SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Danuta Holecka poza TVP. Zmiana na czele „Wiadomości”

Szefowa i prowadząca „Wiadomości” Danuta Holecka definitywnie żegna się z Telewizją Polską, rozwiązała także swoją umowę etatową. Ostatni raz na antenie była we wtorek. „Wiadomościami” kieruje wicedyrektor TAI Marcin Tulicki, na razie nie pojawi się nowa prowadząca.

Danuta Holecka w studiu "Wiadomości", fot. TVPDanuta Holecka w studiu

Jak opisywaliśmy w zeszłym tygodniu, Danuta Holecka zrezygnowała z prowadzenia głównego wydania „Wiadomości”. Ostatni raz była gospodynią programu w zeszły piątek. Natomiast we wtorek poprowadziła jeszcze „Minęła 20” w TVP Info.

Według naszych nieoficjalnych ustaleń w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, to definitywny koniec obecności Holeckiej na antenach TVP. - Nie jest już wpisana do grafików prowadzeń „Wiadomości” ani „Minęła 20”. Pożegnała się wczoraj - opisuje nasz rozmówca z placu Powstańców. Na antenie Danuta Holecka nie wspomniała, że odchodzi z TVP.

W minionym tygodniu oprócz Wirtualnemedia.pl kilka portali podało niezależnie od siebie, że Danuta Holecka rozwiązała umowę B2B z Telewizją Polską dotyczącą prowadzenia „Wiadomości”. W ramach swojej działalności gospodarczej o nazwie D.D.H. Studio "V" dziennikarka od początku br. wystawiała faktury na 50 tys. zł netto za 10-11 wydań programu miesięcznie (w poprzedniej umowie, z września 2020 roku stawka wynosiła 46 tys. zł netto). Nowy kontrakt obowiązuje do połowy 2025 roku, nie wiadomo na jakich warunkach finansowych został rozwiązany.

Holecka była też zatrudniona w TVP na etacie, z wynagrodzeniem brutto w wysokości prawie 20 tys. zł. Portal „Gazety Wyborczej” podał we wtorek wieczorem, że dziennikarka wypowiedziała tę umowę. Co prawda wchodzi właśnie w okres ochronny przed przejściem na emeryturę, więc nie grozi jej zwolnienie w standardowym trybie, ale mogłaby zostać zwolniona dyscyplinarnie.

Portal Wirtualnemedia.pl potwierdził nieoficjalnie w TAI, że Holecka rozwiązała swoją umowę o pracę. Była zatrudniona w TVP przez trzy dekady, więc przysługuje jej do najmniej kilka miesięcy okresu wypowiedzenia.

Dziennikarka w środę nie odbierała telefonu ani nie odpowiedziała na SMS-a z naszymi pytaniami.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Danuta Holecka pracę w Telewizji Polskiej zaczęła w 1993 roku. Początkowo była prezenterką, prowadziła też poranne i popołudniowe wydania „Wiadomości”. W styczniu 1997 zadebiutowała jako gospodyni głównego wydania programu, prowadziła je przez sześć miesięcy. Ponownie prowadzącą główne wydanie była od sierpnia 2003 do października 2004 i w 2010 roku. Następnie pracowała w stacji TVP Info, prowadziła tam programy „Info Serwis” i „Minęła 20”.

Marcin Tulicki na czele „Wiadomości”

Od stycznia 2016 roku Danuta Holecka byłą jedną z twarzy „Wiadomości”, a w maju 2019 roku została szefową programu. Według naszych ustaleń obecnie redakcją programu kieruje Marcin Tulicki, który w zespole jest od 2016 roku. Jako reporter relacjonował przede wszystkim polską politykę oraz ważne wydarzenia za granicą (m.in. wojnę w Ukrainie, wybory prezydenckie w USA), przygotował też kilka filmów dokumentalnych: dwa o Donaldzie Tusku, o Radosławie Sikorskim, założycielach TVN i Jerzym Urban.

