SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec Internet Explorer. Już bez wsparcia od Microsoftu

15 czerwca Microsoft zakończył wsparcie techniczne przeglądarki Internet Explorer. Koncern od paru lat stawia na rozwój i promocję swojej nowej przeglądarki Edge.

Zakończenie wsparcia dla Internet Explorera zostało zapowiedziane przez Microsoft w maju ub.r. Koncern od paru lat nie wdrażał żadnych aktualizacji w przeglądarce, a jej użytkowników zachęcał do przejścia na wprowadzoną na rynek w 2015 roku przeglądarkę Edge. Jest ona domyślnie zainstalowana w ostatnich wersjach systemu Windows.

- Przyszłość Microsoft Explorera to Microsoft Edge - podkreślił koncern w maju ub.r., zachwalając nowoczesność, bezpieczeństwo i szybkość tej przeglądarki.

Internet Explorer z niewielką popularnością

Internet Explorer od ponad dekady traci udziały w rynku przeglądarek, m.in. na rzecz Chrome’a (oferowanego przez Google), Firefoxa, Opery i Edge. Jeszcze w czerwcu 2011 roku był zdecydowanym liderem z 53,68 proc. udziału, podczas gdy Firefox miał 21,67 proc., a Chrome - 13,11 proc. (dane Net Applications).

W listopadzie 2013 roku na czele był już Chrome z 41,87 proc. udziału, Internet Explorer miał 27,31 proc., a Firefox - 18,15 proc. Natomiast w styczniu br. udział Chrome’a sięgał 65,38 proc., Safari miało 9,84 proc., Edge - 9,54 proc., Firefox - 9,18 proc., a Internet Explorer był wśród pozostałych przeglądarek z łącznymi udziałami poniżej 5 proc. (dane z obu okresów - StatCounter).

Internet Explorer został wprowadzony na rynek w 1995 roku, przez ponad dekadę był najpopularniejszą przeglądarką na świecie. Był dołączany do preinstalowanego na miliardach komputerów systemu operacyjnego Microsoft Windows. Obecnie dostępna jest jedenasta wersja programu.

Dominująca pozycja IE na rynku przeglądarek była przedmiotem prowadzonej w USA przeciwko Microsoftowi sprawy antymonopolowej. Sąd orzekł, że firma złamała przepisy i nadużywała swojej pozycji.

Od lat Internet Explorer był przedmiotem wielu rozpowszechnianych w internecie żartów, głównie dlatego że uruchamiał strony dużo wolniej niż inne przeglądarki.

Dołącz do dyskusji: Koniec Internet Explorer. Już bez wsparcia od Microsoftu

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
miś społeczny
Skoro Edge to tylko nowa nazwa dla kolejnej odsłony tego samego produktu, to co to za rewolucja?
odpowiedź