SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komu przysługuje niższy ZUS

Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą  mogą skorzystać z ulgi w składkach na ZUS - preferencyjnego sposobu naliczania składek w okresie pierwszych dwóch lat prowadzenia działalności, jednakże przy  spełnieniu określonych warunków.

Komu przysługuje niższy ZUS

Osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej mogą skorzystać z ulgi dotyczącej składek na ubezpieczenia społeczne, polegającej na ich obniżeniu. Ulga ta pozwala, przez okres pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych, na preferencyjne naliczanie składek  od zadeklarowanej podstawy, która nie może być niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Dla porównania, podatnicy, którzy nie korzystają z omawianej ulgi, muszą naliczać wysokość składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy,  nie niższej niż 60% minimalnego wynagrodzenia.
 
Składki na ubezpieczenie chorobowe są dobrowolne, tak samo, jak na Fundusz Pracy
W okresie korzystania z preferencyjnego naliczania składek na ubezpieczenia społeczne podatnik jest zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe i wypadkowe. Ubezpieczenie zdrowotne jest również obligatoryjne, natomiast opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe ustawodawca pozostawił do indywidualnej decyzji podatnika.
Ponadto należy podkreślić, że ulga ta pozawala na uniknięcie płacenia składek na Fundusz Pracy, ze względu na fakt, iż podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla tych podatników jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia.
 
Ile wynoszą składki?
Porównując obciążenia składkami ZUS  podatników korzystających z preferencyjnego obliczania wysokości składek z podatnikami obliczającymi ich wartość w sposób standardowy, można wykazać jak korzystna jest ta ulga.

 

składki ZUS dla przedsiębiorców

 

Zdrowotne

Emerytalne

Rentowe

Chorobowe

Wypadkowe

Fundusz pracy

Składka ZUS dla podatnika korzystającego z ulgi

243,39
(do odliczenia 209,58)

81,16

24,95

10,19

6,94

-

Składka ZUS dla podatnika, który nie korzysta z ulgi

243,39
(do odliczenia 209,58)

393,41

120,92

49,38

33,66

49,38Kto może skorzystać z ulgi w ZUS?
Niestety możliwość skorzystania z opisywanej ulgi jest ograniczona kilkoma warunkami. Przede wszystkim, aby móc z niej skorzystać podatnik w dniu rozpoczęcia działalności lub w okresie 60 miesięcy kalendarzowych, czyli 5 lat, przed jej rozpoczęciem nie może prowadzić innej pozarolniczej działalności gospodarczej. Ponadto podatnik nie może skorzystać z ulgi jeżeli wykonuje działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywał, w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, czynności wchodzących w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Warto tu zauważyć, że prawo nie zabrania skorzystania z ulgi podatnikom, którzy w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej wykonują prace na rzecz byłego zleceniodawcy, dla którego przed rozpoczęciem działalności gospodarczej wykonywali prace na podstawie umów cywilno - prawnych, np. umowy zlecenia.

Podatnik musi wiedzieć, że  preferencyjne naliczanie składek na ubezpieczenia społeczne przysługuje jedynie osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, w tym wspólnikom spółki cywilnej. Nie przysługuje natomiast wspólnikom spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich oraz wspólnikom jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.

Małgorzata Jawińska, księgowa Tax Care
Elżbieta Węcławik, Tax Care

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Komu przysługuje niższy ZUS

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
popis
Zapomniano dodać ważnej sprawy, miesiące z obniżonym ZUS-em nie liczą się do stażu pracy.
odpowiedź
User
kinon
Każdemu - wystarczy wykorzystać prawo jakie daje nam UE. Czyli działamy w Polsce, mamy spółkę w Anglii, przedstawicielstwo w kraju. Wtedy płacimy angielskie podatki, prowadzimy polską księgowość, co oznacza, że legalnie korzystamy z kwoty wolnej, która wynosi 40 tysięcy (13 razy więcej niż w PL), mamy dwa razy niższy ZUS, no i jeszcze możemy nie płacić podatku od 180 dywidendy.
odpowiedź