SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Canal+ informuje o zakończeniu emisji satelitarnej Euronews

Z końcem lutego zakończona zostanie emisja francuskiej wersji Euronews na pozycji orbitalnej Astra 19,2E. O tym, że paneuropejski kanał informacyjny nie będzie już dostępny na dekoderach, poinformowała abonentów we Francji platforma cyfrowa Canal+.

Francuska wersja Euronews zakończy nadawanie na Astrze 19,2EArticle

Operator płatnej telewizji poinformował, że emisja stacji w ramach serwisu streamingowego MyCanal będzie kontynuowana. Tym samym kanał nie zniknie też z sieci kablowych i usług IPTV we Francji.

Z wykazu Lyngsat.com wynika, że francuski i niemiecki Euronews na Astrze 19,2E są nadawane z transpondera 12,226 GHz, pol. H, SR=27500, FEC=3/4. Niekodowana emisja jest prowadzona w standardowej rozdzielczości (SD). Francuski Euronews będzie jeszcze nadawany na niepopularnych we Francji pozycjach orbitalnych m.in. z myślą o mieszkańcach Afryki.

Na Hot Birdzie kanały Euronews dalej dostępne

Na pozycji Hot Bird 13E, z której korzystają Polsat Box i polski Canal+ są nadawane: rosyjska (11,034 GHz, pol. V, SR=27500, FEC=3/4, SD), angielska (11,566 GHz, pol. H, SR=29900, FEC=3/4, HD) i włoska (12,476 GHz, po. H, SR=29900, FEC=3/4, SD) wersje Euronews. Wszystkie są FTA. Angielski Euronews wchodzi też w skład oferty większości operatorów kablowych w Polsce i serwisu streamingowego Canal+ online.

Euronews rozpoczął nadawanie 1 stycznia 1993 roku. W 2008 roku Telewizja Polska prowadziła rozmowy na temat stworzenia polskiej wersji kanału. Nie zakończyły się one jednak sukcesem.  W 2011 roku stacja przez kilka miesięcy nadawała po polsku ze swojej siedziby w Lyon we Francji, ale po kilku miesiącach testów zakończono emisję.

Wysokie koszty emisji satelitarnej

W ostatnim czasie nie tylko francuski Euronews zdecydował o zakończeniu emisji satelitarnej. Na początku roku Music Box Polska i TBN Polska zniknęły z Hot Birda 13E. Również postawiły na dystrybucję w streamingu i sieciach kablowych. - Oczywiście, kiedy wchodziliśmy na satelitę jesienią 2021, liczyliśmy na rozszerzenie naszej widowni dzięki szerszej dostępności satelity, ale niestety nasze oczekiwania nie zostały spełnione, w tym przez miejsce kanału na liście w Canal+ - mówił niedawno Wirtualnemedia.pl Antoni Kudrewicz, szef marketingu Music Box Polska.

Większość odbiorców satelitarnych korzysta bowiem z list narzuconych przez dostawcę płatnej telewizji. Jeśli pozycja kanału na nich jest słaba, to niewielu widzów będzie go oglądać.  Część nadawców uważa, że emisja satelitarna w ich przypadku po prostu nie byłaby rentowna. - W przypadku kanału HD wynajęcie miejsca od Polsat Box lub Canal+ to maksymalnie 100 tys. złotych miesięcznie, w przypadku stacji SD około 60 tys. zł. Do tego dochodzą koszty wysyłania sygnału na satelitę.  Ciężko, żeby taka suma zwróciła się z reklam - powiedział Wirtualnemedia.pl przedstawiciel stacji, która próbowała rozpocząć emisję satelitarną, ale zrezygnowała z tego zamiaru.

Dołącz do dyskusji: Canal+ informuje o zakończeniu emisji satelitarnej Euronews

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl