SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ambasador USA reaguje na słowa szefa KRRiT o TVN. „Podważa nasze wspólne wartości”

Szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrskim uzasadniając brak przedłużenia rekoncesji dla TVN Style stwierdził, że „mogłoby wiązać się ze złamaniem polskiego i europejskiego prawa”. - Wszystko, co podkopuje wiarę w przewidywalność klimatu inwestycyjnego w Polsce, jak wczorajsze oświadczenie KRRiT kwestionujące zasadność prowadzenia działalności w Polsce przez amerykańską firmę, podważa nasze wspólne wartości, dwustronne interesy i praworządność - skomentował Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce.

Mark Brzezinski, fot. screen z youtube / US Embassy WarsawMark Brzezinski, fot. screen z youtube / US Embassy Warsaw

Na środowym posiedzeniu KRRiT nierozstrzygnięte pozostało głosowanie w sprawie przyznania TVN koncesji satelitarnej na kolejne 10 lat na nadawanieTVN Style. W komunikacie przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski poinformował, że na zakończonym właśnie posiedzeniu znów nie podjęto decyzji w sprawie przyznania na kolejne 10 lat TVN-owi koncesji satelitarnej dla kanału TVN Style. - Ja głosowałem przeciw, dwoje członków głosowało za, a dwoje wstrzymało się - zaznaczył Świrski na platformie X.

Świrski zapowiedział szczegółową analizę struktury kapitałowej TVN

Szef KRRiT ocenił, że „przyznanie koncesji dla programu TVN Style mogłoby wiązać się ze złamaniem polskiego i europejskiego prawa”, dlatego „struktura kapitałowa spółki (TVN - przyp.) zostanie poddana szczegółowej analizie przez niezależnych ekspertów”.

CZYTAJ TEŻ: TVN odpowiada szefowi KRRiT ws. koncesji. „Kolejny bezprawny atak”

- Zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy o radiofonii i telewizji podmioty zagraniczne nie mogą posiadać (nawet pośrednio) więcej niż 49 % udziałów w spółce posiadającej koncesję w Polsce. Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej zmieniono ustawę o radiofonii i telewizji w ten sposób, że zwiększono limit udziałowców spoza Unii Europejskiej w spółce posiadającej koncesję na rozpowszechnianie programu do 49%, a w przypadku udziałowców z Europejskiego Obszaru Gospodarczego do 100% - przywołano. 

W komunikacie przypomniano, że w połowie 2015 roku 100 proc. akcji TVN przejął amerykański koncern (wówczas był to Scripps Networks Interactive, na początku 2018 roku przejęty przez Discovery, które z kolei wiosną 2022 roku połączyło się z Warner Media).

Maciej Świrski podkreślił, że „inwestycja amerykańska w TVN S.A. nastąpiła bez zezwolenia KRRiT, gdyż taka uchwała w przedmiocie amerykańskiej inwestycji w TVN S.A. nigdy nie miała miejsca”.

- Jak wynika z art. 40a ustawy o radiofonii i telewizji, nabycie akcji przez osobę zagraniczną w spółce, która posiada koncesję na rozpowszechnianie programu, wymaga zezwolenia Przewodniczącego KRRiT. Przewodniczący KRRiT wydaje i cofa ww. zezwolenie, na podstawie uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a jakiekolwiek zbycie akcji dokonane bez zezwolenia Przewodniczącego KRRiT jest nieważne z mocy prawa - dodano w komunikacie.

Mark Brzezinski o komunikacie Świrskiego: podważa nasze wspólne wartości

W czwartek do sprawy odniósł się ambasador USA w Polsce. We wpisie zamieszczonym na platformie X (dawniej: Twitter) Brzezinski przypomniał słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który podkreślił, że "dla obu naszych krajów współpraca amerykańsko-polska w zakresie bezpieczeństwa ma fundamentalne znaczenie".

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Ta współpraca przekłada się na obronę naszych wspólnych wartości, zaangażowanie na rzecz demokracji, wolności prasy, praworządności i wolności prowadzenia działalności gospodarczej. Wszystko, co podkopuje wiarę w przewidywalność klimatu inwestycyjnego w Polsce, jak wczorajsze oświadczenie KRRiT kwestionujące zasadność prowadzenia działalności w Polsce przez amerykańską firmę, podważa nasze wspólne wartości, dwustronne interesy i praworządność - zwrócił uwagę ambasador USA.

W komunikacie KRRiT przytoczono art. 35 ust. 3 ustawy o radiofonii i telewizji, zgodnie z którym "podmioty zagraniczne nie mogą posiadać (nawet pośrednio) więcej niż 49 proc. udziałów w spółce posiadającej koncesję w Polsce". Dodano, że "wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej zmieniono ustawę o radiofonii i telewizji w ten sposób, że zwiększono limit udziałowców spoza Unii Europejskiej w spółce posiadającej koncesję na rozpowszechnianie programu do 49 proc., a w przypadku udziałowców z Europejskiego Obszaru Gospodarczego do 100 proc.".

W czwartek posłowie koalicji rządzącej złożyli w Sejmie wstępny wniosek o postawienie szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunał Stanu. Pod dokumentem podpisało się 185 posłów. "Wniosek dotyczy trzech segmentów: blokowania około 300 mln zł z abonamentu dla publicznego radia i telewizji, blokowania koncesji dla nadawców prywatnych: TVN, TVN24, Radia Tok FM, Radia Zet. Trzecia grupa zarzutów dotyczy niewykonywania badań statystycznych dotyczących oglądalności stacji telewizyjnych w Polsce" – powiedział Piotr Adamowicz

Dołącz do dyskusji: Ambasador USA reaguje na słowa szefa KRRiT o TVN. „Podważa nasze wspólne wartości”

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mi
Wolne media,a że działają nielegalnie co go to obchodzi.
odpowiedź
User
Phi
Akurat TVN Style (jako kanał satelitarno-kablowy) będzie mógł działać spokojnie na podstawie zagranicznej koncesji (choćby i czeskiej).
Bez łaski ze strony PiSowskiego Radiokomitetu.
odpowiedź
User
Hehe
Po co w ogóle kanały nie nadające naziemnie starają się o polską koncesję, to nie wiem. O wiele prościej załatwić sobie taką za granicą, z mniejszymi wymogami prawnymi, jak również dla widza (np. brak stałych oznaczeń wiekowych).
odpowiedź