SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Komisja Petycji PE w odpowiedzi do byłego pracownika TVP wyraża „troskę sytuacją dziennikarzy mediów publicznych w Polsce”

Były pracownik Telewizji Polskiej Piotr Owczarski, który oskarżał TVP m.in. o manipulacje i mobbing podczas swojego wystąpienia w ramach obrad Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego, otrzymał pismo w których Komisja wyraża „troskę sytuacją dziennikarzy mediów publicznych w Polsce”. Ma także zwrócić się do KRRiT z prośbą o zbadanie sprawy.

fot. Piotr Owczarski / posiedzenie Komisji Petycji PE Article

Pod koniec stycznia br. były pracownik Telewizji Polskiej przemawiał w Parlamencie Europejskim i w swoim kilkuminutowym wystąpieniu zreferował europosłom własną ocenę mediów publicznych w Polsce.

Sam został zwolniony z Telewizji Polskiej w marcu 2017 roku, według niego kierownictwo miało nie podać mu powodów wypowiedzenia umowy. Po tym fakcie zdecydował się oskarżyć spółkę o mobbing.

Ostatecznie Piotr Owczarski wysłał w swojej sprawie petycję do Parlamentu Europejskiego (na podstawie art. 227 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej), która przyjęła ją 13 maja 2017 roku i zobowiązała się zbadać sprawę. Podczas swojego styczniowego wystąpienia w PE oskarżał nadawcę o „mobbing, poniżanie, traktowanie pracowników jak w obozie pracy”. Potwierdzał to także w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

W odpowiedzi na swoje wystąpienie dostał od publicznego nadawcy wezwanie przedsądowe dot. naruszenia dóbr osobistych. TVP chce przeprosin i 75 tys. zł zadośćuczynienia. Telewizja Polska zarzuca mu mówienie nieprawdy i naruszanie dóbr osobistych spółki.

Troska o sytuację dziennikarzy mediów publicznych w Polsce

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego miała wysłać Owczarskiemu pismo, w którym stwierdziła, że pozostawiła petycję otwartą i oczekuje na informacje w oparciu o sprawozdanie monitora pluralizmu mediów, dotyczącego Polski. Dodatkowo wystąpiła o opinię do Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego.

W piśmie podpisanym przez przewodniczącą Komisji Petycji stwierdza ona, że została upoważniona do poinformowania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie tylko o tej petycji, ale również do „wyrażenia troski sytuacją dziennikarzy mediów publicznych w Polsce”.

- Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni konsekwencjami prawnymi, które telewizja publiczna przewiduje w stosunku do pana, w związku z pana wystąpieniem na posiedzeniu Komisji Petycji - napisano do Piotra Owczarskiego w dokumencie do którego dotarła redakcja Wirtualnemedia.pl. - Poprosiliśmy o zajęcie stanowiska w tej sprawie oraz o poinformowanie nas o ewentualnych podejmowanych dalszych działaniach - stwierdzono w piśmie.

Komisja ma niezwłocznie wznowić rozpatrywanie petycji po uzyskaniu informacji od KRRiT. Spytaliśmy o komentarz do sprawy rzeczniczkę Rady, czekamy na odpowiedź.

Owczarski chce zwrócić się o pomoc do RE, ambasador USA i Trumpa

Były pracownik TVP, Piotr Owczarski przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl, że zgodnie z zapowiedziami wytoczenia mu procesu przez publicznego nadawcę - napisał petycję do organów UE, by udzielono mu wsparcia prawnego.

- Po otrzymaniu od TVP wezwania zdecydowałem się o wystąpienie o pomoc prawną i ochronę prawną do: Rady Europejskiej, Komisji Weneckiej, Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego, Komisji Kultury Parlamentu Europejskiego, Donalda Tuska, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, szefa Komisji Europejskiej, Ambasador Stanów Zjednoczonych, Szefa Departamentu Stanu USA i Donalda Trumpa, prezydenta USA - objaśnił portalowi Wirtualnemedia.pl.

W piśmie, do którego treści dotarła nasza redakcja, możemy przeczytać m.in., że Owczarski zwraca się do Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego o „zapewnienie mu międzynarodowej - unijnej pomocy prawnej i ochrony Unii Europejskiej”.

Biuro prasowe Telewizji Polskiej do tej pory nie chciało komentować tej sprawy.

- W chwili obecnej trwają czynności przedprocesowe wobec Pana Piotra Owczarskiego. Kwota i cel żądań zostaną przedstawione w ramach dalszych kroków w tej sprawie - odpowiedziano nam tylko.

Według danych Nielsen Audience Measurement w ub.r. główne wydanie „Wiadomości” oglądało przeciętnie 2,82 mln widzów, z czego 2,27 mln w TVP1, a 550,2 tys. w TVP Info.

Natomiast TVP Info miało w ub.r. 3,834 proc. udziału w rynku oglądalności.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Komisja Petycji PE w odpowiedzi do byłego pracownika TVP wyraża „troskę sytuacją dziennikarzy mediów publicznych w Polsce”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kolis
Następnym krokiem będzie wyrażenie "głębokiego zaniepokojenia" sytuacją, a ostatnim "potępienie" sytuacji. Innymi słowy radź sobie panie sam xd
12 0
odpowiedź
User
m
Gdzie była szanowna komisja jak nasi apolityczni sędziowie z Ż.na czele chcieli zakneblować usta redaktorowi 100% POLSKIEJ gazety
1 0
odpowiedź
User
Garmer
Gdzie jest komisja kiedy Agora zwalnia 150 drukarzy. 1 kiepski 150 dobrych ludzi proporcje hipokryzji.
1 0
odpowiedź