SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP szykuje trzy koncerty kolęd. Jeden zostanie nagrany w Chicago

W tegoroczną Wigilię Bożego Narodzenia Telewizja Polska zaproponuje widzom trzy premierowe koncerty kolęd - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Pierwszy nagrany został w Ludźmierzu (z udziałem pary prezydenckiej), drugi z Bazyliki we Fromborku, zaś trzeci zostanie nagrany w Chicago. Wśród wykonawców są m.in. Alicja Majewska, Kuba Badach, Pectus, Krystian Ochman, Ania Rusowicz czy Viki Gabor.

Pierwszym koncertem, który w wigilię zobaczą widzowie TVP, będzie „Wielkie kolędowanie w Chicago” – muzykowanie w ramach cyklu „Polskie kościoły na obczyźnie". Emisja jest planowana 24 grudnia o godz. 14:50 na antenach TVP1 i TVP Polonia.

W złożeniach ma to być koncert najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek, zrealizowany w sercu amerykańskiej Polonii – Bazylice Świętego Jacka w Chicago. Wezmą w nim udział artyści z Polski i polonijni wokaliści z USA: Viki Gabor, Ania Rusowicz, Alicja Węgorzewska, Krystyna Giżowska, Grzegorz Hyży, Daria, Ala Tracz, Rafał Brzozowski, Marien, grupa Classic, a także Natalia Kawalec, Pamela Stone, Andrzej Cierniawski czy góralski zespół Siumni.

Wykonawcy będą koncertowali w duetach, łączących style i pokolenia. Ten koncert poprowadzą Małgorzata Tomaszewska i Aleksander Sikora, a za reżyserię odpowiadają Bolesław Pawica i Tomasz Klimek.

 

Ludźmierz: „Muzyczna modlitwa o pokój”

Także w wigilię zobaczymy retransmisję innego koncertu kolęd i pastorałek pt. „Chwała na wysokości, a pokój na ziemi", nagranego z udziałem pary prezydenckiej w Ludźmierzu (TVP1, godz. 17:35). W tym roku, jak zapowiada organizator, koncert ten ma być „muzyczno-poetycką modlitwą o pokój”. Utrzymane w podhalańskim klimacie muzykowanie osadzono w scenerii Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ludźmierzu.

Na scenie wystąpią: Kasia Cerekwicka, Kasia Moś, Olga Szomańska, Anna Byrcyn, Marek Piekarczyk, Staszek Karpiel-Bułecka, Andrzej Lampert, Mateusz Ziółko, Marysia Stachera, Chruystyba Solwij, Hanna Rybka, Pectus oraz zespół 9 Siył. Nie zabraknie popularnych polskich kolęd oraz pastorałek. Wśród nich „Przybieżeli do Betlejem", „Gdy się Chrystus rodzi", „Pójdźmy wszyscy do stajenki", „Wśród nocnej ciszy", a także utwory wyrosłe wprost z podhalańskich tradycji – „Idziymy tu idziymy", „Górole syćkik świata stron" czy „Ej Malućki, Malućki!".

Koncert poprowadzą Ida Nowakowska i Tomasz Szczepanik, a wyreżyserował go Grzegorz Sadurski.

 

Frombork: Majewska, Korcz, Badach

Wreszcie trzeci premierowy koncert: wigilijne śpiewanie w bazylice archikatedralnej we Fromborku, pod hasłem „Gdy śliczna Panna syna kołysała..." (24 grudnia, godz. 21:15, TVP1). Tutaj wystąpi ponad dwudziestoosobowa orkiestra, chórzyści, a także zabrzmią zabytkowe ograny archikatedry – a wszystko to złoży się na nastrojowy koncert kolęd i pastorałek.

Dobrą nowinę z Fromborka w świat poniosą artyści: Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Katarzyna Cerekwicka, Halina Mlynkowa, Kasia Moś, Joanna Jakubas, Krystian Ochman, Olga Szomańska, Piotr Cugowski, Łukasz Zagrobelny, Kuba Badach, Olga Bończyk, Sławek Uniatowski i zespół Pectus. Oprawę muzyczną zapewni orkiestra Kukla Band pod batutą Zygmunta Kukli oraz chór Music Everywhere z Gdańska.

Goście zgromadzeni w Archikatedrze i widzowie TVP usłyszą najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, m.in. „Cichą noc", „Dzisiaj w Betlejem", „Wśród nocnej ciszy", „Lulajże Jezuniu", „W żłobie leży", „Gdy się Chrystus rodzi" czy tytułowy utwór „Gdy śliczna panna". Ten koncert poprowadzą: Anna Dereszowska  i Łukasz Nowicki. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Beata Szymańska-Masny.

 

W ubiegłym roku w wigilię Bożego Narodzenia zarówno TVP1 jak i Polsat nadawały wielogodzinne pasma z koncertami kolęd, z kolędowania zrezygnował TVN. W TVP1 kolędowanie rozpoczęło się o godz. 13.05 powtórkowym koncertem sprzed roku „Gdy się Chrystus rodzi...”, który został nagrany na Jasnej Górze.

Pierwszy premierowy koncert stacja nadała o 15:00. Była to 2-godzinna audycja „Dzień dziś wesoły...”, która została nagrana w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Pelplinie. Podczas widowiska wystąpili m.in.: Cleo, Alicja Szemplińska, Aleksandra Kurzak, Natalia Kukulska, Piotr Cugowski, Rafał Brzozowski, Kamil Bednarek, Janek Traczyk, Chór Chłopięcy z Poznania.

Udział TVP1 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2021 roku wyniósł 9,76 proc.

Dołącz do dyskusji: TVP szykuje trzy koncerty kolęd. Jeden zostanie nagrany w Chicago

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Widz
Koncerty kolęd są jak sylwester. Co roku ten sam repertuar i taniej wychodzi dać jakąś powtórkę i tak nikt nie zauważy.
odpowiedź
User
Mikołaj
To Pan Klimek też przenosi się do USA za rodziną? Ciekawe co z Dobrowolskim i Klattem.
odpowiedź
User
rita
Podpowiem, na ksiezycu zorganizujcie nastepny koncert.
odpowiedź