowym akcjonariuszom Kredyt Banku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Komisja Nadzoru Finansowego wydała zgodę na połączenie BZ WBK i Kredyt Banku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl