SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po 35 latach z Trójki znika „Gitarą i piórem” Janusza Deblessema

Z anteny Trójki znikają dwie audycje prowadzone przez Janusza Deblessema: „Gitarą i piórem” oraz „Laboratorium reportażu w Trójce”. Jak informuje dziennikarz, bezskutecznie próbował wyjaśnić powody zerwania współpracy z prezes Polskiego Radia Agnieszką Kamińską. - Dyrektor był zaskoczony tą decyzją - przekazał Deblessem. Z Trójką rozstała się także Wioletta Myszkowska.

Article

Janusz Deblessem zaczął współpracę z Polskim Radiem w 1986 roku, w tym też roku zaczął prowadzić na antenie Programu Trzeciego kultową dziś audycję poświęconą poezji śpiewanej - „Gitarą i piórem”. W 2016 roku Trójka świętowała 30-lecie tego programu koncertem w Studiu im. Agnieszki Osieckiej, wcześniej podobne koncerty organizowano - odpowiednio - na 20-lecie i 25-lecie audycji. Ponadto od 1989 roku organizowany jest festiwal „Gitarą i piórem” (obecnie - w Karpaczu). W latach 2001 - 2016 Polskie Radio wydało też pięć albumów „Gitarą i piórem”, zawierających wybór muzyki prezentowanej w audycji.

W wigilijny wieczór Deblessem poprowadził jeszcze specjalną w Trójce audycję, a już 1 stycznia poinformował na swoim profilu facebookowym, że Polskie Radio nie będzie kontynuować współpracy z nim.

- Nie będzie już "Laboratorium reportażu w Trójce", nie będzie audycji "Gitarą i piórem". Moje listy i telefony do Pani Prezes, pozostały bez odpowiedzi (pocztę wyłączono). Dyrektor Trójki był zaskoczony decyzją. W tym Nowym Roku audycja "Gitarą i piórem" (nazwa zastrzeżona przez Polskie Radio), obchodziłaby swoje trzydziestopięciolecie - napisał m.in. dziennikarz. Na naszą prośbę o wyjaśnienie szczegółów rozwiązania współpracy nie odpowiedział.

Myśliwiecka 3/5/7. Program 3. Polskiego Radia. Adres na mapie, miejsce, częstotliwość na skali. To wszystko...

Opublikowany przez Janusza Deblessem Czwartek, 31 grudnia 2020

- „Trójka" to był konglomerat, czyli pozornie nie pasujące do siebie elementy, tworzące całość. Nad całością, przez lata, unosił się „duch opiekuńczy”, pozwalający - mimo nieuchronnych zmian - całość zachować . Wspólnota autorów i słuchaczy, bo w dużej części było to radio autorskie. Wydarzenia minionego roku (a i wcześniejsze) zakwestionowały wszystko - skomentował dziennikarz w mediach społecznościowych.

Deblessem prowadził także w Polskim Radiu audycje publicystyczne, jak czytamy na stronie nadawcy – był też pomysłodawcą konkursu na Reportaż Roku, „organizowanego wspólnie z „Gazetą Wyborczą” i Programem III Polskiego Radia, nagrodzonego wyróżnieniem w kategorii Market Place of Ideas na festiwalu Prix Europa'97”. Był też pomysłodawcą i wykonawcą organizowanej przez RDC „Akademii reportażu Radia Dla Ciebie”. W 2018 roku został jednym z laureatów Złotego Mikrofonu. Prestiżową nagrodę od Polskiego Radia otrzymał – jak podano w uzasadnieniu – „za trwałe wkroczenie „Gitarą i piórem” w Karinę Łagodności, za audycje dokumentalne i promowanie reportażu na antenach Polskiego Radia”.

Z Trójki odchodzi także Wioletta Myszkowska

Z naszych informacji wynika, że z Programem III Polskiego Radia rozstała się także Wioletta Myszkowska. Miała - jak i Deblessem -  czasową umowę do końca 2020 roku i nie została jej przedłużona.

Wioletta Myszkowska z Trójką związana była od września 2014 roku po wygraniu konkursu "Grasz o staż". Przygotowywała materiały reporterskie do "ABC popkultury" i była wydawczynią "Świata z lotu Drozda" (obu audycji nie ma już na antenie).

Według badania Radio Track udział Trójki w rynku słuchalności w okresie od września do listopada br. wyniósł 2,6 proc., to rekordowo niski wynik stacji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Po 35 latach z Trójki znika „Gitarą i piórem” Janusza Deblessema

68 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gran
Myślę, że ktoś sprawdził wyniki słuchalności i uznał, że PR3 nie może ciągnąć takiego balastu.

To trochę tak, jakby odchudzać samochód do bliżej nieokreślonego wyścigu i w pewnym momencie się zorientować, że auto może i jest lekkie, ale nie da się nim jeździć, bo skrzynia biegów poszła do śmietnika.

Sądzę, że miejsce na antenie dostanie jakiś młody talent, na przykład Pan Pietrzak czy Siemka :)
odpowiedź
User
ewa
Trzeba było samemu zejść ze sceny, a tak wyszła kiszka.
odpowiedź
User
Arek_2006
I bardzo dobrze! Dość już tych Krain Łagodności. Narodowe Radio powinno nadawać Zenka całodobowo, no może jeszcze jakaś młodzież jak już zauważyli inni - np. panowie Pietrzak albo Wolski.
odpowiedź