SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zarządzenie regulatora: Eutelsat nie może nadawać rosyjskich kanałów telewizyjnych

Arcon, francuski odpowiednik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wezwał paryskiego operatora satelitarnego Eutelsat do zaprzestania nadawania rosyjskich kanałów Pierwyj Kanał, Rossija 1 i NTV. Rzeczniczka firmy poinformowała, że zastosuje się do tej decyzji i nie będzie świadczyć usług na rzecz tych stacji.

Rosyjski Pierwyj Kanał Article

W zeszłym tygodniu najważniejszy francuski sąd administracyjny nakazał Arcon ponowne rozpatrzenie pierwotnej decyzji w sprawie emisji rosyjskich kanałów na satelitach Eutelsata.

Wcześniej po wniosku Reporterów bez Granic, zarzucającym kremlowskim telewizjom szerzenie propagandy i nienawiści wobec Ukraińców, odpowiednik KRRiT stwierdził, że nie ma uprawnień do nakazania francuskiemu operatorowi usunięcia stacji. Po decyzji sądu jednak to uczynił.

- W przeciwieństwie do Rosji, Ukraina podpisała i ratyfikowała Europejską Konwencję o telewizji transgranicznej, podobnie jak Francja. Arcom ma teraz podstawę prawną, aby zażądać od Eutelsatu zaprzestania nadawania tych trzech kanałów – poinformował Arcom.

Eutelsat poinformował, że będzie respektował decyzję regulatora, ale od października nie nadaje już na swoich satelitach wskazanych kanałów. Zostały one przeniesione na transpondery satelitów kontrolowanych przez Rosjan. Z należącej do francuskiej firmy pozycji Hot Bird 13E, która jest najpopularniejsza m.in. w Polsce i we Włoszech, rosyjskie kanały zniknęły już na początku czerwca. Wcześniej wskutek decyzji KRRiT usunęły je sieci kablowe i platformy cyfrowe. Polski regulator nakazał też wyłącznie niektórych białoruskich stacji.

Rosyjscy klienci francuskiego operatora

Eutelsat świadczy usługi na rzecz rosyjskich platform cyfrowych NTV Plus i Trikolor. Obecnie na transponderach francuskiej firmy mogą znajdować się stacje rozrywkowe, filmowe czy sportowe, ale nie prezentujące propagandę Kremla. Ze sprawozdania finansowego Eutelsata wynika, że pod koniec czerwca br. blisko 6,7 proc. przychodów firmy pochodziło od rosyjskich klientów.

Już w maju informowaliśmy, że Komitet Denisa Diderota i ukraiński odpowiednik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zabiegają o zakończenie emisji rosyjskich platform cyfrowych Trikolor i NTV-Plus z Eutelsata 36E. Rosja na początku inwazji na Ukrainę wycofała z oferty operatorów płatnej telewizji w całym kraju wszystkie zachodnie stacje informacyjne.

- Eutelsat zawsze przyjmował neutralne stanowisko i szanował decyzje organów regulacyjnych, którym podlega. Na tym etapie żaden organ regulacyjny ani inny właściwy organ nie poprosił nas o zaprzestanie nadawania NTV-Plus i Trikolor w Rosji - tłumaczył wówczas operator. Szacuje się, że sygnał z francuskiego satelity dociera do 15 mln gospodarstw domowych w Rosji.  

Dołącz do dyskusji: Zarządzenie regulatora: Eutelsat nie może nadawać rosyjskich kanałów telewizyjnych

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
djkl
Jakby co, to na izraelskim Amosie RTR nadal jest nadawany.
odpowiedź