W maju br. Tulicki awansował na zastępcę kierownika „Wiadomości”, a miesiąc później został wicedyrektorem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. W tej funkcji koordynuje główne wydania „Wiadomości”, „Panoramy” i „Teleexpressu”, ponadto dalej jest, także w ostatnich tygodniach, jednym z wydawców tego pierwszego programu. W praktyce odejście Holeckiej niewiele zmienia w redakcji „Wiadomości”, ponieważ Marcin Tulicki od maja zarządza codzienną pracą zespołu, m.in. prowadząc kolegia. 

W miejsce Danuty Holeckiej w głównym wydaniu „Wiadomości” nie pojawi się nowa osoba prowadząca. - Zostały trzy prezenterki, to wystarczy. Tyle samo prowadzących było przez kilka lat, zanim dołączyła Marta Kielczyk - słyszymy od osoby z TAI.

Edyta Lewandowska prowadzi „Wiadomości” o 19:30 od lutego 2019 roku, zastąpiła w tej roli Krzysztofa Ziemca. Marta Kielczyk dołączyła do grona gospodarzy jesienią ub.r., a Anna Bogusiewicz - w drugiej połowie września br., po tym jak z anteny został wycofany Michał Adamczyk, od kwietnia br. dyrektor TAI.

Odejścia z „Wiadomości”

Od wyborów parlamentarnych kilka osób pożegnało się już z redakcją „Wiadomości”. Wypowiedzenie złożył Bartłomiej Graczak, związany z TVP od początku 2016 roku. Na wizji przestał pojawiać się w drugiej połowie października. - Zamierzam skończyć współpracę z TVP, ale nie rozstaję się z dziennikarstwem i mediami. Mam swoje plany, ale jest jeszcze za wcześnie, by o nich mówić - przekazał Graczak portalowi Wirtualnemedia.pl. 

Z „Wiadomościami” rozstają się także reporterzy Karol Jałtuszewski (zajmował się głównie polską polityką) i Damian Diaz (tematyka gospodarcza). Obaj oficjalnie tego nie potwierdzają, informacji nie udziela też Telewizja Polska. Diaz trafił do Narodowego Banku Polskiego.

Czytaj też: Prezydent pomoże nowej koalicji przejąć TVP i Polskie Radio? Konstytucjonalista ma inną receptę na rewolucję w mediach

Ponadto z końcem listopada z redakcją pożegnał się wydawca Przemysław Wenerski. Według naszych informacji czołowi dziennikarze „Wiadomości” i TVP Info warunki odejścia ustalają bezpośrednio z prezesem spółki Mateuszem Matyszkowiczem.

Nowy rząd chce szybkich zmian w TVP

Jak opisywaliśmy na łamach Wirtualnemedia.pl, według jednego ze scenariuszy omawianych w przestrzeni medialnej, nowy minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz będzie mógł zwołać Walne Zgromadzenia spółek mediów publicznych i postawić je w stan likwidacji. Tym samym miejsce Mateusza Matyszkowicza i Agnieszki Kamińskiej zajęliby likwidatorzy. Takiego scenariusza obawiają się od 15 października dziennikarze Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

Jednym z likwidatorów może zostać Tomasz Sygut, obecnie członek zarządu stołecznej spółki Miejskie Zakłady Autobusowe. W przeszłości był m.in. redaktorem naczelnym Nowej TV, szefem TVP Info i Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Na sejmowych korytarzach mówi się, że kierowanie Polskim Radiem może przypaść komuś wskazanemu przez Lewicę.

Z nieoficjalnych informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że za rekrutację do programów informacyjnych TVP prowadzi były wydawca Grzegorz Sajór. Nowym szefem “Wiadomości” ma być Paweł Płuska, a “Panoramy” - Jarosław Kulczycki.

Dołącz do dyskusji: Danuta Holecka poza TVP. Zmiana na czele „Wiadomości”

48 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jakub
W końcu. Pewnie Edytka się dzisiaj pożegna. Jutro pewnie Marta Kielczyk i do samego końca. Anna Bogusiewicz pewnie jest na L4.
odpowiedź
User
olala
Co zastąpi honor? Honorarium.
odpowiedź
User
Nudy
I co z tego? Orłoś też odszedł, bo nie chciał czytać propagandy pisowskiej. Ona nie chce czytać propagandy po-wskiej.
odpowiedź