SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN przygotowuje dla KRRiT opis struktury właścicielskiej. „To może przyspieszyć przedłużanie kilku koncesji”

W czerwcu wygasa koncesja dla stacji HGTV należącej do TVN Warner Bros. Discovery, ale Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nadal nie zdecydowała o jej przedłużeniu. Powodem ma być niejasna struktura właścicielska nadawcy. - Jest jakaś blokada, dlatego zaproponowałem, by TVN przesłało przewodniczącemu dokument z opisem swojej struktury, to powinno przyspieszyć sprawę - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl prof. Tadeusz Kowalski z KRRiT.

KRRiT nadal nie przedłużyła koncesji kanału HGTVKRRiT nadal nie przedłużyła koncesji kanału HGTV

Koncesja satelitarno-kablowa stacji HGTV kończy się 26 czerwca 2023 roku, a wniosek o jej przedłużenie wpłynął do regulatora 23 czerwca 2022 roku. Ale wciąż nie został rozpatrzony. - Myślę, że w styczniu decyzja zapadnie. – mówił nam na początku roku prof. Tadeusz Kowalski, członek KRRiT z rekomendacji opozycyjnego Senatu.

Ale tak się nie stało: członkowie Rady nie będą rozpatrywali tego wniosku także na najbliższych, marcowych posiedzeniach – dowiaduje się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl. – Być może stanie to na którymś z posiedzeń kwietniowych – słyszymy nieoficjalnie w Radzie.

Jakie są powody zwłoki?

Dlaczego przedłużenie koncesji HGTV tak długo trwa? Najpierw Rada zbadała ofertę programową stacji. Potem szef KRRiT, Maciej Świrski wystąpił o dodatkową ekspertyzę, na temat rzekomego „handlu koncesjami”. Chodzić tu może o historię HGTV, który uruchomiono na bazie koncesji działającej w latach 2015-2017 stacji TVN Meteo Active. Ten kanał powstał z kolei dzięki koncesji TVN Meteo (2003-2015). Na zmiany nazw i charakterów kanału godzili się jednak kolejni przewodniczący KRRiT.

Ale trzecim ważnym powodem jest także to, o czym poprzedni szef KRRiT mówił przy okazji udzielania koncesji dla TVN24: niejasna – zdaniem organu regulacyjnego – struktura właścicielska TVN.

- KRRiT stwierdza, że w jej ocenie w świetle obecnie obowiązujących przepisów prawa nie jest uprawnionym do uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programów radiowych lub telewizyjnych w Polsce podmiot z siedzibą w Polsce, w którym udział kapitałowi podmiotu dominującego spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego przekracza 49 proc. Ponadto nie jest uprawniony do uzyskania koncesji podmiot z siedzibą w Polsce, który jest zależny od podmiotu spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego poprzez dysponowanie bezpośrednio lub pośrednio przez ten zagraniczny podmiot ponad 49 proc. głosów w zgromadzeniu wspólników lub w walnym zgromadzeniu nawet jeśli jednocześnie dany podmiot z siedzibą w Polsce jest zależny od podmiotu z siedzibą w kraju z Europejskiego Obszaru Gospodarczego – głosiła uchwała poprzedniej Krajowej Rady, przyjęta we wrześniu 2021 roku.

TVN pracuje nad dokumentem opisującym strukturę własności

- Moim zdaniem wszystko w strukturze własnościowej TVN jest jasne, ale skoro ta rzecz wstrzymuje wydanie koncesji, wyszedłem z inicjatywą, by TVN sporządziła dokument opisujący tę strukturę i nadesłała do Rady. Może to skróci proces przedłużania koncesji. Jednak z tego co wiem stosowny dokument nie trafił jeszcze do przewodniczącego - mówi nam prof. Tadeusz Kowalski.

W ostatnim roku zmiany w strukturze właściciela m.in. TVN i HGTV nastąpiły. W kwietniu 2022 roku doszło bowiem do finalizacji fuzji Warner Media z Discovery i powstania koncernu Warner Bros. Discovery. Z kolei od sierpnia ub.r. formalnym właścicielem spółki TVN nie jest już spółka Polish Television Holding z Amsterdamu, tylko Discovery Communications Benelux. Jej siedziba również znajduje się w Amsterdamie

Z naszych informacji wynika, że TVN przygotowuje stosowny dokument i jeszcze w marcu ma on trafić do rąk Macieja Świrskiego. To tym bardziej istotne, że przyda się także przy przedłużaniu kolejnych koncesji TVN Warner Bros. Discovery. Za rok 14 kwietnia 2024 roku wygasa koncesja głównej anteny TVN, koncesja TVN Turbo ważna jest do 12 lutego przyszłego roku, zaś TVN International - do 10 lutego.

TVN7 i TVN24: historia rekoncesjonowania

Nadawca na decyzję o rekoncesji dla TVN24 czekał 19 miesięcy, w końcu nowa koncesję przyznano we wrześniu 2021 r. Kolejne głosowania nie przynosiły rozstrzygnięć, więc w lipcu 2021 roku nadawca wystąpiła o koncesję w Holandii, a w sierpniu otrzymał ją. Ówczesny przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski zgodził się, aby operatorzy kablowi wpisali do rejestru KRRiT program TVN24 na podstawie holenderskiej koncesji.

Taka decyzja nie spodobała się prof. Januszowi Kaweckiemu, zwolennikowi twardszej postawy wobec TVN. Jego zdaniem mogło dojść do obejścia przepisów i stanowisko powinna zająć Komisja Europejska. W KRRiT słychać, że mogło to doprowadzić do zablokowania emisji TVN24 na nawet pół roku i międzynarodowego skandalu.

W lutym 2022 roku – na kilka dni przed jej wygaśnięciem – Krajowa Rada przedłużyła także koncesję TVN7. Spółka TVN zgodnie z przepisami wniosek o tę rekoncesję na kolejne 10 lat złożyła na ponad rok przed jej wygaśnięciem, w grudniu 2020 roku.
 
Z danych Nielsena wynika, że udział w rynku HGTV w grupie 4+ 2021 roku wyniósł 0,39 proc. Wynik w grupie 16-49 był identyczny.

Dołącz do dyskusji: TVN przygotowuje dla KRRiT opis struktury właścicielskiej. „To może przyspieszyć przedłużanie kilku koncesji”

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ukan
Powodem zwłoki jest dążenie prawych i sprawiedliwych (dla swoich) do likwidacji wolnych mediów w Polce. Celem jest totalitarny system pozorowanej demokracji i dalsze dojenie Polski.
odpowiedź
User
Kirk
Jak się siedzibę na lotnisku w jakiejś kanciapie, to takie są tego skutki. Żałosne.
odpowiedź
User
WściekłyChopin
TVN powinno być zlikwidowane. Dziennikarstwo oparte na kłamstwie, powinno być karane. Wspieranie hitlera, putina i przestępców po-wskich w Polsce powinno być potępione i wysoko karane. Tyle na temat TVN
odpowiedź