SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kanał TVP Polonia HD zniknął z naziemnej telewizji cyfrowej, niebawem wszystkie stacje TVP3 mają nadawać w HD

We wtorek TVP3 Warszawa ruszyła z nadawaniem w jakości HD. Kanał w takim standardzie dostępny jest dla operatorów kablowych telewizji naziemnej i satelitarnych, trafił też na testowy multiplex DVB-T2/HEVC Telewizji Polskiej, zastępując TVP Polonia HD.

Article

Zmiana dotyczy wszystkich 49 obiektów, z których nadawany jest eksperymentalny multipleks Telewizji Polskiej. Tym samym TVP3 Warszawa HD dociera teraz do około 90 proc. populacji Polski.

W związku z pojawieniem się w testowym MUX-ie DVB-T2/HEVC kanału stacji TVP3 Warszawa HD, kanał TVP Polonia HD zniknął z tego multiplexu, a tym samym nie jest on już dostępny w naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.

Od pierwszego dnia emisji sygnał TVP3 Warszawa w HD jest dostępny także dla operatorów kablowych (telewizja naziemna) i satelitarnych, którzy będą mogli sukcesywnie zastępować dotychczasowy sygnał w standardowej rozdzielczości DS. - Otwiera się tym samym nowy rozdział w historii naszej anteny. Jesteśmy pewni, że wyższa jakość obrazu dodatkowo podkreśli wysoką wartość oferty programowej warszawskiego ośrodka TVP3 - mówi w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Paweł Gajewski, p.o. dyrektora i red. naczelnego TVP3 Warszawa.

Pozostałe - poza Warszawą - oddziały regionalne Telewizji Polskiej zaczną nadawać w wysokim standardzie stopniowo jeszcze w tym roku.

Z informacji, do jakich dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że ma się to rozpocząć w drugiej połowie 2022 roku.

Co można oglądać na testowym multipleksie

Pod koniec stycznia TVP na swoim testowym multipleksie DVBT2/HEVC podniosła jakość kanału TVP Rozrywka. Teraz jest on nadawany w rozdzielczości 960x540. Dotychczas emisja była prowadzona w rozdzielczości 720x576.  Za pośrednictwem tego multipleksu nadawane są także: TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD, TVP Kultura HD i (od wczoraj) TVP3 Warszawa HD. W czasie Euro 2020 dostępny był także przekaz tymczasowego kanału TVP 4K.

Z lutowych pomiarów przeprowadzonych przez Krajowy Instytut Mediów wynika, że już 56 proc. polskich gospodarstw domowych, korzystających z naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) posiada odpowiedni sprzęt do odbioru sygnału w standardzie DVBT2/HEVC.

KIM we współpracy z MOC TV (Związek Pracodawców Ogólnopolskich Mediów) oraz KPRM prowadzi działania mające na celu zwiększenie świadomości zmiany standardu nadawania telewizji naziemnej i sposobów przygotowania się na nią. Aktualnie finalizowane są prace nad nową odsłoną kampanii informacyjnej.

Dołącz do dyskusji: Kanał TVP Polonia HD zniknął z naziemnej telewizji cyfrowej, niebawem wszystkie stacje TVP3 mają nadawać w HD

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mikołaj
Jak rozumiem TVP Seriale i TVP Rozrywka wciąż w SD w 2022r. nawet w kablówkach i na satelicie. Pogratulować decyzji
odpowiedź
User
koziołek
U mnie (Lublin) w testowym MUX-5 zamiast kanał TVP POLONIA został zastąpiony kanałem TVP 3 WARSZAWA.
odpowiedź
User
Seba
Ło to 1 odcinki Klanu będę mógł wreszcie w HD obejrzeć
odpowiedź