SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kanał RT France kończy nadawanie

Prokremlowska telewizja RT France zostanie zamknięta. Francuski rząd w związku z sankcjami Unii Europejskiej po inwazji Rosji na Ukrainę zdecydował się zamrozić konta bankowe stacji. Jej prezes Xenia Fedorowa mówi o cenzurze.

Propagandowy kanał RT FrancePropagandowy kanał RT France

Francuska wersja RT (Russia Today) rozpoczęła działalność 18 grudnia 2017 roku. Była dostępna we Francji, Belgii, Kanadzie, Szwajcarii i krajach Afryki Północnej. Całodobowa stacja informacyjna była nadawana z przedmieść Paryża. Już w 2017 roku prezydent Francji Emmanuel Macron oskarżył kanał o przekazywanie propagandowych informacji i zakazał jej reporterom wchodzenia do sztabu wyborczego. Po inwazji Rosji na Ukrainę, stacja została usunięta z oferty miejscowych sieci kablowych. Jej przekaz był dostępny tylko w internecie i za pośrednictwem niepopularnego we Francji satelity Ekspress AM8.

„Władze osiągnęły cel po pięciu latach”

Teraz stacja kończy działalność. - Po pięciu latach nieustannych wysiłków władze u władzy osiągnęły swój cel: zamknięcie RT France – napisała szefowa stacji Xenia Fedorowa. Działanie francuskich władz nazwała cenzurą. W marcu 2022 roku RT i portal Sputnik zostały zakazane w Unii Europejskiej. Spółka RT France została z kolei ostatnio objęta dziewiątym pakietem sankcji.

- Generalna Dyrekcja Skarbu Państwa podjęła decyzję o zamrożeniu rachunków bankowych RT France, uniemożliwiając kontynuowanie naszej działalności - stwierdziła Fedorowa. Dodała, że około 123 pracowników, w tym 77 dziennikarzy, prawdopodobnie nie otrzyma wynagrodzenia za styczeń i straci pracę. Amerykańska wersja RT zakończyła działalność zaraz po rozpoczęciu wojny na Ukrainie.

- Zablokowanie konta RT France doprowadzi do działań odwetowych przeciwko francuskim mediom w Rosji. Będą one bardzo zauważalne, jeśli władze francuskie nie przestaną zastraszać rosyjskich dziennikarzy - poinformował z kolei agencję Tass rosyjski MSZ.

Po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę rosyjskie sieci kablowe i platformy cyfrowe usunęły wszystkie zachodnie kanały informacyjne (CNN, BBC World News, France 24, Euronews). Z Rosji wycofały się koncerny Warner Bros. Discovery, Paramount Global i Disney. Najpierw operatorzy płatnej telewizji informowali o pracach technicznych. Później zastąpili usunięte kanały m.in. stacjami z azjatyckimi filmami i serialami.

Kremlowskie stacje Pierwyj Kanał, Rossija 24 już w czerwcu zniknęły z najpopularniejszej w Polsce pozycji orbitalnej Hot Bird 13E. Francuski operator satelitarny nadawał jednak propagandowe kanały na Eutelsacie 36E. Firma przyznała, że jej 6,7 proc. przychodów pochodzi od rosyjskich klientów i chce zachować neutralność. O usunięcie stacji, które miały namawiać do nienawiści wobec Ukraińców apelowali m.in. Reporterzy Bez Granic. Kilka tygodni temu po wyroku sądu francuski odpowiednik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nakazał Eutelsatowi usunięcie stacji. Są teraz nadawane na transponderach należących do rosyjskiej spółki.

Dołącz do dyskusji: Kanał RT France kończy nadawanie

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mirek
Rosja tak kozaczy jakby była panem świata. Co na to Chiny?
odpowiedź
User
poczytajmimamo
Rosja tak kozaczy jakby była panem świata. Co na to Chiny?

Chiny czekają, aż się Rosja wykrwawi. Wtedy wkroczą i zatrzymają się na Atlantyku, bo na zachód od Bugu żadnej broni już nie ma - wyjechała na Ukrainę.
odpowiedź
User
Cyrył
Jest zima więc się aktywa zamroziły. Przecież to jest zwykły mróz. Taki mróz można kupić na każdym stoku z mrozem.
odpowiedź